En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Clasica de Almeria
Result
1
Michael Matthews
Rabobank
4u24'17"
2
Borut Bozic
Astana Pro Team
z.t
3
Roger Kluge
Argos-Shimano
z.t
4
Stéphane Poulhiès
Saur - Sojasun
z.t
5
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
z.t
6
Pim Ligthart
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
7
Giovanni Visconti
Movistar Team
z.t
8
Michel Kreder
Garmin - Sharp
z.t
9
Daniel Schorn
Team Netapp
z.t
10
Aitor Galdos Alonso
Caja Rural
z.t
11
Gert Dockx
Lotto - Belisol Team
z.t
12
Jelle Vanendert
Lotto - Belisol Team
op 3"
13
Pieter Serry
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
14
David Lelay
Saur - Sojasun
z.t
15
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
z.t
16
Pablo Lastras Garcia
Movistar Team
z.t
17
Matthias Brandle
Team Netapp
z.t
18
Amets Txurruka Ansola
Euskaltel - Euskadi
z.t
19
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural
z.t
20
Julien Simon
Saur - Sojasun
z.t
21
Matthieu Sprick
Argos-Shimano
z.t
22
Tom Dumoulin
Argos-Shimano
z.t
23
Francis De Greef
Lotto - Belisol Team
z.t
24
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
z.t
25
Ivan Velasco Murillo
Euskaltel - Euskadi
z.t
26
Tomasz Marczynski
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
27
Graeme Brown
Rabobank
z.t
28
Javier Francisco Aramendia Lorente
Caja Rural
z.t
29
José Vicente Toribio Alcolea
Andalucia
z.t
30
Koldo Fernandez De Larrea
Garmin - Sharp
z.t
31
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
z.t
32
Matteo Carrara
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
33
Fabrice Jeandesboz
Saur - Sojasun
z.t
34
Sergio Carrasco Garcia
Andalucia
z.t
35
Johannes Fröhlinger
Argos-Shimano
z.t
36
Peter Stetina
Garmin - Sharp
z.t
37
Fredrik Kessiakoff
Astana Pro Team
z.t
38
Janez Brajkovic
Astana Pro Team
z.t
39
Reto Hollenstein
Team Netapp
z.t
40
Jurgen Van De Walle
Lotto - Belisol Team
z.t
41
Rafael Valls Ferri
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
42
Simone Ponzi
Astana Pro Team
z.t
43
Bartosz Huzarski
Team Netapp
op 16"
44
Wilco Kelderman
Rabobank
op 20"
45
Luis Léon Sanchez Gil
Rabobank
z.t
46
Daniel Martin
Garmin - Sharp
op 25"
47
Francesco Gavazzi
Astana Pro Team
op 28"
48
Andreas Dietziker
Team Netapp
z.t
49
Jean Marc Marino
Saur - Sojasun
op 32"
50
Tom-Jelte Slagter
Rabobank
op 57"
51
Rob Ruijgh
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 1'23"
52
Stefan Denifl
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
53
Thomas Dekker
Garmin - Sharp
op 1'26"
54
Jérôme Coppel
Saur - Sojasun
z.t
55
Yannick Talabardon
Saur - Sojasun
z.t
56
Christophe Le Mével
Garmin - Sharp
z.t
57
Christian Vandevelde
Garmin - Sharp
op 1'47"
58
Roman Kreuziger
Astana Pro Team
z.t
59
Enrico Gasparotto
Astana Pro Team
z.t
60
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 9'24"
61
Sander Armée
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
62
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
z.t
63
Manuel Antonio Cardoso Leal
Caja Rural
z.t
64
Antonio Piedra Perez
Caja Rural
z.t
65
Robert Gesink
Rabobank
op 10'08"
66
Dennis Vanendert
Lotto - Belisol Team
z.t
67
Tosh Van der Sande
Lotto - Belisol Team
z.t
68
Theo Bos
Rabobank
z.t
69
Cesare Benedetti
Team Netapp
z.t
70
Manuel Anton
Burgos BH - Castilla y Leon
z.t
71
Tim Declercq
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
72
Igor Romero Etxebarria
Caja Rural
z.t
73
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
z.t
74
Brian Bulgac
Lotto - Belisol Team
z.t
75
Gaetan Bille
Lotto - Belisol Team
z.t
76
David De La Fuente Rasilla
Caja Rural
z.t
77
Javier Iriarte
Movistar Team
op 10'13"
78
Thierry Hupond
Argos-Shimano
z.t
79
Julian Sanchez Pimienta
Caja Rural
z.t
80
Tobias Ludvigsson
Argos-Shimano
z.t
81
Egor Silin
Astana Pro Team
op 10'18"
82
Vasili Kiryienka
Movistar Team
op 10'21"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
Info
Parcours
Result
Palmares