En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Flèche du Sud
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
25/05
Rumelange
Rumelange
150.4 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Casper Pedersen
Team Giant - Castelli
3u29'37"
2
Raffael Freienstein
Team Lotto - Kern Haus
z.t
3
Twan van den Brand
Destil - Jo Piels Cycling Team
z.t
4
Jasper de Laat
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
5
Gian Friesecke
Team Vorarlberg
z.t
6
Jim Lindenburg
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
7
Maarten de Jonge
Monkey Town Continental Team
z.t
8
Enrico Salvador
Tirol Cycling Team
z.t
9
Dmitrii Sokolov
Lokosphinx
z.t
10
Matija Kvasina
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
11
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
12
Peter Schulting
Destil - Jo Piels Cycling Team
z.t
13
Mark Padun
z.t
14
Jasper Ockeloen
Monkey Town Continental Team
z.t
15
William Elliott
z.t
16
Christopher Hatz
Team Lotto - Kern Haus
z.t
17
William Barta
Axeon Hagens Berman
z.t
18
Florian Nowak
z.t
19
Stef Krul
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
20
Suleiman Kangangi
Bike Aid
z.t
21
Filippo Fortin
Tirol Cycling Team
op 1'06"
22
Andrea Toniatti
z.t
23
Lukas Ruegg
z.t
24
Matthias Krizek
Tirol Cycling Team
z.t
25
Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
z.t
26
Sergei Shilov
Lokosphinx
z.t
27
Theo Reinhardt
Rad-Net Rose Team
z.t
28
Mamyr Stash
Lokosphinx
z.t
29
Ian Garrison
Axeon Hagens Berman
z.t
30
Bram Nolten
Monkey Town Continental Team
z.t
31
Nicklas Overgaard Pedersen
Team Giant - Castelli
z.t
32
Carmelo Foti
Leopard Pro Cycling
z.t
33
Maxim Rusnac
Team Differdange - Losch
z.t
34
Max Emil Boholm Korner
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
35
Alessandro Fedeli
z.t
36
Théry Schir
Team Vorarlberg
z.t
37
Merlijn Decoster
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
38
Edward Walsh
z.t
39
Alberto Marengo
z.t
40
Sven van Luijk
Monkey Town Continental Team
z.t
41
Tim Kerkhof
Destil - Jo Piels Cycling Team
z.t
42
Georg Zimmermann
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
43
Alexander Vdovin
Lokosphinx
z.t
44
Timothy Rugg
Bike Aid
z.t
45
Jarno Gmelich
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
46
Antonio Santoro
z.t
47
Cyrille Thièry
z.t
48
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
49
Alexander Evtushenko
Lokosphinx
z.t
50
Gabriel Reguero Corral
Team Differdange - Losch
z.t
51
Szymon Rekita
Leopard Pro Cycling
z.t
52
Louis Leinau
Team Sauerland NRW P/B Henley & Partners
z.t
53
Josh Teasdale
Team Differdange - Losch
z.t
54
Aksel Nommela
Leopard Pro Cycling
z.t
55
Fabian Lienhard
Team Vorarlberg
z.t
56
Alexandre Ballet
z.t
57
Cristian Raileanu
Team Differdange - Losch
z.t
58
Riccardo Zoidl
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
59
Rasmus Christian Quaade
Team Giant - Castelli
z.t
60
Clemens Fankhauser
Tirol Cycling Team
z.t
61
Lukas Meiler
Team Vorarlberg
z.t
62
Joann Leinau
Team Sauerland NRW P/B Henley & Partners
z.t
63
Matteo Bellia
z.t
64
Patrick Schelling
Team Vorarlberg
z.t
65
Dmitrii Strakhov
Lokosphinx
z.t
66
Sébastian Baldauf
Team Vorarlberg
z.t
67
Jonathan Brown
Axeon Hagens Berman
z.t
68
Mikkel Bjerg
Team Giant - Castelli
z.t
69
Umberto Orsini
z.t
70
Cedric Raymackers
Team Differdange - Losch
op 5'50"
71
Jay Lamoureux
op 6'34"
72
Antoine Didier
T.Palm Pole Continental Wallon
op 8'19"
73
Maxime Weyrich
z.t
74
Christiano Batista
z.t
75
Patrick Gamper
Tirol Cycling Team
op 9'12"
76
Domenic Weinstein
Rad-Net Rose Team
z.t
77
Tobias Nolde
Rad-Net Rose Team
z.t
78
Konrad Geßner
Rad-Net Rose Team
z.t
79
Patrick Haller
Rad-Net Rose Team
z.t
80
Jan Brockhoff
Leopard Pro Cycling
z.t
81
Robert Retschke
Team Lotto - Kern Haus
z.t
82
Jan Hugger
z.t
83
Valens Ndayisenga
Tirol Cycling Team
z.t
84
Habtom Awet
Bike Aid
z.t
85
Johannes Schinnagel
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
86
Daniel Auer
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
87
Derek Gee
z.t
88
Felix Intra
Team Sauerland NRW P/B Henley & Partners
z.t
89
Pit Leyder
Leopard Pro Cycling
z.t
90
Zeke Mostov
Aevolo
z.t
91
Gert-Jan Bosman
Destil - Jo Piels Cycling Team
z.t
92
Larry Valvasori
Team Differdange - Losch
z.t
93
Dylan Bouwmans
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
94
Claudio Imhof
z.t
95
Lukas Rutishauser
op 11'32"
96
Tim Diederich
op 12'38"
97
Lex Reichling
z.t
98
Twan Brusselman
Destil - Jo Piels Cycling Team
z.t
99
Jens Reynders
Leopard Pro Cycling
z.t
100
Maxime Vekeman
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
101
Joey van Rhee
Destil - Jo Piels Cycling Team
z.t
102
Tijmen Eising
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
103
Martial Roman
z.t
104
Quentin Guex
z.t
105
Maximilien Picoux
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
106
Colin Heiderscheid
z.t
107
Matthias Schnapka
Bike Aid
z.t
108
Joschka Beck
Bike Aid
z.t
109
Cameron Beard
CCB Velotooler
z.t
110
Sandro Dostert
z.t
111
Nicklas Boje-Pedersen
Team Giant - Castelli
z.t
112
Charly Petelin
z.t
113
Yannick Maus
op 30"
114
Jonas Härtig
Team Sauerland NRW P/B Henley & Partners
op 12'38"
115
Julius Domnick
z.t
116
Tobias Knaup
Team Lotto - Kern Haus
z.t
117
Fabian Schormaier
Team Lotto - Kern Haus
z.t
118
Michael Feller
z.t
119
Leonardo Bonifazio
z.t
120
Luka Zetsche
op 18'00"
121
Philippe Herman
op 18'07"
122
Martin Heinel
op 28"
123
Anthony Vandrepotte
T.Palm Pole Continental Wallon
op 19'19"
124
Frank Pasche
z.t
125
Eric Voigt
op 21'44"
126
Aaron Grosser
Team Sauerland NRW P/B Henley & Partners
op 24'19"
Alec Lang
DNF
Tristan Marguet
DNF
Loïc Perizzolo
DNF
Casper Von Folsach
Team Giant - Castelli
DNF
Marco Zanotti
Monkey Town Continental Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares