En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Flèche du Sud
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
09/05
Berbourg
Berbourg
78.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Matt Walls
1u43'19"
2
Filippo Fortin
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
3
Jasper de Laat
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
4
Jelle Donders
Team Differdange - Losch
z.t
5
Maksim Piskunov
z.t
6
Ethan Hayter
z.t
7
Sven van Luijk
Monkey Town Continental Team
z.t
8
Dennis van der Horst
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
9
René Hooghiemster
Alecto Cycling Team
z.t
10
Marco Doets
Alecto Cycling Team
z.t
11
Enzo Bernard
z.t
12
Rick Ottema
Alecto Cycling Team
z.t
13
Manuel Zobrist
z.t
14
Quentin Guex
z.t
15
Viktor Manakov
z.t
16
Martin Schäppi
z.t
17
Patrick Clausen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
18
Dennis Coenen
Cibel - Cebon
z.t
19
Jannik Steimle
Team Vorarlberg - Santic
z.t
20
David Dekker
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
21
John Mandrysch
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
22
Luc Wirtgen
Leopard Pro Cycling
z.t
23
Tilen Finkst
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
24
Dario Rapps
z.t
25
Olivier Pardini
Team Differdange - Losch
z.t
26
Stef Krul
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
27
Joseph Thomas
z.t
28
Tim Kerkhof
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
29
Florian Maitre
z.t
30
Yann Pestiaux
AGO - Aqua Service
z.t
31
Martins Pluto
Monkey Town Continental Team
z.t
32
Ziga Rucigaj
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
33
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
34
Alex Molenaar
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
35
Anthony Debuy
AGO - Aqua Service
z.t
36
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
37
Denis Nekrasov
z.t
38
Angelo De Clercq
Marlux - Bingoal
z.t
39
Fabian Holbach
z.t
40
Pit Leyder
Leopard Pro Cycling
z.t
41
Eli Iserbyt
Marlux - Bingoal
z.t
42
Markus Eibegger
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
43
Michael Vanthourenhout
Marlux - Bingoal
z.t
44
Pavel Chursin
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
45
Bas van der Kooij
Alecto Cycling Team
z.t
46
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
47
Tom Vermeer
Team Differdange - Losch
z.t
48
Fabian Paumann
z.t
49
Dieter Vanthourenhout
Marlux - Bingoal
z.t
50
Patrick Jäger
Team Vorarlberg - Santic
z.t
51
Artur Ershov
z.t
52
Ryo Chikatani
Team Bridgestone Cycling
z.t
53
Tadej Pogacar
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
54
Gian Friesecke
Team Vorarlberg - Santic
z.t
55
Folkert Oostra
Alecto Cycling Team
z.t
56
Andreas Kron
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
57
Matthias Krizek
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
58
Cyrille Thièry
z.t
59
Raphael Krähemann
z.t
60
Damian Lüscher
z.t
61
Emil Toudal
Bhs - Almeborg Bornholm
z.t
62
Matthias Reutimann
z.t
63
Manuel Bosch
Team Vorarlberg - Santic
z.t
64
Mario Spengler
Leopard Pro Cycling
z.t
65
Antonio Santoro
Monkey Town Continental Team
z.t
66
Tom Wirtgen
AGO - Aqua Service
z.t
67
Anthony Rappo
z.t
68
Daniel Bichlmann
Bike Aid
z.t
69
Vladislav Duiunov
z.t
70
Kevin Pauwels
Marlux - Bingoal
z.t
71
Cameron Beard
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
72
Maarten de Jonge
Monkey Town Continental Team
z.t
73
Mathias Norsgaard Jørgensen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
74
Mathieu Burgaudeau
z.t
75
Magnus Bak Klaris
Bhs - Almeborg Bornholm
z.t
76
Sylvain Moniquet
AGO - Aqua Service
z.t
77
Jonas Gregaard Wilsly
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
78
David Riviere
z.t
79
Gianni Marchand
Cibel - Cebon
z.t
80
Jordy Buskermolen
Monkey Town Continental Team
z.t
81
Oscar van Wijk
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
82
Matthew Bostock
z.t
83
Michiel Dieleman
Cibel - Cebon
z.t
84
Riccardo Zoidl
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
85
Tim Diederich
z.t
86
Clement Orceau
z.t
87
Martin Meiler
Team Vorarlberg - Santic
z.t
88
Mike Diener
z.t
89
Danny Van Der Tuuk
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
90
Mathias Bregnhoj
Bhs - Almeborg Bornholm
z.t
91
Joseph Nally
z.t
92
Louis Pijourlet
z.t
93
Lennert Teugels
Cibel - Cebon
z.t
94
Robby Cobbaert
Cibel - Cebon
z.t
95
Maxime Weyrich
z.t
96
Valère Thiébaud
z.t
97
Greger Steffenhannes
z.t
98
Patrick Lechner
Bike Aid
z.t
99
Jimmy Janssens
Cibel - Cebon
z.t
100
Jan Petelin
Team Differdange - Losch
z.t
101
Joe Holt
z.t
102
Marcel Neuhauser
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
103
Giacomo Ballabio
z.t
104
Shunsuke Imamura
Team Bridgestone Cycling
z.t
105
Szymon Rekita
Leopard Pro Cycling
op 21"
106
Christoffer Lisson
Bhs - Almeborg Bornholm
op 0"
107
Sjors Dekker
op 1'15"
108
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
op 0"
109
Carl Schütz
op 1'37"
110
Keitaro Sawada
Team Bridgestone Cycling
z.t
111
Benjamin Hill
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
112
Thijs de Lange
Metec - TKH P/B Mantel
op 1'53"
113
Alexander Küsters
Team Dauner D&DQ Akkon
op 2'14"
114
Timo Schäfer
Bike Aid
z.t
115
Jens Reynders
Leopard Pro Cycling
z.t
116
Josh Teasdale
Team Differdange - Losch
op 2'58"
117
Eiya Hashimoto
Team Bridgestone Cycling
z.t
118
Luka Zetsche
z.t
119
Kiyomasa Hanada
z.t
120
Frederik Dombrowski
Team Dauner D&DQ Akkon
op 3'13"
121
Andreas Leppert
z.t
122
Maxim Rusnac
Team Differdange - Losch
z.t
123
Félix Schreiber
z.t
124
Wim Kleiman
Monkey Town Continental Team
z.t
125
Guillem Garcia Saubi
Destil - Parkhotel Valkenburg
z.t
126
Lukas Löer
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
127
Johannes Hirschbichler
Team Vorarlberg - Santic
z.t
128
Marvin Tasset
AGO - Aqua Service
z.t
129
Adne Van Engelen
z.t
130
Viktor Potocki
Ljubljana Gusto Xaurum
z.t
131
Matthias Deuble
z.t
132
Raphaël Schweitzer
op 4'02"
133
Florian Gindhart
Team Dauner D&DQ Akkon
z.t
134
Colin Heiderscheid
Team Dauner D&DQ Akkon
op 6'06"
135
Charlie Arimont
AGO - Aqua Service
op 7'01"
136
Shogo Ichimaru
Team Bridgestone Cycling
z.t
137
Ziga Jerman
Ljubljana Gusto Xaurum
op 7'13"
138
Philippe Schmit
op 7'52"
Rhys Britton
DNF
Morten Hulgaard
Bhs - Almeborg Bornholm
DNF
Andrey Prostokshin
DNF
Rasmus Christian Quaade
Bhs - Almeborg Bornholm
DNF
Chris Anker Sörensen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares