En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Presidential Cycling Tour of Turkey
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
09/10
Konya
Konya
149.7 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Ariel Maximiliano Richeze
Quick Step Floors
3u29'14"
2
Sam Bennett
Bora - HansGrohe
z.t
3
Jean-Pierre Drucker
BMC Racing Team
z.t
4
Alvaro Jose Hodeg
Quick Step Floors
z.t
5
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
z.t
6
Simone Consonni
UAE Team Emirates
z.t
7
Enrique Sanz
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
8
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
9
Edward Theuns
Team Sunweb
z.t
10
Luca Pacioni
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
11
Nathan Haas
Team Katusha Alpecin
z.t
12
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
z.t
13
Ramunas Navardauskas
Bahrein - Merida
z.t
14
Szymon Wojciech Sajnok
CCC Sprandi Polkowice
z.t
15
Justin Jules
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
16
Julien Trarieux
Delko Marseille Provence KTM
z.t
17
Ivan Garcia Cortina
Bahrein - Merida
z.t
18
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Manzana Postobon Team
z.t
19
Tom Bohli
BMC Racing Team
z.t
20
Eduard Prades Reverte
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
21
Manuel Antunes Amaro
CCC Sprandi Polkowice
z.t
22
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
z.t
23
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
24
Heinrich Haussler
Bahrein - Merida
z.t
25
Reto Hollenstein
Team Katusha Alpecin
z.t
26
John Degenkolb
Trek - Segafredo
z.t
27
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
z.t
28
Fabio Felline
Trek - Segafredo
z.t
29
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
z.t
30
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
31
Ruben Guerreiro
Trek - Segafredo
z.t
32
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
z.t
33
Gonzalo Serrano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
34
Mike Teunissen
Team Sunweb
z.t
35
Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
36
Yevgeniy Gidich
Astana Pro Team
z.t
37
Dimitri Peyskens
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
38
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
39
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
40
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
41
Ahmet Orken
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
z.t
42
Tim Declercq
Quick Step Floors
z.t
43
Nikias Arndt
Team Sunweb
z.t
44
Patrick Bevin
BMC Racing Team
z.t
45
Steff Cras
Team Katusha Alpecin
z.t
46
Grega Bole
Bahrein - Merida
z.t
47
Nicholas Roche
BMC Racing Team
z.t
48
Matteo Fabbro
Team Katusha Alpecin
z.t
49
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
50
Pawel Cieslik
CCC Sprandi Polkowice
z.t
51
Kristijan Durasek
UAE Team Emirates
z.t
52
Rafael Ferreira Reis
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
53
Benat Txoperena Matxikote
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
54
Julien Mortier
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
55
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
56
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
z.t
57
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
z.t
58
Ricardo Vilela
Manzana Postobon Team
z.t
59
Christophe Masson
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
60
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
61
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
z.t
62
Aimé Degendt
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
63
Josu Zabala
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
64
Louis Vervaeke
Team Sunweb
z.t
65
José Joao Pimenta Costa Mendes
Burgos - BH
z.t
66
Aldemar Reyes Ortega
Manzana Postobon Team
z.t
67
Koen de Kort
Trek - Segafredo
z.t
68
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
z.t
69
Boy van Poppel
Trek - Segafredo
z.t
70
Piotr Brozyna
CCC Sprandi Polkowice
z.t
71
Jorge Cubero Galvez
Burgos - BH
z.t
72
Kamil Gradek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
73
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
z.t
74
Kilian Frankiny
BMC Racing Team
z.t
75
Hernan Ricardo Aguirre Calpa
Manzana Postobon Team
z.t
76
Mathias Van Gompel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
77
Fernando Orjuela Gutierrez
Manzana Postobon Team
z.t
78
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
z.t
79
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Trek - Segafredo
z.t
80
Johannes Fröhlinger
Team Sunweb
z.t
81
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
82
Eliot Lietaer
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
83
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
84
Mark Padun
Bahrein - Merida
z.t
85
Michal Paluta
CCC Sprandi Polkowice
z.t
86
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
87
James Mitri
Burgos - BH
z.t
88
Zdenek Stybar
Quick Step Floors
z.t
89
Mikel Aristi Gardoki
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
90
Artyom Zakharov
Astana Pro Team
z.t
91
Fabio Andres Duarte Arevalo
Manzana Postobon Team
op 26"
92
Nazim Bakirci
Torku Sekerspor
z.t
93
Mustafa Sayar
Salcano Sakarya B.B. Pro Team
z.t
94
James Knox
Quick Step Floors
z.t
95
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
z.t
96
Przemyslaw Niemiec
UAE Team Emirates
z.t
97
Domen Novak
Bahrein - Merida
z.t
98
Javier Moreno Bazan
Delko Marseille Provence KTM
z.t
99
Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
z.t
100
Laurens ten Dam
Team Sunweb
z.t
101
Joaquim Silva
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
102
Sergio Rodriguez Reche
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
103
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
104
Iljo Keisse
Quick Step Floors
z.t
105
Ahmet Akdylek
Torku Sekerspor
z.t
106
Valerio Conti
UAE Team Emirates
z.t
107
Yecid Arturo Sierra Sanchez
Manzana Postobon Team
op 38"
108
David Per
Bahrein - Merida
op 42"
109
Dmitrii Kozonchuk
Gazprom - Rusvelo
op 49"
110
Stepan Kuriyanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
111
Muhammet Atalay
Torku Sekerspor
z.t
112
Nicolas Sessler
Burgos - BH
z.t
113
Massimo Rosa
Wilier Triestina - Selle Italia
op 1'02"
114
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
op 1'06"
115
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
116
Preben Van Hecke
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
117
Mads Würtz Schmidt
Team Katusha Alpecin
op 1'16"
118
Filippo Pozzato
Wilier Triestina - Selle Italia
op 1'20"
119
Eugert Zhupa
Wilier Triestina - Selle Italia
op 1'30"
120
Moreno Moser
Astana Pro Team
z.t
121
Onur Balkan
Torku Sekerspor
z.t
122
Simone Bevilacqua
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
123
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
124
Julien Stassen
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
125
Nikolay Mihaylov
Delko Marseille Provence KTM
z.t
126
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
127
Aleksejs Saramotins
Bora - HansGrohe
z.t
128
Liam Bertazzo
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
129
Feritcan Samli
Torku Sekerspor
op 1'36"
130
Pawel Bernas
CCC Sprandi Polkowice
op 2'05"
131
Maxim Belkov
Team Katusha Alpecin
z.t
132
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
133
Sven Erik Bystrøm
UAE Team Emirates
z.t
134
Jay McCarthy
Bora - HansGrohe
z.t
135
Marco Coledan
Wilier Triestina - Selle Italia
op 2'40"
136
Matteo Pelucchi
Bora - HansGrohe
op 3'05"
137
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
op 3'44"
138
Fernando Gaviria Rendon
Quick Step Floors
op 4'55"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares