En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Norway
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
18/05
Moss
Sarpsborg
175 km
Result
Standings
1
Dylan Groenewegen
Team LottoNL - Jumbo
4u09'16"
2
Edvald Boasson-Hagen
Team Dimension Data
z.t
3
Sondre Holst Enger
Israel Cycling Academy
z.t
4
Trond Hakon Trondsen
Team Coop
z.t
5
Pieter Vanspeybrouck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
6
Jon Aberasturi Izaga
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
7
Michel Kreder
Aqua Blue Sport
z.t
8
Kristoffer Halvorsen
Team Sky
op 4"
9
Niklas Larsen
Team Virtu Cycling
z.t
10
Leonardo Basso
Team Sky
z.t
11
Kristian Aasvold
Team Coop
z.t
12
Timo Roosen
Team LottoNL - Jumbo
z.t
13
Jonas Koch
CCC Sprandi Polkowice
z.t
14
Justin Jules
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
15
Maxime Farazijn
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
16
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
z.t
17
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
18
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
19
Håkon Lunder Aalrust
Team Coop
z.t
20
Kristoffer Skjerping
Joker Icopal
z.t
21
Oivind Lukkedal
Team Coop
z.t
22
Larry Warbasse
Aqua Blue Sport
z.t
23
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
24
Pim Ligthart
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
25
Eduard Prades Reverte
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
26
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
z.t
27
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
28
Markus Hoelgaard
Joker Icopal
z.t
29
Alexander Kamp Egested
Team Virtu Cycling
z.t
30
Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
31
Mark McNally
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
32
Robbert de Greef
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
33
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
34
Carl Fredrik Hagen
Joker Icopal
z.t
35
Nicholas Schultz
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
36
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
37
Jonathan Dibben
Team Sky
z.t
38
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Joker Icopal
z.t
39
Milan Menten
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
40
Floris Gerts
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
41
Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
42
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
z.t
43
Philip Deignan
Team Sky
z.t
44
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
45
Luca Wackermann
Bardiani CSF
z.t
46
Dimitri Peyskens
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
47
Rob Ruijgh
Tarteletto - Isorex
z.t
48
Frantisek Sisr
CCC Sprandi Polkowice
z.t
49
Andreas Vangstad
Joker Icopal
z.t
50
Abram Stockman
Tarteletto - Isorex
z.t
51
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
52
Antoine Warnier
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
53
Preben Van Hecke
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
54
Marco Maronese
Bardiani CSF
z.t
55
Krister Hagen
Team Coop
z.t
56
Erik Nordsaeter Resell
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
57
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
58
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
59
David Lopez Garcia
Team Sky
z.t
60
Daniel Pearson
Aqua Blue Sport
z.t
61
Jesper Schultz
Team Virtu Cycling
z.t
62
Jérôme Baugnies
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
63
Sergey Lagutin
Gazprom - Rusvelo
z.t
64
Sergio Torres
Tarteletto - Isorex
z.t
65
Stefan Denifl
Aqua Blue Sport
z.t
66
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
67
August Jensen
Israel Cycling Academy
z.t
68
Merhawi Kudus Ghebremedhin
Team Dimension Data
z.t
69
Jordi Warlop
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
70
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
71
Rasmus Tiller
Joker Icopal
z.t
72
Alexander Foliforov
Gazprom - Rusvelo
z.t
73
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
op 18"
74
Nikolay Mihaylov
Delko Marseille Provence KTM
z.t
75
Anders Skaarseth
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
76
Pawel Bernas
CCC Sprandi Polkowice
z.t
77
Michael Bresciani
Bardiani CSF
z.t
78
Louis Bendixen
Team Coop
z.t
79
Boris Vallee
Team Wanty - Groupe Gobert
op 25"
80
Michal Schlegel
CCC Sprandi Polkowice
op 33"
81
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
op 35"
82
Amund Groendahl Jansen
Team LottoNL - Jumbo
op 38"
83
Lukas Spengler
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
84
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
op 1'00"
85
Amanuel Gebreigzabhier
Team Dimension Data
op 1'04"
86
Calvin Watson
Aqua Blue Sport
op 4"
87
Paul Martens
Team LottoNL - Jumbo
op 1'14"
88
Lars Saugstad
UNO - X Norwegian Development Team
op 1'26"
89
Torkil Veyhe
Team Virtu Cycling
op 1'29"
90
Syver Westgaard Waersted
UNO - X Norwegian Development Team
op 1'41"
91
Ylber Sefa
Tarteletto - Isorex
op 1'52"
92
Asbjørn Kragh Andersen
Team Virtu Cycling
op 2'04"
93
Wesley Kreder
Team Wanty - Groupe Gobert
op 2'10"
94
Nathan Earle
Israel Cycling Academy
op 4"
95
Shane Archbold
Aqua Blue Sport
op 2'47"
96
Alan Banaszek
CCC Sprandi Polkowice
op 3'30"
97
Sébastien Delfosse
WB Veranclassic Aquality Protect
op 3'39"
98
Yannis Yssaad
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
99
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
z.t
100
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
z.t
101
Daniel Savini
Bardiani CSF
z.t
102
Nick Dougall
Team Dimension Data
z.t
103
David Boucher
Tarteletto - Isorex
op 4'25"
104
Andrew Leigh
Tarteletto - Isorex
z.t
105
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
106
Torstein Traeen
UNO - X Norwegian Development Team
op 5'32"
107
Audun Brekke Flotten
Team Virtu Cycling
z.t
108
Nickolas Dlamini
Team Dimension Data
op 7'33"
109
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
110
Pascal Eenkhoorn
Team LottoNL - Jumbo
z.t
111
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
112
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
z.t
113
Aitor Gonzalez Prieto
Euskadi Basque Country - Murias
op 9'23"
114
Reinardt Janse van Rensburg
Team Dimension Data
z.t
115
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
116
Sergio Samitier
Euskadi Basque Country - Murias
op 9'56"
117
Kristian Kulset
op 10'08"
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares