En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Ronde de l'Isard
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
18/05
Fonsorbes
Goulier Neige
154.3 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Stephen Williams
SEG Racing Academy
3u47'46"
2
Andreas Leknessund
UNO - X Norwegian Development Team
op 4"
3
Aurelien Paret-Peintre
op 7"
4
Marlon Gaillard
z.t
5
Julian Mertens
Lotto - Soudal U23
z.t
6
João Almeida
Hagens Berman Axeon
op 10"
7
Thomas Vereecken
Lotto - Soudal U23
op 23"
8
Abderrahim Zahiri
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
op 34"
9
Kobe Goossens
Lotto - Soudal U23
op 37"
10
Clément Champoussin
z.t
11
Edward Anderson
Hagens Berman Axeon
op 1'02"
12
Jérémi Defaye
op 1'05"
13
Maxim Van Gils
Lotto - Soudal U23
z.t
14
Jeremy Bellicaud
op 1'10"
15
Gotzon Martin Sanz
Team Euskadi
op 1'15"
16
Sebastian Alexander Castano Munoz
z.t
17
Brandon Rivera
op 1'17"
18
Rafael Andrade Hugo Nunes
Miranda - Mortague
z.t
19
Torjus Sleen
UNO - X Norwegian Development Team
op 1'28"
20
Jan Maas
SEG Racing Academy
op 1'48"
21
Eduard Rodes
op 1'51"
22
Tiago Antunes
z.t
23
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Team Euskadi
z.t
24
Juan Pedro Lopez Perez
op 2'04"
25
Thomas Champion
z.t
26
Steff Hermans
Lotto - Soudal U23
z.t
27
Conor Schunk
Ccb Foundation - Sicleri
op 2'10"
28
Alexys Brunel
op 2'13"
29
Sofiane Merignat
op 2'17"
30
Aaron Van Poucke
Lotto - Soudal U23
op 2'25"
31
Robin Meyer
op 2'40"
32
Kevin Geniets
z.t
33
Javier Ignacio Montoya Mesa
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
op 2'43"
34
Andre Carvalho
Liberty Seguros / Carglass
op 2'56"
35
Floryan Arnoult
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
op 3'20"
36
Sebastian Berwick
op 3'46"
37
Ian Talbot
op 4'03"
38
Matteo Bellia
op 4'05"
39
Jorge Magelhaes
Miranda - Mortague
op 4'07"
40
Clement Lalba
op 4'14"
41
Masahiro Ishigami
op 4'36"
42
Sergio Garcia Gonzalez
op 4'41"
43
Jorge Pastor Terol
op 4'53"
44
Maxime Agut
op 5'01"
45
Quentin Rossini
op 5'10"
46
Jesus Alfonso Arozamena Carretero
z.t
47
Marçal Mercadal
op 5'14"
48
Fabien Rondeau
z.t
49
Corentin Bertrand
op 5'24"
50
Eliot Pauchard
op 5'27"
51
Eugène Richardot
op 6'16"
52
Daire Feeley
z.t
53
Axel Bouchet
op 6'27"
54
Alex Braybrooke
op 6'52"
55
Andrea Costa
op 6'59"
56
Antoine Debons
z.t
57
Marc Buades
Team Euskadi
op 7'09"
58
De Sousa Venceslau Fernandes
Liberty Seguros / Carglass
op 7'49"
59
Nicolas Colluccini
op 8'29"
60
Nicolas Thomasson
z.t
61
Filipe Gaisita André Ramalho
z.t
62
Mathieu Waree
z.t
63
Maxime Bonsergent
op 8'51"
64
Baptiste Lavigne
op 8'59"
65
Loïc Szewe
op 9'09"
66
Filippo Zana
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
op 9'24"
67
Alessandro Fedeli
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
68
Fabio Mazzucco
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
69
Maxence Bonjean
z.t
70
Vitor Zucco Schizzi
op 9'30"
71
Cristian Mota Perez
z.t
72
Daniele Cantoni
op 9'32"
73
Hugo Roussel
op 9'40"
74
Valentin Bricaud
op 10'06"
75
Léo Danes
z.t
76
Gari Lagnet
z.t
77
Yoann Pailler
z.t
78
Quentin Grolleau
op 10'11"
79
Arnaud Pfrimmer
op 10'13"
80
Enzo Anti
z.t
81
Maxime Chevalier
op 10'18"
82
Maël Boivin
op 10'43"
83
Antoine Prunet
op 11'14"
84
Bryan Le Claire
op 11'51"
85
Thomas Acosta
op 11'59"
86
Simon Carr
z.t
87
Ewen Henrio
op 12'18"
88
Macgregor Carter
z.t
89
Bastian Kuratli
op 12'25"
90
Daan Hoole
SEG Racing Academy
op 12'55"
91
Peter Lenderink
SEG Racing Academy
z.t
92
Hans Kristian Rudland
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
93
Ide Schelling
SEG Racing Academy
z.t
94
Iver Skaarseth
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
95
Thomas Folinais
z.t
96
Joab Schneiter
z.t
97
Scott Quincey
z.t
98
Siarhei Shauchenka
z.t
99
Antoine Grand
op 13'25"
100
Florian Dufour
z.t
101
Enzo Boisset
op 13'28"
102
Corentin Dubois
z.t
103
Jeremy Montauban
op 13'41"
104
Emilien Jeannière
z.t
105
Mathieu Burgaudeau
z.t
106
Valentin Ferron
z.t
107
Wilfried Canales
z.t
108
Matis Louvel
z.t
109
Arthur Troy
z.t
110
Alejandro Ropero Molina
z.t
111
Romain Malbreil
z.t
112
Gage Hecht
Aevolo
op 15'45"
113
Alexandre Pagnat
op 15'52"
114
Bastien Bareille
op 16'13"
115
Ivan Schmitz
op 16'20"
116
Mikel Alonso Flores
Team Euskadi
op 16'23"
117
Alexis Diligeart
op 17'38"
118
Gino Mäder
op 18'06"
119
Zeke Mostov
Hagens Berman Axeon
z.t
120
Anthony Miranda
op 18'18"
121
Laudelino Plas
op 18'28"
122
Aurelien Costeplane
op 18'29"
123
Diego Lopez Fuentes
Team Euskadi
op 19'09"
124
Jose Antonio Garcia
op 20'40"
125
Vincent Cabanel
op 21'21"
126
Theo Matonti
op 21'24"
127
Ayumu Watanabe
op 21'59"
128
Arthur Bauchaud
op 22'15"
129
Joris Vincent
op 22'58"
130
Edouard Bonnefoix
op 23'35"
131
Bruno Hattier
op 23'44"
132
Serge Lamy
op 24'38"
133
Mattis Lebeau
op 24'52"
134
Sindre Kulset
UNO - X Norwegian Development Team
op 29'52"
135
Damien Marty
op 30'43"
136
Georgios Stavrakakis
SEG Racing Academy
op 31'10"
137
Pierre Couvigny
op 31'56"
138
Erwan Morin
op 35'16"
139
Dorian Aramendi
op 38'34"
140
Juan Jose Pazos
op 38'46"
141
Daniil Nikulin
z.t
Alex Hoehn
Aevolo
DNF
Matteo Jorgenson
Jelly Belly P/B Maxxis
DNF
Tobias Foss
UNO - X Norwegian Development Team
DNS
Roman Kohl
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares