En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Norway
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
20/05
Moelv
Lillehammer
154 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Alexander Kamp Egested
Team Virtu Cycling
3u34'55"
2
Eduard Prades Reverte
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
3
Carl Fredrik Hagen
Joker Icopal
op 9"
4
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
op 26"
5
Justin Jules
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
6
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
7
Larry Warbasse
Aqua Blue Sport
z.t
8
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
9
Jérôme Baugnies
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
10
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
11
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
z.t
12
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
13
Andreas Vangstad
Joker Icopal
z.t
14
Rob Ruijgh
Tarteletto - Isorex
z.t
15
Jonas Koch
CCC Sprandi Polkowice
z.t
16
Edvald Boasson-Hagen
Team Dimension Data
z.t
17
Philip Deignan
Team Sky
op 34"
18
Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
op 39"
19
Alexander Foliforov
Gazprom - Rusvelo
op 41"
20
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
op 44"
21
Dimitri Peyskens
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
22
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
op 50"
23
Krister Hagen
Team Coop
op 1'37"
24
Kristian Aasvold
Team Coop
z.t
25
Paul Martens
Team LottoNL - Jumbo
op 1'54"
26
Nicholas Schultz
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'56"
27
Nikolay Mihaylov
Delko Marseille Provence KTM
z.t
28
Jesper Schultz
Team Virtu Cycling
z.t
29
Markus Hoelgaard
Joker Icopal
z.t
30
Sergio Samitier
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
31
Timo Roosen
Team LottoNL - Jumbo
op 3'43"
32
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
33
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
op 4'16"
34
August Jensen
Israel Cycling Academy
z.t
35
Niklas Larsen
Team Virtu Cycling
z.t
36
Kristoffer Skjerping
Joker Icopal
op 5'03"
37
Maxime Farazijn
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
38
Trond Hakon Trondsen
Team Coop
z.t
39
Antoine Warnier
WB Veranclassic Aquality Protect
op 5'05"
40
Abram Stockman
Tarteletto - Isorex
z.t
41
Floris Gerts
Roompot - Nederlandse Loterij
op 5'07"
42
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
43
Sergey Lagutin
Gazprom - Rusvelo
z.t
44
Merhawi Kudus Ghebremedhin
Team Dimension Data
op 5'09"
45
Sondre Holst Enger
Israel Cycling Academy
z.t
46
Pim Ligthart
Roompot - Nederlandse Loterij
op 5'11"
47
Anders Skaarseth
UNO - X Norwegian Development Team
op 5'12"
48
Luca Wackermann
Bardiani CSF
op 6'01"
49
Milan Menten
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
50
Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
51
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
52
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
z.t
53
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
54
Amund Groendahl Jansen
Team LottoNL - Jumbo
op 6'21"
55
Aitor Gonzalez Prieto
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
56
Pawel Bernas
CCC Sprandi Polkowice
op 6'31"
57
David Lopez Garcia
Team Sky
op 9'08"
58
Jonathan Dibben
Team Sky
z.t
59
Daniel Pearson
Aqua Blue Sport
z.t
60
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
61
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
z.t
62
Amanuel Gebreigzabhier
Team Dimension Data
op 9'18"
63
Håkon Lunder Aalrust
Team Coop
z.t
64
Sébastien Delfosse
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
65
Oivind Lukkedal
Team Coop
z.t
66
Syver Westgaard Waersted
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
67
Torstein Traeen
UNO - X Norwegian Development Team
op 9'34"
68
Mark McNally
Team Wanty - Groupe Gobert
op 13'36"
69
Preben Van Hecke
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
70
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
z.t
71
Boris Vallee
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
72
Torkil Veyhe
Team Virtu Cycling
z.t
73
Robbert de Greef
Roompot - Nederlandse Loterij
op 13'44"
Jon Aberasturi Izaga
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Shane Archbold
Aqua Blue Sport
DNF
Alan Banaszek
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Leonardo Basso
Team Sky
DNF
Louis Bendixen
Team Coop
DNF
David Boucher
Tarteletto - Isorex
DNF
Michael Bresciani
Bardiani CSF
DNF
Stefan Denifl
Aqua Blue Sport
DNF
Nickolas Dlamini
Team Dimension Data
DNF
Nick Dougall
Team Dimension Data
DNF
Nathan Earle
Israel Cycling Academy
DNF
Pascal Eenkhoorn
Team LottoNL - Jumbo
DNF
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Audun Brekke Flotten
Team Virtu Cycling
DNF
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
DNF
Dylan Groenewegen
Team LottoNL - Jumbo
DNF
Kristoffer Halvorsen
Team Sky
DNF
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Asbjørn Kragh Andersen
Team Virtu Cycling
DNF
Wesley Kreder
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Kristian Kulset
DNF
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Andrew Leigh
Tarteletto - Isorex
DNF
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
DNF
Marco Maronese
Bardiani CSF
DNF
Erik Nordsaeter Resell
UNO - X Norwegian Development Team
DNF
Lars Saugstad
UNO - X Norwegian Development Team
DNF
Daniel Savini
Bardiani CSF
DNF
Michal Schlegel
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Ylber Sefa
Tarteletto - Isorex
DNF
Frantisek Sisr
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Lukas Spengler
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Rasmus Tiller
Joker Icopal
DNF
Sergio Torres
Tarteletto - Isorex
DNF
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
DNF
Jordi Warlop
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Calvin Watson
Aqua Blue Sport
DNF
Yannis Yssaad
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Reinardt Janse van Rensburg
Team Dimension Data
DNF
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
DNF
Michel Kreder
Aqua Blue Sport
DNS
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Joker Icopal
DNS
Pieter Vanspeybrouck
Team Wanty - Groupe Gobert
DNS
2024
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares