En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Fuzhou
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
17/11
Ma Wei
Ku Liang
107.2 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Ilya Davidenok
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
2u35'52"
2
Artur Fedosseyev
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
3
Xianjing Lyu
Hengxiang Cycling Team
op 45"
4
Carlos Julian Quintero Norena
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
5
Michael Vink
St. George Continental Cycling Team
op 50"
6
Artem Ovechkin
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
op 55"
7
Matthieu Jeannes
op 56"
8
Lev Gonov
op 1'05"
9
Vasili Byaliauski
Minsk Cycling Club
op 1'08"
10
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
11
Hannes Bergström Frisk
Memil Pro Cycling
op 1'14"
12
Bailey Walters
z.t
13
Jambaljamts Sainbayar
op 1'47"
14
Ryan Cavanagh
St. George Continental Cycling Team
op 1'49"
15
Mykhaylo Kononenko
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
16
Bold Iderbold
Ferei Pro Cycling Team
op 1'58"
17
Temesgen Buru
op 2'00"
18
Jiankun Liu
Mitchelton Bikeexchange
op 2'02"
19
James Oram
Mitchelton Bikeexchange
z.t
20
Max Stedman
Canyon dhb p/b Bloor Homes
op 2'08"
21
Metkel Eyob
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
op 2'13"
22
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
op 2'17"
23
Chih Hao Wu
z.t
24
Ran Hao
Mitchelton Bikeexchange
op 2'22"
25
Jeen de Jong
Monkey Town-à Bloc CT
op 2'25"
26
Muhsin Al Redha Misbah
Team Sapura Cycling
op 2'27"
27
Redwan Ebrahim
op 2'31"
28
Rory Townsend
Canyon dhb p/b Bloor Homes
op 2'43"
29
Callum Macleod
Canyon dhb p/b Bloor Homes
op 2'53"
30
Daniel Pearson
Canyon dhb p/b Bloor Homes
op 2'55"
31
Folkert Oostra
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
32
Shotaro Watanabe
Aisan Racing Team
op 3'15"
33
Edgar Nohales Nieto
Taiyuan Miogee Cycling Team
op 3'18"
34
Joseph Areruya
Delko Marseille Provence KTM
z.t
35
Muhamad Zawawi Azman
Team Sapura Cycling
z.t
36
Sum Lui Ng
HKSI Pro Cycling Team
op 3'32"
37
Hoonmin Jun
Seoul Cycling Team
op 3'44"
38
Mingrun Chen
Hengxiang Cycling Team
op 3'47"
39
Mathew Zenovich
St. George Continental Cycling Team
op 3'52"
40
Kirill Sveshnikov
Lokosphinx
z.t
41
Wooho Jung
Seoul Cycling Team
op 4'17"
42
Nazaerbieke Bieken
Mitchelton Bikeexchange
z.t
43
Ameer Ahmad Kamal
op 4'33"
44
Nik Mohd Azwan Zulkiflie
z.t
45
James Fourie
ProTouch
z.t
46
Kanstantsin Klimiankou
Ferei Pro Cycling Team
z.t
47
Maarten de Jonge
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
48
Matej Drinovec
Slovenia
z.t
49
Nur Amirull Fakhruddin Mazuki
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
50
Jin Song Li
Giant Cycling Team
op 4'57"
51
Ivar Slik
Monkey Town-à Bloc CT
op 5'04"
52
Nikita Bersenev
op 5'13"
53
Kota Sumiyoshi
Aisan Racing Team
z.t
54
Penghai Deng
Giant Cycling Team
z.t
55
Yauhen Sobal
Minsk Cycling Club
z.t
56
Oleksandr Polivoda
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
57
Tegsh-Bayar Batsaikhan
op 5'16"
58
Bingcheng Gu
Giant Cycling Team
op 5'20"
59
Ho San Chiu
HKSI Pro Cycling Team
op 5'49"
60
Chien-Liang Chen
op 5'59"
61
Tomohiro Hayakawa
Aisan Racing Team
z.t
62
Sofian Nabil Mohd Bakri
op 7'11"
63
Jing Huei Wang
z.t
64
Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
65
Mohd Shahrul Mat Amin
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
66
Mornay Van Heerden
ProTouch
z.t
67
Claudio Longhitano
z.t
68
Adriaan Janssen
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
69
Aria Kiani
Team Illuminate
z.t
70
Ryan Terry
ProTouch
z.t
71
Antonio Santoro
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
72
Robin Christofer Jurado Lopez
z.t
73
Akmal Hakim Zakaria
Team Sapura Cycling
z.t
74
Siu Wai Ko
HKSI Pro Cycling Team
z.t
75
Callum Ormiston
ProTouch
z.t
76
Ivan Smirnov
op 7'31"
77
Mideum Joo
Seoul Cycling Team
op 7'49"
78
He Jiang
op 8'06"
79
Ze Yu
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
80
Hyukjin Kyui
Lx Cycling Team
op 8'11"
81
Brayan Chaves Rubio
Mitchelton Bikeexchange
op 8'13"
82
Gleb Syritsa
op 8'29"
83
Alexandr Smirnov
Lokosphinx
z.t
84
Yu Ming Su
op 8'39"
85
Biao Wang
Taiyuan Miogee Cycling Team
op 9'17"
86
Lizhen Wang
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
op 9'28"
87
Vasili Strokau
Minsk Cycling Club
op 9'33"
88
Aliaksei Shnyrko
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
89
Chun Kai Feng
Bahrein - Merida
z.t
90
Wenbo Huang
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
91
Hiu Fung Choy
HKSI Pro Cycling Team
z.t
92
Yuan Tang Peng
Ljubljana Gusto Santic
z.t
93
Dzianis Mazur
op 10'18"
94
Ramunas Navardauskas
Delko Marseille Provence KTM
op 10'24"
95
Hayato Okamoto
Aisan Racing Team
op 10'33"
96
Tianxiang Zhi
op 10'34"
97
Maksim Miazga
op 10'48"
98
Kyeongho Min
Seoul Cycling Team
op 11'27"
99
Anton Ivashkin
Minsk Cycling Club
op 11'31"
100
Chengshuo Miao
op 11'34"
101
Daihou Li
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
102
Zhang Zheng
z.t
103
Jay Dutton
St. George Continental Cycling Team
op 12'27"
104
Samuel Volkers
Memil Pro Cycling
z.t
105
Bochao Wang
Taiyuan Miogee Cycling Team
op 12'49"
106
André Looij
Taiyuan Miogee Cycling Team
op 13'20"
107
Aliaksei Piashkun
op 13'23"
108
Xiao Lei Xin
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
op 13'27"
109
Ka Hoo Fung
HKSI Pro Cycling Team
op 13'30"
110
Charles Page
Canyon dhb p/b Bloor Homes
op 14'02"
111
Sindre Haugsvaer
Memil Pro Cycling
z.t
112
Anton Muzychkin
Ferei Pro Cycling Team
z.t
113
Blake Quick
St. George Continental Cycling Team
z.t
114
Jui Heng Hsu
z.t
115
Wan Yau Vincent Lau
HKSI Pro Cycling Team
z.t
116
Steven Kalf
Team Illuminate
z.t
117
Daniel Gandy
St. George Continental Cycling Team
z.t
118
Lijun Bai
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
119
Chengwei Yao
Giant Cycling Team
z.t
120
Andris Vosekalns
op 15'19"
121
Feng Qiao
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
122
Rendong Zhi
Taiyuan Miogee Cycling Team
z.t
123
Yikui Niu
Mitchelton Bikeexchange
z.t
124
Ryan Christensen
Canyon dhb p/b Bloor Homes
op 17'14"
125
Muhamad Afiq Huznie Othman
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
op 18'25"
Jorge Camilo Castiblanco Cubides
Team Illuminate
DNS
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares