En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Ronde de l'Isard
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
20/05
Salies-du-Salat
Saint-Girons
152.4 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Stephen Williams
SEG Racing Academy
14u49'32"
2
Aurelien Paret-Peintre
op 20"
3
Julian Mertens
Lotto - Soudal U23
op 23"
4
Marlon Gaillard
op 31"
5
João Almeida
Hagens Berman Axeon
op 46"
6
Thomas Vereecken
Lotto - Soudal U23
op 54"
7
Andreas Leknessund
UNO - X Norwegian Development Team
op 1'00"
8
Kobe Goossens
Lotto - Soudal U23
op 1'03"
9
Clément Champoussin
op 1'10"
10
Abderrahim Zahiri
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
z.t
11
Tiago Antunes
op 2'13"
12
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Team Euskadi
op 2'25"
13
Jan Maas
SEG Racing Academy
op 2'45"
14
Juan Pedro Lopez Perez
op 2'53"
15
Sofiane Merignat
op 3'16"
16
Kevin Geniets
op 3'22"
17
Brandon Rivera
op 7'06"
18
Gotzon Martin Sanz
Team Euskadi
op 7'27"
19
Eduard Rodes
op 8'10"
20
Edward Anderson
Hagens Berman Axeon
op 8'33"
21
Sebastian Alexander Castano Munoz
op 9'36"
22
Jérémi Defaye
op 10'23"
23
Clement Lalba
op 11'15"
24
Steff Hermans
Lotto - Soudal U23
op 11'36"
25
Rafael Andrade Hugo Nunes
Miranda - Mortague
op 12'02"
26
Ian Talbot
op 12'53"
27
Thomas Champion
op 13'05"
28
Daire Feeley
op 13'14"
29
Torjus Sleen
UNO - X Norwegian Development Team
op 14'18"
30
Conor Schunk
Ccb Foundation - Sicleri
z.t
31
Andre Carvalho
Liberty Seguros / Carglass
op 14'52"
32
Masahiro Ishigami
op 16'13"
33
Aaron Van Poucke
Lotto - Soudal U23
op 18'08"
34
Sergio Garcia Gonzalez
op 18'23"
35
Fabien Rondeau
op 20'22"
36
Cristian Mota Perez
op 20'36"
37
Gino Mäder
op 20'47"
38
Simon Carr
op 20'54"
39
Ide Schelling
SEG Racing Academy
op 21'31"
40
Corentin Bertrand
op 23'49"
41
Bastian Kuratli
op 23'50"
42
Ewen Henrio
op 23'53"
43
Alex Braybrooke
op 24'07"
44
Gage Hecht
Aevolo
op 25'01"
45
Jorge Pastor Terol
op 25'46"
46
Fabio Mazzucco
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
op 26'48"
47
Filippo Zana
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
op 27'13"
48
Marc Buades
Team Euskadi
op 28'45"
49
Daniele Cantoni
op 30'15"
50
Peter Lenderink
SEG Racing Academy
op 30'31"
51
Antoine Debons
op 31'29"
52
Joab Schneiter
op 31'47"
53
Floryan Arnoult
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
op 33'32"
54
Quentin Rossini
op 33'50"
55
Jorge Magelhaes
Miranda - Mortague
op 34'11"
56
Alexys Brunel
op 35'19"
57
Alejandro Ropero Molina
op 35'43"
58
De Sousa Venceslau Fernandes
Liberty Seguros / Carglass
op 36'43"
59
Axel Bouchet
op 37'44"
60
Andrea Costa
op 39'24"
61
Quentin Grolleau
op 41'20"
62
Hans Kristian Rudland
UNO - X Norwegian Development Team
op 41'37"
63
Arthur Troy
op 42'07"
64
Maxime Chevalier
op 42'21"
65
Baptiste Lavigne
op 43'06"
66
Iver Skaarseth
UNO - X Norwegian Development Team
op 44'07"
67
Léo Danes
op 44'19"
68
Edouard Bonnefoix
op 44'47"
69
Maël Boivin
op 45'16"
70
Filipe Gaisita André Ramalho
op 45'46"
71
Matis Louvel
op 45'56"
72
Corentin Dubois
op 48'15"
73
Mathieu Waree
op 49'08"
74
Scott Quincey
op 50'25"
75
Eliot Pauchard
op 51'20"
76
Maxime Agut
op 51'32"
77
Maxence Bonjean
op 52'11"
78
Yoann Pailler
op 54'28"
79
Hugo Roussel
op 54'31"
80
Jeremy Montauban
op 56'05"
81
Nicolas Colluccini
op 56'46"
82
Nicolas Thomasson
z.t
83
Antoine Prunet
op 57'13"
84
Valentin Ferron
op 57'47"
85
Thomas Folinais
op 59'10"
86
Emilien Jeannière
op 1u01'30"
87
Zeke Mostov
Hagens Berman Axeon
op 1u07'37"
88
Aurelien Costeplane
op 1u12'03"
89
Diego Lopez Fuentes
Team Euskadi
op 1u24'15"
Thomas Acosta
DNF
Enzo Anti
DNF
Jesus Alfonso Arozamena Carretero
DNF
Jeremy Bellicaud
DNF
Sebastian Berwick
DNF
Enzo Boisset
DNF
Maxime Bonsergent
DNF
Valentin Bricaud
DNF
Mathieu Burgaudeau
DNF
Wilfried Canales
DNF
Macgregor Carter
DNF
Florian Dufour
DNF
Alessandro Fedeli
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
DNF
Jose Antonio Garcia
DNF
Bruno Hattier
DNF
Daan Hoole
SEG Racing Academy
DNF
Mattis Lebeau
DNF
Romain Malbreil
DNF
Marçal Mercadal
DNF
Laudelino Plas
DNF
Eugène Richardot
DNF
Siarhei Shauchenka
DNF
Georgios Stavrakakis
SEG Racing Academy
DNF
Maxim Van Gils
Lotto - Soudal U23
DNF
Joris Vincent
DNF
Robin Meyer
DNS
Mikel Alonso Flores
Team Euskadi
OTL
Gari Lagnet
OTL
Javier Ignacio Montoya Mesa
Trevigiani Phonix - Hemus 1896
OTL
Loïc Szewe
OTL
Ayumu Watanabe
OTL
Dorian Aramendi
DNF
Bastien Bareille
DNF
Arthur Bauchaud
DNF
Matteo Bellia
DNF
Vincent Cabanel
DNF
Pierre Couvigny
DNF
Alexis Diligeart
DNF
Antoine Grand
DNF
Sindre Kulset
UNO - X Norwegian Development Team
DNF
Serge Lamy
DNF
Bryan Le Claire
DNF
Damien Marty
DNF
Theo Matonti
DNF
Anthony Miranda
DNF
Erwan Morin
DNF
Daniil Nikulin
DNF
Alexandre Pagnat
DNF
Juan Jose Pazos
DNF
Arnaud Pfrimmer
DNF
Ivan Schmitz
DNF
Vitor Zucco Schizzi
DNF
Alex Hoehn
Aevolo
DNF
Matteo Jorgenson
Jelly Belly P/B Maxxis
DNF
Tobias Foss
UNO - X Norwegian Development Team
DNS
Roman Kohl
DNS
Timotey Gazagnaire
DNF
Thomas Gossiaux
OTL
Dylan Herchel
OTL
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares