En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Flèche du Sud
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
12/05
Roeser
Roeser
147.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Gianni Marchand
Cibel - Cebon
11u49'42"
2
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr Simplon Wels
op 10"
3
Jimmy Janssens
Cibel - Cebon
z.t
4
Andreas Kron
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
op 58"
5
Jasper de Laat
Metec - TKH P/B Mantel
op 1'08"
6
Tim Kerkhof
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
7
Jannik Steimle
Team Vorarlberg - Santic
z.t
8
Pit Leyder
Leopard Pro Cycling
z.t
9
Rick Ottema
Alecto Cycling Team
z.t
10
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
11
Maarten de Jonge
Monkey Town Continental Team
z.t
12
Eli Iserbyt
Marlux - Bingoal
z.t
13
Tom Wirtgen
AGO - Aqua Service
z.t
14
Antonio Santoro
Monkey Town Continental Team
z.t
15
Pavel Chursin
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
16
Tadej Pogacar
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
17
Stef Krul
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
18
Damian Lüscher
z.t
19
Cyrille Thièry
z.t
20
Christoffer Lisson
Bhs - Almeborg Bornholm
z.t
21
Michael Vanthourenhout
Marlux - Bingoal
z.t
22
Matthias Reutimann
z.t
23
Viktor Manakov
z.t
24
Mathieu Burgaudeau
z.t
25
Sylvain Moniquet
AGO - Aqua Service
z.t
26
Robby Cobbaert
Cibel - Cebon
z.t
27
Magnus Bak Klaris
Bhs - Almeborg Bornholm
z.t
28
Markus Eibegger
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
29
Jonas Gregaard Wilsly
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
30
Kevin Pauwels
Marlux - Bingoal
z.t
31
Michiel Dieleman
Cibel - Cebon
z.t
32
Lennert Teugels
Cibel - Cebon
z.t
33
Louis Pijourlet
op 1'23"
34
Szymon Rekita
Leopard Pro Cycling
op 1'29"
35
Riccardo Zoidl
Team Felbermayr Simplon Wels
op 1'30"
36
Folkert Oostra
Alecto Cycling Team
op 1'35"
37
Denis Nekrasov
op 1'58"
38
Jan Petelin
Team Differdange - Losch
op 2'47"
39
Raphael Krähemann
op 6'40"
40
Filippo Fortin
Team Felbermayr Simplon Wels
op 6'44"
41
Florian Maitre
z.t
42
Sven van Luijk
Monkey Town Continental Team
z.t
43
Luc Wirtgen
Leopard Pro Cycling
z.t
44
Ethan Hayter
z.t
45
Marco Doets
Alecto Cycling Team
z.t
46
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
47
René Hooghiemster
Alecto Cycling Team
z.t
48
Gian Friesecke
Team Vorarlberg - Santic
z.t
49
Vladislav Duiunov
z.t
50
Artur Ershov
z.t
51
Mathias Bregnhoj
Bhs - Almeborg Bornholm
z.t
52
Greger Steffenhannes
z.t
53
Danny Van Der Tuuk
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
54
David Riviere
z.t
55
Fabian Paumann
op 6'53"
56
Tom Vermeer
Team Differdange - Losch
z.t
57
Manuel Bosch
Team Vorarlberg - Santic
op 6'58"
58
Maxime Weyrich
z.t
59
Dieter Vanthourenhout
Marlux - Bingoal
op 7'03"
60
Yann Pestiaux
AGO - Aqua Service
op 7'14"
61
Joseph Thomas
op 7'16"
62
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
op 8'15"
63
Benjamin Hill
Ljubljana Gusto Xaurum
op 8'21"
64
Jens Reynders
Leopard Pro Cycling
op 8'58"
65
Thijs de Lange
Metec - TKH P/B Mantel
op 9'41"
66
Wim Kleiman
Monkey Town Continental Team
op 9'57"
67
Frederik Dombrowski
Team Dauner D&DQ Akkon
op 10'12"
68
Maxim Rusnac
Team Differdange - Losch
op 10'23"
69
Sjors Dekker
op 10'59"
70
Anthony Debuy
AGO - Aqua Service
op 12'48"
71
Cameron Beard
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
72
Matt Walls
op 12'49"
73
Enzo Bernard
z.t
74
Matthias Krizek
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
75
Alex Molenaar
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
76
Anthony Rappo
z.t
77
Emil Toudal
Bhs - Almeborg Bornholm
z.t
78
Giacomo Ballabio
z.t
79
Marcel Neuhauser
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
80
Ryo Chikatani
Team Bridgestone Cycling
op 13'37"
81
Shunsuke Imamura
Team Bridgestone Cycling
z.t
82
Maksim Piskunov
op 14'30"
83
Manuel Zobrist
z.t
84
John Mandrysch
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
85
Jelle Donders
Team Differdange - Losch
z.t
86
Martins Pluto
Monkey Town Continental Team
z.t
87
Dario Rapps
z.t
88
Tilen Finkst
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
89
Dennis Coenen
Cibel - Cebon
z.t
90
Fabian Holbach
z.t
91
Clement Orceau
z.t
92
Daniel Bichlmann
Bike Aid
z.t
93
Oscar van Wijk
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
94
Tim Diederich
z.t
95
Jordy Buskermolen
Monkey Town Continental Team
z.t
96
Mathias Norsgaard Jørgensen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
97
Joseph Nally
z.t
98
Quentin Guex
op 15'01"
99
Bas van der Kooij
Alecto Cycling Team
op 15'11"
100
Marvin Tasset
AGO - Aqua Service
op 16'02"
101
Adne Van Engelen
op 16'12"
102
Patrick Lechner
Bike Aid
op 16'20"
103
Ziga Rucigaj
Ljubljana Gusto Xaurum
op 17'00"
104
Dennis van der Horst
Metec - TKH P/B Mantel
op 17'32"
105
Félix Schreiber
op 18'33"
106
Mario Spengler
Leopard Pro Cycling
op 19'13"
107
David Dekker
Metec - TKH P/B Mantel
op 20'00"
108
Patrick Jäger
Team Vorarlberg - Santic
op 20'09"
109
Colin Heiderscheid
Team Dauner D&DQ Akkon
op 20'36"
110
Matthew Bostock
op 21'27"
111
Eiya Hashimoto
Team Bridgestone Cycling
op 21'28"
112
Patrick Clausen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
op 22'49"
113
Viktor Potocki
Ljubljana Gusto Xaurum
op 24'48"
114
Charlie Arimont
AGO - Aqua Service
op 26'23"
115
Ziga Jerman
Ljubljana Gusto Xaurum
op 28'48"
116
Valère Thiébaud
op 36'49"
117
Mike Diener
op 37'51"
118
Carl Schütz
op 38'28"
119
Guillem Garcia Saubi
Destil - Parkhotel Valkenburg
op 41'04"
120
Kiyomasa Hanada
op 41'26"
121
Andreas Leppert
op 43'29"
122
Luka Zetsche
op 44'41"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares