En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Taihu Lake
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
09/10
Wuxi
Wuxi
5.5 km
Result
Standings
1
Matthias Brandle
Israel Cycling Academy
6'07"
2
Dylan Kennett
St. George Continental Cycling Team
op 2"
3
Michael Vink
St. George Continental Cycling Team
op 8"
4
Oscar Sevilla Ribera
Medellin
op 13"
5
Boris Vallee
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
6
Roy Eefting
Memil Pro Cycling
op 15"
7
Imerio Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
8
Mathew Zenovich
St. George Continental Cycling Team
z.t
9
Ryan Cavanagh
St. George Continental Cycling Team
op 16"
10
Walter Alejandro Vargas Alzate
Medellin
op 17"
11
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
z.t
12
Blake Quick
St. George Continental Cycling Team
z.t
13
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
op 18"
14
Robigzon Leandro Oyola Oyola
Medellin
z.t
15
Branislau Samoilau
Minsk Cycling Club
op 21"
16
Thomas Degand
Wanty - Gobert Cycling Team
op 24"
17
Charles Planet
Team Novo Nordisk
z.t
18
Mohamad Saari Amri Abd Rasim
op 25"
19
Itmar Einhorn
Israel Cycling Academy
z.t
20
Sam Brand
Team Novo Nordisk
z.t
21
Georgios Bouglas
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
op 26"
22
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
z.t
23
Siarhei Papok
Minsk Cycling Club
op 27"
24
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
25
Weimar Alfonso Roldan Ortiz
Medellin
z.t
26
Wesley Kreder
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
27
Kevin Van Melsen
Wanty - Gobert Cycling Team
op 28"
28
Remy Rochas
Delko Marseille Provence KTM
z.t
29
Akmal Hakim Zakaria
Team Sapura Cycling
op 29"
30
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
31
Erik Bergström Frisk
Memil Pro Cycling
z.t
32
Declan Irvine
Team Novo Nordisk
z.t
33
Lijun Bai
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
op 30"
34
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
op 31"
35
Luca Pacioni
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
36
Mattia Viel
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
37
Fabio Andres Duarte Arevalo
Medellin
z.t
38
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
op 32"
39
Samuel Volkers
Memil Pro Cycling
op 33"
40
Andris Vosekalns
op 34"
41
Thomas Hubbard
St. George Continental Cycling Team
z.t
42
Nicola Venchiarutti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
43
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli - Sidermec
op 35"
44
Etienne van Empel
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
45
Angel Fuentes Paniego
Burgos - BH
z.t
46
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
47
Chien-Liang Chen
z.t
48
Harold Alfonso Tejada Canacue
Medellin
op 36"
49
Roman Maikin
Minsk Cycling Club
z.t
50
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
op 37"
51
Meng Yan
z.t
52
Luca Raggio
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 38"
53
Ricardo Vilela
Burgos - BH
z.t
54
Maral-Erdene Batmunkh
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
55
Mattia Bevilacqua
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
op 39"
56
Chengshuo Miao
z.t
57
Zhang Zheng
op 40"
58
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
59
Batuhan Özgür
z.t
60
Giuseppe Fonzi
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
z.t
61
Hang Shi
Giant Cycling Team
op 41"
62
Ze Yu
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
63
Joseph Areruya
Delko Marseille Provence KTM
op 42"
64
Matteo Pelucchi
Androni Giocattoli - Sidermec
op 43"
65
Simon Carr
Delko Marseille Provence KTM
z.t
66
Umberto Poli
Team Novo Nordisk
z.t
67
Pak Hang Ng
HKSI Pro Cycling Team
op 44"
68
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
69
Edmund Bradbury
Memil Pro Cycling
z.t
70
Eduard Vorganov
Minsk Cycling Club
op 46"
71
Keigo Kusaba
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 47"
72
Tegele Yi
Kunbao Sport Continental Cycling Team
op 48"
73
Juanyong Wang
z.t
74
Dzianis Mazur
z.t
75
Vasili Strokau
Minsk Cycling Club
op 49"
76
Alexandre Delettre
Delko Marseille Provence KTM
z.t
77
Shaiful Adlan Shukri
z.t
78
Jin Song Li
Giant Cycling Team
z.t
79
Masakazu Ito
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
80
Bailey Walters
op 50"
81
Simone De Rosa
z.t
82
Iuri Filosi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
83
Bingcheng Gu
Giant Cycling Team
z.t
84
Youcef Reguigui
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
op 52"
85
Hao Liu
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
op 54"
86
Aliaksei Shnyrko
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
z.t
87
Xiao Lei Xin
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
88
Muhamad Afiq Huznie Othman
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
89
Penghai Deng
Giant Cycling Team
op 55"
90
Nicolas Marini
Tianyoude Hotel Cycling Team
op 56"
91
He Jiang
z.t
92
Daihou Li
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
op 58"
93
Sum Lui Ng
HKSI Pro Cycling Team
z.t
94
Muhamad Hakimi Haiqal Ahmad Sabri
op 1'00"
95
Hayato Yoshida
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
96
Kwan Lok Choi
z.t
97
Manuel Penalver Aniorte
Burgos - BH
z.t
98
Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
99
Trond Hakon Trondsen
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
100
Yecid Arturo Sierra Sanchez
Tianyoude Hotel Cycling Team
op 1'01"
101
Guanhua Xue
Kunbao Sport Continental Cycling Team
op 1'02"
102
Zhiwen Chen
Giant Cycling Team
z.t
103
Yuval Ben Moshe
Israel Cycling Academy
op 1'04"
104
Muhammad Zulhilmie Afif Ahmad Zamri
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
op 1'05"
105
Wenbo Huang
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
z.t
106
Chao Zeng
Kunbao Sport Continental Cycling Team
op 1'06"
107
Zisen Li
Tianyoude Hotel Cycling Team
z.t
108
Zifan Gao
Kunbao Sport Continental Cycling Team
z.t
109
Mohd Nor Umardi Rosdi
Terengganu Inc. TSG Cycling Team
z.t
110
Kwun Hei Ho
HKSI Pro Cycling Team
op 1'07"
111
Hu Li
op 1'09"
112
Rostyslav Zhukovskyi
Ferei Pro Cycling Team
op 1'11"
113
Muhsin Al Redha Misbah
Team Sapura Cycling
op 1'12"
114
Cheuk Hei To
z.t
115
Feng Qiao
Ningxia Sports Lottery Livall Gusto
op 1'17"
116
Junnan Wang
Shenzhen Xidesheng Cycling Team
op 1'18"
117
Weijie Hou
Kunbao Sport Continental Cycling Team
op 1'26"
118
Chun Kin Lai
op 1'35"
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares