En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Croatia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
22/04
Makarska
Split
154 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Grega Bole
CCC Sprandi Polkowice
3u58'07"
2
Maciej Paterski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
3
Marko Kump
Adria Mobil
z.t
4
Pawel Franczak
Activejet Team
z.t
5
Jure Miskulin
Radenska Ljubljana
z.t
6
Davide Viganò
Team Idea 2010 ASD
z.t
7
Rok Korosec
Radenska Ljubljana
z.t
8
Roman Maikin
Rusvelo
z.t
9
Carl Soballa
LKT Team Brandenburg
z.t
10
Ivan Balykin
Rusvelo
z.t
11
Liam Bertazzo
SouthEast
z.t
12
Matthias Krizek
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
13
Marco d'Urbano
GM Cycling Team
z.t
14
Daniel Turek
Cycling Academy Team
z.t
15
Gaetan Bille
Verandas Willems Cycling Team
z.t
16
Stef Van Zummeren
Verandas Willems Cycling Team
z.t
17
Filippo Fortin
GM Cycling Team
z.t
18
Jordan Parra
GM Cycling Team
z.t
19
Enea Cambianica
Meridiana Kamen Team
z.t
20
Jetse Bol
Cyclingteam Join's - De Rijke
z.t
21
Anders Kristoffersen
Team Froy Oslo
z.t
22
Bartosz Warchol
Cycling Academy Team
z.t
23
Mamyr Stash
Rusvelo
z.t
24
Oddbjorn Klomsten Andersen
Team Froy Oslo
z.t
25
Nicola Gaffurini
MG.Kvis-Vega
z.t
26
Robbert de Greef
Cyclingteam Join's - De Rijke
z.t
27
Emanuel Piaskowy
Cycling Academy Team
z.t
28
Kristjan Fajt
Adria Mobil
z.t
29
Michal Podlaski
Activejet Team
z.t
30
Josip Rumac
Adria Mobil
z.t
31
Radoslav Rogina
Adria Mobil
z.t
32
Kamil Gradek
Activejet Team
z.t
33
Guy Gabay
Cycling Academy Team
z.t
34
Edward Ravasi
z.t
35
Emanuel Kiserlovski
Meridiana Kamen Team
z.t
36
Antonio Di Sante
GM Cycling Team
z.t
37
Higinio Fernandez Suarez
Team Ecuador
z.t
38
Jose Ragonessi
Team Ecuador
z.t
39
Primož Roglič
Adria Mobil
z.t
40
José Hernandez
GM Cycling Team
z.t
41
David Per
Adria Mobil
z.t
42
Pawel Bernas
Activejet Team
z.t
43
Felix Grossschartner
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
44
Sergey Firsanov
Rusvelo
z.t
45
Joonas Henttala
Team Novo Nordisk
z.t
46
Jure Golcer
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
47
Sylwester Szmyd
CCC Sprandi Polkowice
z.t
48
Branislau Samoilau
CCC Sprandi Polkowice
z.t
49
Matija Kvasina
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
50
Lukasz Bodnar
Activejet Team
z.t
51
Matteo Spreafico
Team Idea 2010 ASD
z.t
52
Marek Rutkiewicz
CCC Sprandi Polkowice
z.t
53
Igor Boev
Rusvelo
z.t
54
Segundo Navarrete
Team Ecuador
z.t
55
Matteo Malucelli
Team Idea 2010 ASD
z.t
56
Alessandro Mario Ferrarotti
GM Cycling Team
z.t
57
Matej Marin
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
58
Daniele Cavasin
GM Cycling Team
z.t
59
Mario Gonzalez Salas
Activejet Team
z.t
60
Jordi Simon Casulleras
Team Ecuador
z.t
61
Cristiano Monguzzi
Meridiana Kamen Team
z.t
62
Kobus Hereijgers
Cyclingteam Join's - De Rijke
z.t
63
Eduardo Estrada
d'Amico Bottecchia
z.t
64
Olivier Pardini
Verandas Willems Cycling Team
z.t
65
Ziga Rucigaj
Radenska Ljubljana
z.t
66
Marc Garby
Team Idea 2010 ASD
z.t
67
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
68
Andrei Solomennikov
Rusvelo
z.t
69
Paolo Ciavatta
d'Amico Bottecchia
z.t
70
Alexander Serov
Rusvelo
z.t
71
Moreno Giampaolo
MG.Kvis-Vega
z.t
72
Davide Pacchiardo
z.t
73
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
74
Dimitri Claeys
Verandas Willems Cycling Team
z.t
75
Andrey Sazanov
GM Cycling Team
z.t
76
Joeri Calleeuw
Verandas Willems Cycling Team
op 27"
77
Simone Campagnaro
Meridiana Kamen Team
op 28"
78
Christopher Williams
Team Novo Nordisk
op 29"
79
Stephen Clancy
Team Novo Nordisk
z.t
80
Adriano Brogi
d'Amico Bottecchia
z.t
81
Daan Myngheer
Verandas Willems Cycling Team
z.t
82
Franz Schiewer
LKT Team Brandenburg
z.t
83
Marko Pavlic
Radenska Ljubljana
z.t
84
Kai Reus
Verandas Willems Cycling Team
z.t
85
Pawel Brylowski
Activejet Team
z.t
86
Marcello Franzini
LKT Team Brandenburg
z.t
87
Kiryll Pozdnyakov
Rusvelo
z.t
88
Michael Gogl
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
89
Bruno Maltar
Meridiana Kamen Team
z.t
90
Ike Groen
Cyclingteam Join's - De Rijke
op 36"
91
Uros Repse
Meridiana Kamen Team
op 1'08"
92
Gregor Krajnc
Radenska Ljubljana
z.t
93
Albert Torres Barcelo
Team Ecuador
z.t
94
Henry Marcelo Velasco Cevallos
Team Ecuador
z.t
95
Wojciech Migdal
Cycling Academy Team
z.t
96
Fabio Chinello
Uniero Wilier
op 1'23"
97
Bartlomiej Matysiak
CCC Sprandi Polkowice
op 29"
98
Jesús Ezquerra Muela
Activejet Team
op 1'27"
99
Coen Vermeltfoort
Cyclingteam Join's - De Rijke
op 0"
100
Wouter Mol
Cyclingteam Join's - De Rijke
op 1'38"
101
Alessandro Pettiti
Team Idea 2010 ASD
op 1'56"
102
Jaroslaw Marycz
CCC Sprandi Polkowice
op 2'10"
103
Domen Novak
Adria Mobil
op 3'01"
104
Ronan van Zandbeek
Cyclingteam Join's - De Rijke
op 3'05"
105
Matic Safaric Kolar
Radenska Ljubljana
z.t
106
Marco Tizza
Team Idea 2010 ASD
z.t
107
Halvord Tandrevold
Team Froy Oslo
op 3'22"
108
Damien Garcia
Team Froy Oslo
z.t
109
João Marcelo Pereira Gaspar
Team Ecuador
op 3'26"
110
Antonio Parrinello
d'Amico Bottecchia
op 3'37"
111
Isaac Carbonell Rabat
Team Ecuador
op 5'00"
112
Michele Gazzarra
MG.Kvis-Vega
op 7'04"
113
Luca Muffolini
MG.Kvis-Vega
z.t
114
Luca Capelli
Team Idea 2010 ASD
z.t
115
Giorgio Bocchiola
d'Amico Bottecchia
op 7'07"
116
Francesco Lamon
z.t
117
Silvio Giorni
d'Amico Bottecchia
op 0"
118
Yoav Bar
Cycling Academy Team
op 11'59"
119
Sten Van Gucht
Verandas Willems Cycling Team
op 18'45"
120
Rino Gasparrini
Uniero Wilier
z.t
121
Martin Reimer
LKT Team Brandenburg
z.t
122
Willi Willwohl
LKT Team Brandenburg
z.t
123
Taco van der Hoorn
Cyclingteam Join's - De Rijke
z.t
124
Alessio Lanzano
MG.Kvis-Vega
op 20'53"
125
Corentin Cherhal
Team Novo Nordisk
z.t
126
Maurizio Damiano
Team Idea 2010 ASD
z.t
127
Iltjan Nika
d'Amico Bottecchia
op 20'54"
128
Tim Reske
LKT Team Brandenburg
op 21'41"
129
James Glasspool
Team Novo Nordisk
z.t
130
Mateo Frankovic
Meridiana Kamen Team
z.t
131
Henrik Evensen
Team Froy Oslo
op 23'08"
132
Robert Kessler
LKT Team Brandenburg
op 23'59"
133
Luca Wackermann
SouthEast
z.t
134
Davide Leone
d'Amico Bottecchia
op 24'11"
135
Benjamin Dilley
Team Novo Nordisk
z.t
136
Anders Norderhus Roe
Team Froy Oslo
z.t
137
Endi irol
Meridiana Kamen Team
z.t
138
Simon Strobel
Team Novo Nordisk
z.t
139
Nikolai Tefre Lunder
Team Froy Oslo
z.t
140
Gerd de Keijzer
Team Novo Nordisk
z.t
141
Ido Zilberstien
Cycling Academy Team
z.t
142
Alex Buttazzoni
z.t
143
Anders Oddli
Team Froy Oslo
z.t
Ben Einhorn
Cycling Academy Team
DNF
Robert Jenko
Radenska Ljubljana
DNF
Zan Jerkic
Radenska Ljubljana
DNF
Klemen Stimulak
Adria Mobil
DNF
Andrea Tomassini
MG.Kvis-Vega
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares