En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Flèche du Sud
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
13/05
Esch-sur-Alzette
Esch-sur-Alzette
152.1 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Matt Walls
3u20'01"
2
Maksim Piskunov
z.t
3
Bas van der Kooij
Alecto Cycling Team
z.t
4
Filippo Fortin
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
5
Colin Heiderscheid
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
6
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
7
Jasper de Laat
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
8
Florian Maitre
z.t
9
Jannik Steimle
Team Vorarlberg - Santic
z.t
10
Ethan Hayter
z.t
11
Yann Pestiaux
AGO - Aqua Service
z.t
12
Maarten de Jonge
Monkey Town Continental Team
z.t
13
Martins Pluto
Monkey Town Continental Team
z.t
14
Ziga Jerman
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
15
Alex Molenaar
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
16
Eli Iserbyt
Marlux - Bingoal
z.t
17
Tadej Pogacar
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
18
John Mandrysch
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
19
Benjamin Hill
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
20
Jelle Donders
Team Differdange - Losch
z.t
21
Joseph Thomas
z.t
22
Jan Petelin
Team Differdange - Losch
z.t
23
Christoffer Lisson
Bhs - Almeborg Bornholm
z.t
24
Pit Leyder
Leopard Pro Cycling
z.t
25
David Dekker
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
26
Patrick Lechner
Bike Aid
z.t
27
Matthias Krizek
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
28
Dario Rapps
z.t
29
Anthony Debuy
AGO - Aqua Service
z.t
30
Wim Kleiman
Monkey Town Continental Team
z.t
31
Tim Kerkhof
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
32
Antonio Santoro
Monkey Town Continental Team
z.t
33
Sven van Luijk
Monkey Town Continental Team
z.t
34
Cyrille Thièry
z.t
35
Viktor Potocki
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
36
Pavel Chursin
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
37
Fabian Paumann
z.t
38
Tom Vermeer
Team Differdange - Losch
z.t
39
Luc Wirtgen
Leopard Pro Cycling
z.t
40
Matthias Reutimann
z.t
41
Eiya Hashimoto
Team Bridgestone Cycling
z.t
42
Damian Lüscher
z.t
43
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
44
Emil Toudal
Bhs - Almeborg Bornholm
z.t
45
Rick Ottema
Alecto Cycling Team
z.t
46
Clement Orceau
z.t
47
Tom Wirtgen
AGO - Aqua Service
z.t
48
Fabian Holbach
z.t
49
Quentin Guex
z.t
50
Gian Friesecke
Team Vorarlberg - Santic
z.t
51
Mathieu Burgaudeau
z.t
52
Andreas Kron
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
53
Stef Krul
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
54
Manuel Zobrist
z.t
55
Jens Reynders
Leopard Pro Cycling
z.t
56
Dennis Coenen
Cibel - Cebon
z.t
57
Enzo Bernard
z.t
58
Sylvain Moniquet
AGO - Aqua Service
z.t
59
Tilen Finkst
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
60
Szymon Rekita
Leopard Pro Cycling
z.t
61
Ryo Chikatani
Team Bridgestone Cycling
z.t
62
Gianni Marchand
Cibel - Cebon
z.t
63
Magnus Bak Klaris
Bhs - Almeborg Bornholm
z.t
64
Marvin Tasset
AGO - Aqua Service
z.t
65
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
66
Anthony Rappo
z.t
67
Mike Diener
z.t
68
Mathias Norsgaard Jørgensen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
69
Robby Cobbaert
Cibel - Cebon
z.t
70
Ziga Rucigaj
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
71
Folkert Oostra
Alecto Cycling Team
z.t
72
Guillem Garcia Saubi
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
73
Vladislav Duiunov
z.t
74
Frederik Dombrowski
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
75
Denis Nekrasov
z.t
76
Cameron Beard
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
77
Kevin Pauwels
Marlux - Bingoal
z.t
78
Carl Schütz
z.t
79
Raphael Krähemann
z.t
80
Daniel Bichlmann
Bike Aid
z.t
81
Jonas Gregaard Wilsly
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
82
Viktor Manakov
z.t
83
Jordy Buskermolen
Monkey Town Continental Team
z.t
84
Maxim Rusnac
Team Differdange - Losch
z.t
85
Danny Van Der Tuuk
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
86
Maxime Weyrich
z.t
87
Mathias Bregnhoj
Bhs - Almeborg Bornholm
z.t
88
Louis Pijourlet
z.t
89
Marco Doets
Alecto Cycling Team
z.t
90
Lennert Teugels
Cibel - Cebon
z.t
91
René Hooghiemster
Alecto Cycling Team
z.t
92
Michiel Dieleman
Cibel - Cebon
z.t
93
Thijs de Lange
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
94
Valère Thiébaud
z.t
95
Artur Ershov
z.t
96
David Riviere
z.t
97
Oscar van Wijk
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
98
Jimmy Janssens
Cibel - Cebon
z.t
99
Markus Eibegger
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
100
Marcel Neuhauser
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
101
Riccardo Zoidl
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
102
Greger Steffenhannes
z.t
103
Félix Schreiber
z.t
104
Dennis van der Horst
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
105
Tim Diederich
z.t
106
Shunsuke Imamura
Team Bridgestone Cycling
z.t
107
Manuel Bosch
Team Vorarlberg - Santic
z.t
108
Sjors Dekker
z.t
109
Michael Vanthourenhout
Marlux - Bingoal
z.t
110
Dieter Vanthourenhout
Marlux - Bingoal
z.t
111
Adne Van Engelen
z.t
112
Mario Spengler
Leopard Pro Cycling
op 17"
113
Andreas Leppert
op 35"
114
Matthew Bostock
op 1'12"
115
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
op 3'52"
116
Patrick Clausen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
117
Patrick Jäger
Team Vorarlberg - Santic
op 8'29"
118
Kiyomasa Hanada
z.t
119
Luka Zetsche
z.t
120
Giacomo Ballabio
op 15'26"
Charlie Arimont
AGO - Aqua Service
DNF
Joseph Nally
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares