En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Clasica de Almeria
Result
1
Magnus Cort Nielsen
Orica - Scott
4u31'22"
2
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
z.t
3
Jens Debusschere
Lotto - Soudal
z.t
4
Carlos Barbero Cuesta
Movistar Team
z.t
5
Amaury Capiot
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
6
Baptiste Planckaert
Katusha - Alpecin
z.t
7
Maciej Paterski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
8
Daniel Lopez Parada
Burgos BH
z.t
9
Raymond Kreder
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
10
Jonas Vangenechten
Cofidis
z.t
11
Andrea Pasqualon
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
12
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
z.t
13
Luka Pibernik
Bahrain - Merida
z.t
14
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
z.t
15
Angelo Tulik
Direct Energie
z.t
16
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
17
Aidis Kruopis
Veranda's Willems - Crelan
z.t
18
Dylan Page
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
19
Pieter Vanspeybrouck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
20
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
21
Yoann Offredo
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
22
Jasha Sütterlin
Movistar Team
z.t
23
Leszek Plucinski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
24
Silvio Herklotz
Bora - HansGrohe
z.t
25
Kirill Sveshnikov
Gazprom - Rusvelo
z.t
26
Michael Van Staeyen
Cofidis
z.t
27
Maxime Farazijn
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
28
Luka Mezgec
Orica - Scott
z.t
29
Tim Ariesen
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
30
Mark McNally
Team Wanty - Groupe Gobert
op 9"
31
Dries De Bondt
Veranda's Willems - Crelan
z.t
32
Jurgen Roelandts
Lotto - Soudal
op 11"
33
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
op 13"
34
Michael Goolaerts
Veranda's Willems - Crelan
op 15"
35
Benat Txoperena Matxikote
Euskadi Basque Country - Murias
op 20"
36
Diego Rubio Hernandez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
37
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
op 22"
38
Thomas Boudat
Direct Energie
op 27"
39
Etienne van Empel
Roompot - Nederlandse Loterij
op 34"
40
Elmar Reinders
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
41
Florian Sénéchal
Cofidis
z.t
42
Christoph Pfingsten
Bora - HansGrohe
op 40"
43
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
z.t
44
Mathew Hayman
Orica - Scott
op 46"
45
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
op 47"
46
David Per
Bahrain - Merida
z.t
47
Joan Ruiz Vicens
Burgos BH
z.t
48
Adrián Gonzalez Velasco
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
49
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
50
Simon Spilak
Katusha - Alpecin
z.t
51
Jérôme Baugnies
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
52
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
z.t
53
Guillaume Van Keirsbulck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
54
Robert Kiserlovski
Katusha - Alpecin
z.t
55
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
56
Marco Mathis
Katusha - Alpecin
z.t
57
Jhonatan Restrepo
Katusha - Alpecin
z.t
58
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
59
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
60
Tony Gallopin
Lotto - Soudal
z.t
61
Ruben Pols
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1'18"
62
Piotr Brozyna
CCC Sprandi Polkowice
z.t
63
Igor Merino Cortazar
z.t
64
Rayane Bouhanni
Cofidis
z.t
65
Marcin Mrozek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
66
Javier Moreno Bazan
Bahrain - Merida
z.t
67
Ruben Fernandez Andujar
Movistar Team
z.t
68
Felix Grossschartner
CCC Sprandi Polkowice
z.t
69
Paul Ourselin
Direct Energie
z.t
70
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
71
Gorka Izagirre Insausti
Movistar Team
z.t
72
Ion Izagirre Insausti
Bahrain - Merida
z.t
73
Jens Wallays
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
74
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
75
Timothy Dupont
Veranda's Willems - Crelan
z.t
76
Marcos Jurado Rodriguez
Burgos BH
z.t
77
Domen Novak
Bahrain - Merida
z.t
78
Berden de Vries
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
79
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
80
Sam Bewley
Orica - Scott
z.t
81
Eliot Lietaer
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
82
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
83
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
z.t
84
Antonio Nibali
Bahrain - Merida
z.t
85
Josu Zabala
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
86
Marc Soler
Movistar Team
z.t
87
Justin Oien
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
88
Maxim Belkov
Katusha - Alpecin
z.t
89
Alexander Foliforov
Gazprom - Rusvelo
z.t
90
Dmitrii Kozonchuk
Gazprom - Rusvelo
z.t
91
Gaetan Bille
Veranda's Willems - Crelan
z.t
92
Stef Van Zummeren
Veranda's Willems - Crelan
z.t
93
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
94
Angel Vicioso Arcos
Katusha - Alpecin
z.t
95
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
96
Christopher Juul Jensen
Orica - Scott
z.t
97
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
98
Jerome Cousin
Cofidis
op 1'57"
99
Romain Guillemois
Direct Energie
z.t
100
Jens Keukeleire
Orica - Scott
op 2'49"
101
Tiesj Benoot
Lotto - Soudal
z.t
102
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
op 3'02"
103
Romain Cardis
Direct Energie
op 3'15"
104
Adrien Petit
Direct Energie
z.t
105
Bryan Coquard
Direct Energie
z.t
106
Cyril Lemoine
Cofidis
op 7'48"
107
Alvaro Robredo Crespo
Burgos BH
op 12'24"
108
Christopher Butler
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
109
Yoann Bagot
Cofidis
op 18'38"
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Raul Castrillo Sedano
Burgos BH
DNF
Jorge Cubero Galvez
Burgos BH
DNF
Imanol Estévez Salas
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Frederik Frison
Lotto - Soudal
DNF
Jon Ander Insausti Irastorza
Bahrain - Merida
DNF
Matteo Pelucchi
Bora - HansGrohe
DNF
Elias Van Breussegem
Veranda's Willems - Crelan
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
Info
Parcours
Result
Palmares