En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Kuurne-Brussel-Kuurne
Result
1
Dylan Groenewegen
Team LottoNL - Jumbo
4u51'41"
2
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
z.t
3
Sonny Colbrelli
Bahrein - Merida
z.t
4
Pim Ligthart
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
5
Justin Jules
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
6
Jean-Pierre Drucker
BMC Racing Team
z.t
7
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
z.t
8
Lukasz Wisniowski
Team Sky
z.t
9
Julien Vermote
Team Dimension Data
z.t
10
Timothy Dupont
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
11
Oliver Naesen
Ag2r - La Mondiale
z.t
12
Yves Lampaert
Quick Step Floors
z.t
13
Nils Politt
Team Katusha Alpecin
z.t
14
Tom Van Asbroeck
Team EF Education First - Drapac
z.t
15
Jens Debusschere
Lotto - Soudal
z.t
16
Matteo Trentin
Mitchelton - Scott
z.t
17
Viacheslav Kuznetsov
Team Katusha Alpecin
z.t
18
Bert Van Lerberghe
Cofidis
z.t
19
Zakkari Dempster
Israel Cycling Academy
z.t
20
Michael Goolaerts
Veranda's Willems - Crelan
z.t
21
Kenny Dehaes
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
22
Giacomo Nizzolo
Trek - Segafredo
z.t
23
Thomas Boudat
Direct Energie
z.t
24
Aleksejs Saramotins
Bora - HansGrohe
z.t
25
Iljo Keisse
Quick Step Floors
z.t
26
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
z.t
27
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
z.t
28
Marco Marcato
UAE Team Emirates
z.t
29
Loic Vliegen
BMC Racing Team
z.t
30
Jenthe Biermans
Team Katusha Alpecin
z.t
31
Kristijan Koren
Bahrein - Merida
z.t
32
Tom Bohli
BMC Racing Team
z.t
33
Mathew Hayman
Mitchelton - Scott
z.t
34
Guillaume Van Keirsbulck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
35
Tiesj Benoot
Lotto - Soudal
z.t
36
Yoann Offredo
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
37
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
z.t
38
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
z.t
39
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
z.t
40
Matti Breschel
Team EF Education First - Drapac
z.t
41
Julien Mortier
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
42
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
z.t
43
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
44
Luka Pibernik
Bahrein - Merida
z.t
45
Jasper De Buyst
Lotto - Soudal
z.t
46
Romain Cardis
Direct Energie
z.t
47
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
z.t
48
Mathias De Witte
Veranda's Willems - Crelan
z.t
49
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
z.t
50
Christopher Juul Jensen
Mitchelton - Scott
z.t
51
Reto Hollenstein
Team Katusha Alpecin
z.t
52
August Jensen
Israel Cycling Academy
z.t
53
Stijn Vandenbergh
Ag2r - La Mondiale
z.t
54
Niki Terpstra
Quick Step Floors
z.t
55
Francisco José Ventoso Alberdi
BMC Racing Team
z.t
56
Greg Van Avermaet
BMC Racing Team
z.t
57
Nikolas Maes
Lotto - Soudal
z.t
58
Luke Durbridge
Mitchelton - Scott
z.t
59
Maarten Wynants
Team LottoNL - Jumbo
z.t
60
Dimitri Claeys
Cofidis
z.t
61
Sep Vanmarcke
Team EF Education First - Drapac
z.t
62
Jacopo Guarnieri
Groupama - FDJ
op 17"
63
Huub Duyn
Veranda's Willems - Crelan
z.t
64
Nathan Van Hooydonck
BMC Racing Team
z.t
65
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
66
Michal Golas
Team Sky
z.t
67
Alberto Bettiol
BMC Racing Team
z.t
68
Dries Devenyns
Quick Step Floors
op 31"
69
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
op 33"
70
Dylan van Baarle
Team Sky
op 50"
71
Jens Keukeleire
Lotto - Soudal
op 1'20"
72
Mitchell Docker
Team EF Education First - Drapac
z.t
73
Adrien Petit
Direct Energie
op 1'21"
74
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
op 3'52"
75
Oliviero Troia
UAE Team Emirates
z.t
76
Grega Bole
Bahrein - Merida
z.t
77
Heinrich Haussler
Bahrein - Merida
z.t
78
Tim Declercq
Quick Step Floors
z.t
79
Stijn Devolder
Veranda's Willems - Crelan
z.t
80
Oscar Gatto
Astana Pro Team
z.t
81
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
z.t
82
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
z.t
83
Maxime Vantomme
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
84
Silvan Dillier
Ag2r - La Mondiale
z.t
85
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
86
Sebastian Langeveld
Team EF Education First - Drapac
z.t
87
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
z.t
88
Hugo Hofstetter
Cofidis
z.t
89
Michael Valgren Andersen
Astana Pro Team
z.t
90
Truls Engen Korsaeth
Astana Pro Team
z.t
91
Coen Vermeltfoort
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Simone Antonini
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Tim Ariesen
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
Sam Bennett
Bora - HansGrohe
DNF
Edvald Boasson-Hagen
Team Dimension Data
DNF
Matteo Bono
UAE Team Emirates
DNF
Borut Bozic
Bahrein - Merida
DNF
Marcus Burghardt
Bora - HansGrohe
DNF
Simone Consonni
UAE Team Emirates
DNF
Magnus Cort Nielsen
Astana Pro Team
DNF
Maxime Daniel
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Mickael Delage
Groupama - FDJ
DNF
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Jonathan Dibben
Team Sky
DNF
Nick Dougall
Team Dimension Data
DNF
Owain Doull
Team Sky
DNF
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
DNF
Jimmy Duquennoy
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Alexander Edmondson
Mitchelton - Scott
DNF
Bernhard Eisel
Team Dimension Data
DNF
Maxime Farazijn
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Filippo Ganna
UAE Team Emirates
DNF
Ivan Garcia Cortina
Bahrein - Merida
DNF
Damien Gaudin
Direct Energie
DNF
Fernando Gaviria Rendon
Quick Step Floors
DNF
Yohann Gène
Direct Energie
DNF
Arnaud Gérard
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Floris Gerts
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
Ryan Gibbons
Team Dimension Data
DNF
Amund Groendahl Jansen
Team LottoNL - Jumbo
DNF
Lucas Hamilton
Mitchelton - Scott
DNF
Michael Hepburn
Mitchelton - Scott
DNF
Kevyn Ista
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Benoît Jarrier
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Christian Knees
Team Sky
DNF
Aidis Kruopis
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Christopher Lawless
Team Sky
DNF
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
DNF
Tom Leezer
Team LottoNL - Jumbo
DNF
Cyril Lemoine
Cofidis
DNF
Bert-Jan Lindeman
Team LottoNL - Jumbo
DNF
Marco Mathis
Team Katusha Alpecin
DNF
Mark McNally
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Milan Menten
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Sacha Modolo
Team EF Education First - Drapac
DNF
Daniel Oss
Bora - HansGrohe
DNF
Pierre-Luc Perichon
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Benjamin Perry
Israel Cycling Academy
DNF
Christoph Pfingsten
Bora - HansGrohe
DNF
Alexandre Pichot
Direct Energie
DNF
Baptiste Planckaert
Team Katusha Alpecin
DNF
Grégory Rast
Trek - Segafredo
DNF
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
DNF
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
DNF
Ariel Maximiliano Richeze
Quick Step Floors
DNF
Timo Roosen
Team LottoNL - Jumbo
DNF
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
DNF
Mads Würtz Schmidt
Team Katusha Alpecin
DNF
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
DNF
Tom Scully
Team EF Education First - Drapac
DNF
Simon Sellier
Direct Energie
DNF
Franklin Six
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Michael Carbel Svendgaard
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Ben Swift
UAE Team Emirates
DNF
Bram Tankink
Team LottoNL - Jumbo
DNF
David Tanner
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Jay Robert Thomson
Team Dimension Data
DNF
Scott Thwaites
Team Dimension Data
DNF
Anthony Turgis
Cofidis
DNF
Florian Vachon
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Michael Van Staeyen
Cofidis
DNF
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
DNF
Pieter Vanspeybrouck
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Jordi Warlop
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Bram Welten
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Wouter Wippert
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
Aviv Yechzkel
Israel Cycling Academy
DNF
Laurens De Vreese
Astana Pro Team
DNF
Elias Van Breussegem
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Brian van Goethem
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Boy van Poppel
Trek - Segafredo
DNF
Sondre Holst Enger
Israel Cycling Academy
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
Info
Parcours
Start List
Result
Palmares