En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Ronde de l'Isard
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
17/05
Lorp
Eycheil
125.9 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Stephen Williams
SEG Racing Academy
3u05'44"
2
Julian Mertens
Lotto - Soudal U23
op 8"
3
Tiago Antunes
z.t
4
Marlon Gaillard
z.t
5
Aurelien Paret-Peintre
z.t
6
Kobe Goossens
Lotto - Soudal U23
z.t
7
Maxim Van Gils
Lotto - Soudal U23
op 11"
8
Thomas Vereecken
Lotto - Soudal U23
z.t
9
Matteo Jorgenson
Jelly Belly P/B Maxxis
z.t
10
Robin Meyer
op 14"
11
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Team Euskadi
z.t
12
Sebastian Alexander Castano Munoz
op 16"
13
Abderrahim Zahiri
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
14
João Almeida
Hagens Berman Axeon
z.t
15
Clément Champoussin
op 19"
16
Ide Schelling
SEG Racing Academy
z.t
17
Kevin Geniets
op 22"
18
Antoine Debons
z.t
19
Torjus Sleen
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
20
Javier Ignacio Montoya Mesa
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
op 25"
21
Jérémi Defaye
z.t
22
Juan Pedro Lopez Perez
op 29"
23
Rafael Andrade Hugo Nunes
Miranda - Mortague
z.t
24
Floryan Arnoult
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
25
Jeremy Bellicaud
z.t
26
Sebastian Berwick
z.t
27
Jan Maas
SEG Racing Academy
op 37"
28
Steff Hermans
Lotto - Soudal U23
op 39"
29
Edward Anderson
Hagens Berman Axeon
op 40"
30
Brandon Rivera
z.t
31
Andreas Leknessund
UNO - X Norwegian Development Team
op 42"
32
Sofiane Merignat
op 45"
33
Thomas Champion
z.t
34
Alessandro Fedeli
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
35
Cristian Mota Perez
op 50"
36
Alexys Brunel
op 53"
37
Matteo Bellia
z.t
38
Sergio Garcia Gonzalez
op 56"
39
Jorge Magelhaes
Miranda - Mortague
z.t
40
Ewen Henrio
z.t
41
Simon Carr
op 58"
42
Gotzon Martin Sanz
Team Euskadi
op 1'03"
43
Vitor Zucco Schizzi
z.t
44
Alex Hoehn
Aevolo
op 1'08"
45
Tobias Foss
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
46
Marçal Mercadal
z.t
47
Eduard Rodes
z.t
48
Gage Hecht
Aevolo
op 1'20"
49
Jesus Alfonso Arozamena Carretero
z.t
50
Fabien Rondeau
op 1'25"
51
Clement Lalba
op 1'30"
52
Filippo Zana
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
op 1'35"
53
Fabio Mazzucco
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
54
Joris Vincent
op 1'37"
55
Daire Feeley
op 1'38"
56
Andre Carvalho
Liberty Seguros / Carglass
op 1'40"
57
Alejandro Ropero Molina
z.t
58
Jose Antonio Garcia
z.t
59
Ian Talbot
op 1'46"
60
Peter Lenderink
SEG Racing Academy
z.t
61
Conor Schunk
Ccb Foundation - Sicleri
op 1'48"
62
Corentin Bertrand
op 1'50"
63
Mikel Alonso Flores
Team Euskadi
op 2'01"
64
Masahiro Ishigami
z.t
65
Ivan Schmitz
z.t
66
Daan Hoole
SEG Racing Academy
op 2'11"
67
Joab Schneiter
z.t
68
Maxime Chevalier
op 2'20"
69
Maël Boivin
z.t
70
Daniele Cantoni
op 2'23"
71
Matis Louvel
op 2'34"
72
Eugène Richardot
op 2'35"
73
Jorge Pastor Terol
op 2'42"
74
Alex Braybrooke
op 3'10"
75
Edouard Bonnefoix
op 3'20"
76
Hans Kristian Rudland
UNO - X Norwegian Development Team
op 4'12"
77
Iver Skaarseth
UNO - X Norwegian Development Team
op 4'13"
78
Arnaud Pfrimmer
op 4'32"
79
Bastian Kuratli
op 6'00"
80
Marc Buades
Team Euskadi
z.t
81
Gino Mäder
z.t
82
Florian Dufour
op 6'02"
83
Sindre Kulset
UNO - X Norwegian Development Team
op 9'48"
84
Corentin Dubois
op 10'34"
85
Léo Danes
z.t
86
Enzo Anti
z.t
87
Quentin Rossini
z.t
88
Mathieu Waree
z.t
89
Quentin Grolleau
z.t
90
Antoine Grand
z.t
91
Aaron Van Poucke
Lotto - Soudal U23
z.t
92
Antoine Prunet
z.t
93
De Sousa Venceslau Fernandes
Liberty Seguros / Carglass
z.t
94
Arthur Troy
z.t
95
Macgregor Carter
z.t
96
Filipe Gaisita André Ramalho
z.t
97
Axel Bouchet
z.t
98
Scott Quincey
z.t
99
Wilfried Canales
z.t
100
Georgios Stavrakakis
SEG Racing Academy
z.t
101
Loïc Szewe
z.t
102
Maxence Bonjean
z.t
103
Daniil Nikulin
z.t
104
Eliot Pauchard
z.t
105
Thomas Folinais
z.t
106
Yoann Pailler
z.t
107
Baptiste Lavigne
z.t
108
Romain Malbreil
z.t
109
Andrea Costa
z.t
110
Zeke Mostov
Hagens Berman Axeon
z.t
111
Enzo Boisset
z.t
112
Thomas Acosta
z.t
113
Arthur Bauchaud
z.t
114
Theo Matonti
z.t
115
Damien Marty
z.t
116
Bastien Bareille
z.t
117
Valentin Bricaud
op 11'23"
118
Laudelino Plas
op 12'04"
119
Jeremy Montauban
z.t
120
Maxime Bonsergent
z.t
121
Ayumu Watanabe
z.t
122
Maxime Agut
op 14'06"
123
Anthony Miranda
op 14'52"
124
Bryan Le Claire
op 15'18"
125
Siarhei Shauchenka
op 15'37"
126
Emilien Jeannière
op 15'49"
127
Gari Lagnet
z.t
128
Valentin Ferron
z.t
129
Mathieu Burgaudeau
z.t
130
Dorian Aramendi
z.t
131
Vincent Cabanel
z.t
132
Bruno Hattier
op 17'47"
133
Nicolas Colluccini
op 19'47"
134
Alexis Diligeart
z.t
135
Mattis Lebeau
z.t
136
Alexandre Pagnat
z.t
137
Juan Jose Pazos
z.t
138
Aurelien Costeplane
z.t
139
Nicolas Thomasson
z.t
140
Serge Lamy
op 20'09"
141
Erwan Morin
op 20'38"
142
Pierre Couvigny
op 20'39"
143
Diego Lopez Fuentes
Team Euskadi
z.t
144
Roman Kohl
op 21'04"
145
Hugo Roussel
op 23'00"
Timotey Gazagnaire
DNF
Thomas Gossiaux
OTL
Dylan Herchel
OTL
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares