En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Flèche du Sud
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
10/05
Rumelange
Rumelange
151.1 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Filippo Fortin
Team Felbermayr Simplon Wels
3u34'48"
2
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
z.t
3
Matt Walls
z.t
4
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
5
Jasper de Laat
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
6
Christoffer Lisson
Bhs - Almeborg Bornholm
z.t
7
Jannik Steimle
Team Vorarlberg - Santic
z.t
8
Florian Maitre
z.t
9
Tilen Finkst
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
10
Dennis Coenen
Cibel - Cebon
z.t
11
Dario Rapps
z.t
12
Maarten de Jonge
Monkey Town Continental Team
z.t
13
Tim Kerkhof
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
14
Eli Iserbyt
Marlux - Bingoal
z.t
15
Jens Reynders
Leopard Pro Cycling
z.t
16
Clement Orceau
z.t
17
Maksim Piskunov
z.t
18
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
19
Tom Vermeer
Team Differdange - Losch
z.t
20
Joseph Thomas
z.t
21
Colin Heiderscheid
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
22
Patrick Jäger
Team Vorarlberg - Santic
z.t
23
Antonio Santoro
Monkey Town Continental Team
z.t
24
Fabian Holbach
z.t
25
Pit Leyder
Leopard Pro Cycling
z.t
26
Dennis van der Horst
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
27
Yann Pestiaux
AGO - Aqua Service
z.t
28
John Mandrysch
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
29
Manuel Zobrist
z.t
30
Giacomo Ballabio
z.t
31
Luc Wirtgen
Leopard Pro Cycling
z.t
32
Martins Pluto
Monkey Town Continental Team
z.t
33
Cyrille Thièry
z.t
34
Stef Krul
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
35
Gian Friesecke
Team Vorarlberg - Santic
z.t
36
Martin Schäppi
z.t
37
Olivier Pardini
Team Differdange - Losch
z.t
38
Tom Wirtgen
AGO - Aqua Service
z.t
39
Robby Cobbaert
Cibel - Cebon
z.t
40
Jan Petelin
Team Differdange - Losch
z.t
41
Szymon Rekita
Leopard Pro Cycling
z.t
42
Fabian Paumann
z.t
43
Quentin Guex
z.t
44
Maxim Rusnac
Team Differdange - Losch
z.t
45
Sven van Luijk
Monkey Town Continental Team
z.t
46
Rick Ottema
Alecto Cycling Team
z.t
47
René Hooghiemster
Alecto Cycling Team
z.t
48
Alex Molenaar
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
49
Dieter Vanthourenhout
Marlux - Bingoal
z.t
50
Wim Kleiman
Monkey Town Continental Team
z.t
51
Enzo Bernard
z.t
52
Damian Lüscher
z.t
53
Pavel Chursin
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
54
Matthias Krizek
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
55
Anthony Debuy
AGO - Aqua Service
z.t
56
Jelle Donders
Team Differdange - Losch
z.t
57
Sylvain Moniquet
AGO - Aqua Service
z.t
58
Daniel Bichlmann
Bike Aid
z.t
59
Marco Doets
Alecto Cycling Team
z.t
60
Anthony Rappo
z.t
61
Folkert Oostra
Alecto Cycling Team
z.t
62
Michiel Dieleman
Cibel - Cebon
z.t
63
Mario Spengler
Leopard Pro Cycling
z.t
64
Oscar van Wijk
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
65
David Dekker
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
66
Matthias Reutimann
z.t
67
Josh Teasdale
Team Differdange - Losch
z.t
68
Andreas Kron
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
69
Cameron Beard
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
70
Louis Pijourlet
z.t
71
Tadej Pogacar
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
72
Raphael Krähemann
z.t
73
Jonas Gregaard Wilsly
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
74
Artur Ershov
z.t
75
Vladislav Duiunov
z.t
76
Viktor Manakov
z.t
77
Gianni Marchand
Cibel - Cebon
z.t
78
Danny Van Der Tuuk
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
79
Emil Toudal
Bhs - Almeborg Bornholm
z.t
80
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
81
Ethan Hayter
z.t
82
Frederik Dombrowski
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
83
Maxime Weyrich
z.t
84
Magnus Bak Klaris
Bhs - Almeborg Bornholm
z.t
85
Manuel Bosch
Team Vorarlberg - Santic
z.t
86
Greger Steffenhannes
z.t
87
Marvin Tasset
AGO - Aqua Service
z.t
88
Riccardo Zoidl
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
89
Markus Eibegger
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
90
Joseph Nally
z.t
91
Mathieu Burgaudeau
z.t
92
Kevin Pauwels
Marlux - Bingoal
z.t
93
Tim Diederich
z.t
94
David Riviere
z.t
95
Mathias Bregnhoj
Bhs - Almeborg Bornholm
z.t
96
Lennert Teugels
Cibel - Cebon
z.t
97
Jimmy Janssens
Cibel - Cebon
z.t
98
Jordy Buskermolen
Monkey Town Continental Team
z.t
99
Marcel Neuhauser
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
100
Michael Vanthourenhout
Marlux - Bingoal
z.t
101
Thijs de Lange
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
102
Adne Van Engelen
z.t
103
Mathias Norsgaard Jørgensen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
104
Bas van der Kooij
Alecto Cycling Team
op 41"
105
Shunsuke Imamura
Team Bridgestone Cycling
op 48"
106
Valère Thiébaud
z.t
107
Ryo Chikatani
Team Bridgestone Cycling
z.t
108
Carl Schütz
op 50"
109
Denis Nekrasov
z.t
110
Martin Meiler
Team Vorarlberg - Santic
z.t
111
Sjors Dekker
z.t
112
Félix Schreiber
z.t
113
Mike Diener
op 1'50"
114
Lukas Löer
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
115
Ziga Rucigaj
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
116
Guillem Garcia Saubi
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
117
Patrick Lechner
Bike Aid
z.t
118
Kiyomasa Hanada
op 1'52"
119
Benjamin Hill
Ljubljana Gusto Xaurum
op 0"
120
Eiya Hashimoto
Team Bridgestone Cycling
op 4'00"
121
Patrick Clausen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
op 4'21"
122
Timo Schäfer
Bike Aid
op 4'44"
123
Charlie Arimont
AGO - Aqua Service
op 4'52"
124
Matthew Bostock
z.t
125
Angelo De Clercq
Marlux - Bingoal
op 4'54"
126
Joe Holt
op 5'16"
127
Luka Zetsche
op 5'42"
128
Viktor Potocki
Ljubljana Gusto Xaurum
op 7'05"
129
Ziga Jerman
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
130
Johannes Hirschbichler
Team Vorarlberg - Santic
op 7'59"
131
Matthias Deuble
z.t
132
Philippe Schmit
z.t
133
Raphaël Schweitzer
z.t
134
Alexander Küsters
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
135
Andreas Leppert
op 8'02"
136
Shogo Ichimaru
Team Bridgestone Cycling
op 8'04"
137
Keitaro Sawada
Team Bridgestone Cycling
op 10'11"
Florian Gindhart
Team Dauner D&DQ Akkon
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares