En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Arctic Race of Norway
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
11/08
Sjøvegan
Bardufoss
184.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Dylan Teuns
BMC Racing Team
7u50'23"
2
Andrea Pasqualon
Team Wanty - Groupe Gobert
op 2"
3
Alexander Kristoff
Katusha - Alpecin
op 3"
4
August Jensen
Team Coop
op 7"
5
Michel Kreder
Aqua Blue Sport
op 11"
6
Markus Hoelgaard
Joker Icopal
op 12"
7
Eliot Lietaer
Sport Vlaanderen - Baloise
op 13"
8
Ivan Savitskiy
Gazprom - Rusvelo
z.t
9
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Joker Icopal
z.t
10
Quentin Pacher
Delko Marseille Provence KTM
z.t
11
Andreas Vangstad
Team Sparebanken Sor
z.t
12
Fabien Grellier
Direct Energie
z.t
13
Carl Fredrik Hagen
Joker Icopal
z.t
14
Olivier Pardini
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
15
Danilo Wyss
BMC Racing Team
op 16"
16
Jonas Koch
CCC Sprandi Polkowice
op 17"
17
Andriy Grivko
Astana Pro Team
z.t
18
Amanuel Gebreigzabhier
Team Dimension Data
op 19"
19
Zico Waeytens
Team Sunweb
z.t
20
Krister Hagen
Team Coop
z.t
21
Matti Breschel
Astana Pro Team
z.t
22
Sindre Skjoestad Lunke
Team Sunweb
z.t
23
Franck Bonnamour
Fortuneo-Oscaro
z.t
24
Sébastien Delfosse
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
25
Michal Paluta
CCC Sprandi Polkowice
op 23"
26
Mikel Aristi Gardoki
Delko Marseille Provence KTM
z.t
27
Trond Hakon Trondsen
Team Sparebanken Sor
op 25"
28
Jakub Kaczmarek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
29
Kristoffer Halvorsen
Joker Icopal
op 31"
30
Brecht Dhaene
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
31
Anders Skaarseth
Joker Icopal
z.t
32
Floris Gerts
BMC Racing Team
op 45"
33
Pierpaolo De Negri
Nippo - Vini Fantini
z.t
34
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
z.t
35
Aimé Degendt
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
36
Alessandro Bisolti
Nippo - Vini Fantini
z.t
37
Dorian Godon
Cofidis
z.t
38
Leszek Plucinski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
39
Amaël Moinard
BMC Racing Team
z.t
40
Sven Erik Bystrøm
Katusha - Alpecin
op 1'24"
41
Lawrence Naesen
WB Veranclassic Aquality Protect
op 1'33"
42
Ben O'Connor
Team Dimension Data
z.t
43
Pavel Brutt
Gazprom - Rusvelo
z.t
44
Jacobus Venter
Team Dimension Data
z.t
45
Antoine Duchesne
Direct Energie
z.t
46
Artyom Zakharov
Astana Pro Team
op 1'43"
47
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
op 1'45"
48
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1'54"
49
Nickolas Dlamini
Team Dimension Data
z.t
50
Max Kanter
Team Sunweb
z.t
51
Leon Rohde
Team Sunweb
z.t
52
Asbjørn Kragh Andersen
Delko Marseille Provence KTM
z.t
53
Charles Planet
Team Novo Nordisk
z.t
54
Joonas Henttala
Team Novo Nordisk
z.t
55
Rasmus Tiller
Joker Icopal
z.t
56
Simone Ponzi
CCC Sprandi Polkowice
op 2'23"
57
Jonathan Couanon
Delko Marseille Provence KTM
z.t
58
Yoann Offredo
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
59
Simone Antonini
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
60
Arnold Jeannesson
Fortuneo-Oscaro
z.t
61
Herman Dahl
Team Sparebanken Sor
op 2'34"
62
Jarl Salomein
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
63
Christophe Masson
WB Veranclassic Aquality Protect
op 2'51"
64
Marius BlÅlid
Team Fixit.no
op 2'53"
65
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
z.t
66
Dimitri Claeys
Cofidis
op 3'23"
67
Aleksey Tsatevich
Gazprom - Rusvelo
op 3'24"
68
Romain Cardis
Direct Energie
op 4'08"
69
Matti Manninen
Team Fixit.no
z.t
70
Asmund Romstad Lovik
Team Fixit.no
op 4'17"
71
Joan Bou Company
Nippo - Vini Fantini
z.t
72
Tony Hurel
Direct Energie
op 4'21"
73
Bert De Backer
Team Sunweb
op 4'28"
74
Håkon Lunder Aalrust
Team Coop
z.t
75
Calvin Watson
Aqua Blue Sport
op 4'33"
76
Hugo Hofstetter
Cofidis
op 5'21"
77
Bernhard Eisel
Team Dimension Data
op 5'24"
78
Oivind Lukkedal
Team Coop
z.t
79
Robin Stenuit
Team Wanty - Groupe Gobert
op 5'27"
80
Roy Jans
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
81
Adrien Petit
Direct Energie
z.t
82
Adrien Niyonshuti
Team Dimension Data
z.t
83
Ole Andre Austevoll
Team Coop
z.t
84
Reto Hollenstein
Katusha - Alpecin
z.t
85
Michael Van Staeyen
Cofidis
op 5'41"
86
Damiano Cunego
Nippo - Vini Fantini
op 5'51"
87
Truls Engen Korsaeth
Astana Pro Team
op 6'05"
88
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
op 6'10"
89
Karl Patrick Lauk
Astana Pro Team
op 6'23"
90
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
op 6'34"
91
Daniel McLay
Fortuneo-Oscaro
op 6'47"
92
Bjørnar Vevatne Overland
Team Fixit.no
op 6'52"
93
Tom Devriendt
Team Wanty - Groupe Gobert
op 6'53"
94
Bram Welten
BMC Racing Team
op 7'07"
95
Daniel Diaz
Delko Marseille Provence KTM
op 8'05"
96
Ludvik Aspelund Holstad
Team Sparebanken Sor
op 8'11"
97
Mathias Skjold
Team Sparebanken Sor
z.t
98
Peter Koning
Aqua Blue Sport
op 8'49"
99
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini
op 8'53"
100
Loic Chetout
Cofidis
op 8'54"
101
Matthew Brammeier
Aqua Blue Sport
op 9'03"
102
Michael Morkov
Katusha - Alpecin
z.t
103
Gennaro Cortese
op 9'39"
104
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
op 9'58"
105
Rein Taaramae
Katusha - Alpecin
op 10'56"
106
Nikolay Mihaylov
CCC Sprandi Polkowice
z.t
107
Javier Megias Leal
Team Novo Nordisk
z.t
108
Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini
op 11'01"
109
Elias Angell Spikseth
Team Fixit.no
op 15'54"
110
Martijn Verschoor
Team Novo Nordisk
op 16'43"
111
Eirik Bruland
Team Sparebanken Sor
z.t
112
Jon Soeveras Breivold
Team Fixit.no
z.t
113
Martyn Irvine
Aqua Blue Sport
z.t
114
Kenny De Ketele
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
115
Haavard Jorbekk Blikra
Team Coop
z.t
116
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
z.t
117
Boris Vallee
Fortuneo-Oscaro
op 17'22"
118
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
op 17'43"
119
Christopher Williams
Team Novo Nordisk
op 18'01"
120
Kenny Molly
Fortuneo-Oscaro
op 18'11"
121
Jhonatan Restrepo
Katusha - Alpecin
op 22'12"
122
Jonathan Hivert
Direct Energie
op 22'17"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares