En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Taihu Lake
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
13/10
Suzhou
Suzhou
116 km
Result
Standings
Points
1
Matteo Pelucchi
Androni Giocattoli - Sidermec
2u30'58"
2
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
3
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
z.t
4
Mattia Bevilacqua
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
5
Dylan Kennett
St. George Continental Cycling Team
z.t
6
Manuel Penalver Aniorte
Burgos - BH
z.t
7
Nicolas Marini
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
8
Zhiwen Chen
Giant Cycling Team
z.t
9
Youcef Reguigui
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
10
Boris Vallee
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
11
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
12
Georgios Bouglas
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
13
Luca Pacioni
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
14
Imerio Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
15
Batuhan Özgür
z.t
16
Keigo Kusaba
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
17
Zhang Zheng
z.t
18
Zisen Li
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
19
Weimar Alfonso Roldan Ortiz
Medellin
z.t
20
Giuseppe Fonzi
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
21
Chien-Liang Chen
z.t
22
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
z.t
23
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
24
Roy Eefting
Memil Pro Cycling
z.t
25
Declan Irvine
Team Novo Nordisk
z.t
26
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
27
Etienne van Empel
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
28
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
29
Juanyong Wang
z.t
30
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
z.t
31
Itmar Einhorn
Israel Cycling Academy
z.t
32
Hao Liu
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
33
Muhamad Hakimi Haiqal Ahmad Sabri
z.t
34
Kwun Hei Ho
HKSI Pro Cycling Team
z.t
35
Oscar Sevilla Ribera
Medellin
z.t
36
Robigzon Leandro Oyola Oyola
Medellin
z.t
37
Muhammad Zulhilmie Afif Ahmad Zamri
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
38
Mohamad Saari Amri Abd Rasim
z.t
39
Ze Yu
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
40
Penghai Deng
Giant Cycling Team
z.t
41
Iuri Filosi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
42
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
43
Kwan Lok Choi
z.t
44
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
45
Roman Maikin
Minsk Cycling Club
z.t
46
Angel Fuentes Paniego
Burgos - BH
z.t
47
Charles Planet
Team Novo Nordisk
z.t
48
Akmal Hakim Zakaria
Team Sapura Cycling
z.t
49
Samuel Volkers
Memil Pro Cycling
z.t
50
Shaiful Adlan Shukri
z.t
51
Michael Vink
St. George Continental Cycling Team
z.t
52
Luca Raggio
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
53
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
54
Erik Bergström Frisk
Memil Pro Cycling
z.t
55
Masakazu Ito
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
56
Matthias Brandle
Israel Cycling Academy
z.t
57
Wesley Kreder
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
58
Eduard Vorganov
Minsk Cycling Club
z.t
59
Joseph Areruya
Delko Marseille Provence KTM
z.t
60
Feng Qiao
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
61
Tegele Yi
Kunbao Sport Continental Cycling Team
z.t
62
Mattia Viel
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
63
Muhamad Afiq Huznie Othman
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
64
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
65
Muhsin Al Redha Misbah
Team Sapura Cycling
z.t
66
Ricardo Vilela
Burgos - BH
z.t
67
Remy Rochas
Delko Marseille Provence KTM
z.t
68
Siarhei Papok
Minsk Cycling Club
z.t
69
Aliaksei Shnyrko
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
70
Alexandre Delettre
Delko Marseille Provence KTM
z.t
71
Andris Vosekalns
z.t
72
Wenbo Huang
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
73
Trond Hakon Trondsen
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
74
Pak Hang Ng
HKSI Pro Cycling Team
z.t
75
Chun Kin Lai
z.t
76
Hu Li
z.t
77
Sam Brand
Team Novo Nordisk
z.t
78
Thomas Degand
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
79
Edmund Bradbury
Memil Pro Cycling
z.t
80
Bailey Walters
z.t
81
Blake Quick
St. George Continental Cycling Team
z.t
82
He Jiang
z.t
83
Sum Lui Ng
HKSI Pro Cycling Team
z.t
84
Yuval Ben Moshe
Israel Cycling Academy
z.t
85
Bingcheng Gu
Giant Cycling Team
z.t
86
Hayato Yoshida
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
87
Jin Song Li
Giant Cycling Team
z.t
88
Lijun Bai
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
89
Simone De Rosa
z.t
90
Walter Alejandro Vargas Alzate
Medellin
z.t
91
Branislau Samoilau
Minsk Cycling Club
z.t
92
Daihou Li
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
93
Umberto Poli
Team Novo Nordisk
z.t
94
Nicola Venchiarutti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
95
Hang Shi
Giant Cycling Team
z.t
96
Harold Alfonso Tejada Canacue
Medellin
z.t
97
Meng Yan
z.t
98
Kevin Van Melsen
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
99
Mathew Zenovich
St. George Continental Cycling Team
z.t
100
Maral-Erdene Batmunkh
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
101
Mohd Nor Umardi Rosdi
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
102
Ryan Cavanagh
St. George Continental Cycling Team
z.t
103
Weijie Hou
Kunbao Sport Continental Cycling Team
z.t
104
Chengshuo Miao
z.t
105
Chao Zeng
Kunbao Sport Continental Cycling Team
z.t
106
Simon Carr
Delko Marseille Provence KTM
z.t
107
Fabio Andres Duarte Arevalo
Medellin
z.t
108
Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
109
Guanhua Xue
Kunbao Sport Continental Cycling Team
z.t
110
Yecid Arturo Sierra Sanchez
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
111
Xiao Lei Xin
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
op 18"
112
Vasili Strokau
Minsk Cycling Club
op 38"
113
Dzianis Mazur
op 0"
114
Thomas Hubbard
St. George Continental Cycling Team
z.t
115
Junnan Wang
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
116
Rostyslav Zhukovskyi
Ferei Pro Cycling Team
z.t
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares