En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Arctic Race of Norway
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
11/08
Sortland
Harstad
155 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Thor Hushovd
BMC Racing Team
16u09'34"
2
Kenny Robert van Hummel
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 9"
3
Nikias Arndt
Team Argos - Shimano
op 10"
4
Tony Hurel
Team Europcar
op 16"
5
Paul Martens
Belkin Pro Cycling Team
op 19"
6
Tom Van Asbroeck
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 26"
7
Marco Haller
Katusha
op 27"
8
Maxime Vantomme
Crelan - Euphony
op 28"
9
Magnus Børresen
Oneco - Trek Cycling Team
z.t
10
Barry Markus
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 30"
11
Brian Nauleau
Team Europcar
op 31"
12
Fabien Bacquet
BigMat - Auber 93
op 32"
13
Jo Kogstad Ringheim
Team People4You - Unaas Cycling
op 33"
14
Mathieu Drujon
BigMat - Auber 93
z.t
15
Haavard Jorbekk Blikra
Team Oster Hus - Ridley
z.t
16
Davy Commeyne
Accent Jobs - Wanty
z.t
17
Dion Smith
Champion System Pro Cycling Team
z.t
18
Sébastien Delfosse
Crelan - Euphony
z.t
19
Fredrik Ludvigsson
Team People4You - Unaas Cycling
z.t
20
Preben Van Hecke
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
21
Thomas Degand
Accent Jobs - Wanty
z.t
22
Sven Erik Bystrøm
Team Oster Hus - Ridley
op 36"
23
Matthias Friedemann
Champion System Pro Cycling Team
op 38"
24
Gilles Devillers
Crelan - Euphony
z.t
25
Kevin Van Melsen
Accent Jobs - Wanty
z.t
26
August Jensen
Team Oster Hus - Ridley
op 39"
27
Florent Barle
Cofidis
op 40"
28
Hakon Frengstad Berger
Ringeriks - Kraft Look
z.t
29
Arnaud Labbe
Cofidis
z.t
30
Stijn Neirynck
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
31
Rudiger Selig
Katusha
op 42"
32
Filip Eidsheim
Team Oster Hus - Ridley
z.t
33
Sander Helven
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
34
Angelo Tulik
Team Europcar
op 46"
35
Kristoffer Skjerping
Joker Merida
z.t
36
Oystein Stake Laengen
Oneco - Trek Cycling Team
z.t
37
Sindre Skjoestad Lunke
Team Plussbank
z.t
38
Oddbjorn Klomsten Andersen
Froy - Bianchi
z.t
39
Sep Vanmarcke
Belkin Pro Cycling Team
op 48"
40
Michael Olsson
Team People4You - Unaas Cycling
op 50"
41
Max Emil Boholm Korner
Ringeriks - Kraft Look
z.t
42
Zico Waeytens
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 51"
43
Vegard Robinson Bugge
Joker Merida
z.t
44
Tobias Ludvigsson
Team Argos - Shimano
z.t
45
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Team Plussbank
z.t
46
Kristian Dyrnes
Team Oster Hus - Ridley
z.t
47
Reinier Honig
Crelan - Euphony
z.t
48
Oivind Lukkedal
Ringeriks - Kraft Look
z.t
49
Thomas Larsen
Team Plussbank
z.t
50
Klaas Sys
Crelan - Euphony
z.t
51
Flavien Dassonville
BigMat - Auber 93
z.t
52
Michael Schwarzmann
Team Netapp - Endura
op 58"
53
Timofey Kritskiy
Katusha
z.t
54
Andreas Erland
Team Plussbank
op 59"
55
Mikhail Ignatyev
Katusha
z.t
56
Maurits Lammertink
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
57
Scott Thwaites
Team Netapp - Endura
op 1'03"
58
Sondre Holst Enger
Team Plussbank
op 1'10"
59
Moreno Hofland
Belkin Pro Cycling Team
z.t
60
Wesley Kreder
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
61
Jonas Ahlstrand
Team Argos - Shimano
op 1'13"
62
Ralf Matzka
Team Netapp - Endura
z.t
63
Markus Eichler
Team Netapp - Endura
z.t
64
Martin Kohler
BMC Racing Team
z.t
65
Fredrik Strand Galta
Team Oster Hus - Ridley
z.t
66
Nicolas Vogondy
Accent Jobs - Wanty
op 1'32"
67
Rob Ruijgh
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 1'38"
68
Blaz Jarc
Team Netapp - Endura
op 2'02"
69
Dominik Nerz
BMC Racing Team
op 2'04"
70
Steven Caethoven
Accent Jobs - Wanty
op 2'33"
71
Jasper De Buyst
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 2'38"
72
Jon Einar Bergsland
Oneco - Trek Cycling Team
op 2'52"
73
Jan Ghyselinck
Cofidis
op 2'58"
74
Silvan Dillier
BMC Racing Team
op 3'12"
75
Edwig Cammaerts
Cofidis
op 3'16"
76
Sondre Moen Hurum
Oneco - Trek Cycling Team
op 3'33"
77
Jetse Bol
Belkin Pro Cycling Team
op 3'34"
78
Baptiste Planckaert
Crelan - Euphony
z.t
79
Andreas Landa
Oneco - Trek Cycling Team
z.t
80
Maxim Belkov
Katusha
op 3'45"
81
Zachary Bell
Champion System Pro Cycling Team
op 4'00"
82
Jérôme Gilbert
Accent Jobs - Wanty
op 4'26"
83
Ramon Sinkeldam
Team Argos - Shimano
op 5'19"
84
Thierry Hupond
Team Argos - Shimano
op 5'50"
85
Reidar Bohlin Borgersen
Joker Merida
op 6'44"
86
Wouter Mol
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
87
Phan åge Haugård
Oneco - Trek Cycling Team
z.t
88
Clinton Robert Avery
Champion System Pro Cycling Team
op 7'03"
89
Tord Andre Sundhagen
Froy - Bianchi
z.t
90
Elias Angell Spikseth
Froy - Bianchi
z.t
91
Amund Groendahl Jansen
Team Plussbank
z.t
92
Sebastian Lander
BMC Racing Team
z.t
93
Romain Bacon
BigMat - Auber 93
z.t
94
Tom Stamsnijder
Team Argos - Shimano
z.t
95
Philip Lindau
Team People4You - Unaas Cycling
z.t
96
Stian Remme
Joker Merida
op 8'39"
97
Lars Petter Nordhaug
Belkin Pro Cycling Team
op 9'54"
98
Sindre Eid Hermansen
Ringeriks - Kraft Look
op 11'33"
99
Vincent Jérôme
Team Europcar
op 11'35"
100
Christian Bertilsson
Team People4You - Unaas Cycling
op 18'19"
101
Christer Jensen
Joker Merida
op 18'30"
102
Russell Downing
Team Netapp - Endura
op 18'36"
103
Mart Ojavee
Champion System Pro Cycling Team
op 18'49"
104
Sébastien Turgot
Team Europcar
op 19'23"
105
Trond Hakon Trondsen
Froy - Bianchi
op 21'12"
106
Yannis Yssaad
BigMat - Auber 93
op 21'13"
107
Sébastien Chavanel
Team Europcar
op 21'22"
108
Benoit Drujon
BigMat - Auber 93
op 22'23"
109
Adam Blythe
BMC Racing Team
op 26'46"
Rick Flens
Belkin Pro Cycling Team
DNF
Robert Pölder
Team People4You - Unaas Cycling
DNF
Louis Verhelst
Cofidis
DNF
Edvin Wilsson
Joker Merida
DNF
Gert Joeaar
Cofidis
DNS
Halvord Tandrevold
Froy - Bianchi
DNS
Marius André Hafsas
Ringeriks - Kraft Look
DNF
Thomas Nesset Brahushi
Ringeriks - Kraft Look
DNF
Henrik Evensen
Froy - Bianchi
DNF
Kin San Wu
Champion System Pro Cycling Team
OTL
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares