En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Belgrade Banjaluka
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
18/04
Belgrade
Vlasenica
240 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Aaron Gate
EvoPro Racing
4u13'36"
2
Attila Valter
CCC Development Team
op 3"
3
Benjamin Hill
Ljubljana Gusto Santic
op 5"
4
Adam Stachowiak
Voster Uniwheels Team
z.t
5
Jodok Salzmann
Maloja Pushbikers
z.t
6
Jacopo Mosca
d'Amico - UM Tools
z.t
7
Juraj Bellan
Dukla Banska Bystrica
z.t
8
Patrick Haller
Heizomat Rad-Net
z.t
9
Timon Loderer
Team Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
10
Radoslav Rogina
Adria Mobil
z.t
11
Dario Puccioni
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
12
Pawel Franczak
Voster Uniwheels Team
z.t
13
Marek Canecky
Dukla Banska Bystrica
z.t
14
Patrik Tybor
Dukla Banska Bystrica
z.t
15
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
16
Kristijan Hocevar
z.t
17
Roman Maikin
Minsk Cycling Club
z.t
18
Martin Haring
Dukla Banska Bystrica
z.t
19
Marino Kobayashi
Giotti Victoria
z.t
20
Jan Andrej Cully
Dukla Banska Bystrica
z.t
21
Cyrus Monk
EvoPro Racing
z.t
22
Paolo Toto
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
23
Marton Dina
Cube - Csomor MTB Team
z.t
24
Karel Tyrpekl
Pardus - Tufo Prostejov
z.t
25
Juri Hollmann
Heizomat Rad-Net
z.t
26
Matic Veber
z.t
27
Johnatan Cañaveral Vargas
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
28
Adne Van Engelen
Bike Aid
z.t
29
Christopher Hatz
Herrmann Radteam
z.t
30
Aaron Grosser
Bike Aid
z.t
31
Antonio Di Sante
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
32
Lukas Schlemmer
Maloja Pushbikers
z.t
33
Johannes Schinnagel
Maloja Pushbikers
z.t
34
Eduardo Estrada
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
35
Jan Tschernoster
Heizomat Rad-Net
z.t
36
Justin Wolf
Bike Aid
z.t
37
Timothy Guy
Ljubljana Gusto Santic
z.t
38
Mateusz Taciak
Voster Uniwheels Team
z.t
39
Stefan Poll
z.t
40
Stefan Brandlmeier
Herrmann Radteam
z.t
41
Luke Mudgway
EvoPro Racing
z.t
42
Matic Groselj
Ljubljana Gusto Santic
z.t
43
Ziga Horvat
Adria Mobil
z.t
44
Ziga Rucigaj
Ljubljana Gusto Santic
z.t
45
Brayan Hernandez Gomez
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
46
Luka Lakota
z.t
47
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
48
Federico Burchio
d'Amico - UM Tools
z.t
49
Johan Moreno Ramirez
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
50
Daire Feeley
EvoPro Racing
z.t
51
Florian Obersteiner
Herrmann Radteam
z.t
52
Szymon Tracz
CCC Development Team
z.t
53
Piotr Pekala
CCC Development Team
z.t
54
Leszek Plucinski
Voster Uniwheels Team
z.t
55
Moran Vermeulen
z.t
56
David Per
Adria Mobil
z.t
57
Dominik Hrinkow
Team Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
58
Raphael Hammerschmid
Sport.Land. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich
op 25"
59
Peter Koning
Bike Aid
op 1'06"
60
Nikolai Shumov
Minsk Cycling Club
z.t
61
Jan Stöhr
AC Sparta Praha
op 54"
62
Andras Szatmary
Cube - Csomor MTB Team
op 1'08"
63
Oscar Adalberto Quiroz Ayala
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
64
Riccardo Stacchiotti
Giotti Victoria
op 1'14"
65
Tomas Barta
Pardus - Tufo Prostejov
op 1'43"
66
Yauhen Sobal
Minsk Cycling Club
z.t
67
Marcel Franz
Heizomat Rad-Net
op 1'46"
68
Jakob Geßner
Heizomat Rad-Net
z.t
69
Luka Sagadin
op 1'50"
70
Nils Friedl
z.t
71
Viktor Filutas
Pannon Cycling Team
z.t
72
Thomas Umhaller
Sport.Land. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich
z.t
73
Franco Gabriel Orocito
d'Amico - UM Tools
z.t
74
Julian Gruber
Sport.Land. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich
z.t
75
Orlando Pitzanti
d'Amico - UM Tools
z.t
76
Andrej Galovic
z.t
77
Ane Skok
Ljubljana Gusto Santic
z.t
78
Stanislaw Aniolkowski
CCC Development Team
z.t
79
Aljaz Prah
Ljubljana Gusto Santic
z.t
80
Roman Kustadinchev
d'Amico - UM Tools
z.t
81
Vasili Strokau
Minsk Cycling Club
z.t
82
Tim Roskar
z.t
83
Felix Ritzinger
Maloja Pushbikers
z.t
84
Gergo Gonczy
z.t
85
Balazs Vas
z.t
86
Daniel Auer
Maloja Pushbikers
z.t
87
Erik Fetter
Pannon Cycling Team
z.t
88
Vlad-Nicolae Dobre
Giotti Victoria
op 2'00"
89
Diego Alejandro Jaramillo Velez
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
90
Emil Dima
Giotti Victoria
op 2'29"
91
Wojciech Pszczolarski
Pardus - Tufo Prostejov
op 2'40"
92
Stevan Klisuric
z.t
93
Tomas Kalojiros
AC Sparta Praha
op 2'42"
94
Luka Cotar
op 3'16"
95
Riccardo Stabentheiner
op 3'28"
96
Ciprian Jitaru
Giotti Victoria
z.t
97
Vlad-Lucian Pacurar
Giotti Victoria
z.t
98
Luka Vrhovnik
Ljubljana Gusto Santic
z.t
99
Petr Fiala
AC Sparta Praha
z.t
100
Daniel Bichlmann
Bike Aid
z.t
101
Vladimir Miksanik
Pardus - Tufo Prostejov
z.t
102
Alexander Gratzer
z.t
103
Stefan Kolb
Maloja Pushbikers
op 3'33"
104
Stefan Stefanovic
z.t
105
Markus Freiberger
Team Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
106
Djordje Duric
z.t
107
Leonardo Bonifazio
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
108
Eugenio Alafaci
EvoPro Racing
z.t
109
Marko Danilovic
z.t
110
Mateusz Komar
Voster Uniwheels Team
z.t
111
Dusan Rajovic
Adria Mobil
op 3'42"
112
Marko Kump
Adria Mobil
z.t
113
Daniel Dina
Pannon Cycling Team
z.t
114
Leon Echtermann
Herrmann Radteam
op 3'51"
115
Krzysztof Parma
Voster Uniwheels Team
op 4'32"
116
Matthias Schnapka
Bike Aid
z.t
117
Karol Wawrzyniak
CCC Development Team
z.t
118
Dusan Veselinovic
op 4'46"
119
Aljaz Jarc
Adria Mobil
z.t
120
Ludek Lichnovsky
Pardus - Tufo Prostejov
z.t
121
Dusan Kalaba
z.t
122
Jan Ryba
AC Sparta Praha
z.t
123
Siarhei Papok
Minsk Cycling Club
z.t
124
Denis Rugovac
Pardus - Tufo Prostejov
z.t
125
Pavel Stöhr
AC Sparta Praha
z.t
126
Eugert Zhupa
EvoPro Racing
z.t
127
Adrian Banaszek
Voster Uniwheels Team
z.t
128
Martin Mahdar
Dukla Banska Bystrica
z.t
129
Jakub Varhanovsky
Dukla Banska Bystrica
z.t
130
Michal Schuran
AC Sparta Praha
z.t
131
Jan Rajchart
AC Sparta Praha
z.t
132
William David Munoz Perez
Coldeportes Bicicletas Strongman
z.t
133
Robert Jenko
z.t
134
Wouter Wippert
EvoPro Racing
z.t
135
Daniel Crista
Giotti Victoria
op 5'55"
136
Florenz Knauer
Herrmann Radteam
z.t
137
Marek Dolnícek
Pardus - Tufo Prostejov
z.t
138
Michele Scartezzini
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
op 8'00"
139
Angelo Raffaele
d'Amico - UM Tools
z.t
140
Niccolo' Salvietti
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
141
Stefan Mastaller
Sport.Land. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich
z.t
142
Lukas Viehberger
Sport.Land. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich
z.t
143
Lukas Reckendorfer
Team Hrinkow Advarics Cycleang
z.t
144
Daniel Kock
z.t
145
Michael Holland
Sport.Land. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich
z.t
146
Marvin Hammerschmid
Sport.Land. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich
z.t
147
Damian Papierski
CCC Development Team
z.t
148
Leon Rohde
Heizomat Rad-Net
op 9'29"
149
Kacper Walkowiak
CCC Development Team
z.t
150
Pascal Treubel
Heizomat Rad-Net
z.t
151
Andreas Hofer
Team Hrinkow Advarics Cycleang
op 10'48"
152
Valentin Götzinger
Maloja Pushbikers
z.t
153
Manuel Porzner
Herrmann Radteam
z.t
Stanislau Bazhkou
Minsk Cycling Club
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2008
2007
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares