En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Taihu Lake
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
17/10
Jurong Chishanhu
Maoshan
130.6 km
Result
Final Classification
Points
1
Jakub Mareczko
Wilier Triestina
2u58'58"
2
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
z.t
3
Benjamin Giraud
Delko Marseille Provence KTM
z.t
4
Vitaliy Buts
Kolss Cycling Team
z.t
5
Jonathan Couanon
Delko Marseille Provence KTM
z.t
6
Andriy Vasylyuk
Kolss Cycling Team
z.t
7
Stanislau Bazhkou
Minsk Cycling Club
z.t
8
Kazushige Kuboki
Nippo - Vini Fantini
z.t
9
Juan Villegas
Manzana Postobon Team
z.t
10
Ulises Alfredo Castillo Soto
Jelly Belly p/b Maxxis
z.t
11
Eduard Vorganov
Minsk Cycling Club
z.t
12
Morgan Smith
z.t
13
Jetse Bol
Manzana Postobon Team
z.t
14
Carlos Eduardo Alzate Escobar
United Healthcare Cycling Team
z.t
15
Eugenio Bani
RTS - Monton Racing Team
z.t
16
Andriy Kulyk
Kolss Cycling Team
z.t
17
Travis Samuel
H&R Block Pro Cycling Team
z.t
18
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
19
Serghei Tvetcov
Jelly Belly p/b Maxxis
z.t
20
Kanstantsin Klimiankou
Minsk Cycling Club
z.t
21
Magno Nazaret Prado
Soul Brasil Pro Cycling Team
z.t
22
Taylor Sheldon
Jelly Belly p/b Maxxis
z.t
23
Oleksandr Prevar
Kolss Cycling Team
z.t
24
Benjamin Prades Reverte
Team Ukyo
z.t
25
Cristian Andres Pena Meneses
z.t
26
Rafael Andriato
Wilier Triestina
z.t
27
Eugert Zhupa
Wilier Triestina
z.t
28
Caio Godoy Ormenese
Soul Brasil Pro Cycling Team
z.t
29
Daniel Habtemichael
z.t
30
Mathew Zenovich
z.t
31
Daniel Dominguez Barragan
Keyi Look Cycling Team
z.t
32
Alan Marangoni
Nippo - Vini Fantini
z.t
33
Daniel Eaton
United Healthcare Cycling Team
z.t
34
Lucas Sebastian Haedo
United Healthcare Cycling Team
op 11"
35
Jonathan Clarke
United Healthcare Cycling Team
op 16"
36
Sergio Andres Higuita
Manzana Postobon Team
op 18"
37
Benjamin Hill
Attaque Team Gusto
op 20"
38
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
op 22"
39
Christopher Prendergast
H&R Block Pro Cycling Team
op 33"
40
Francisco Jarley Colorado Hernandez
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
op 36"
41
Jacopo Mosca
Wilier Triestina
op 1'01"
42
Matteo Busato
Wilier Triestina
z.t
43
Polychronis Tzortzakis
RTS - Monton Racing Team
op 3'52"
44
Jon Aberasturi Izaga
Team Ukyo
op 4'46"
45
Meron Teshome Hagos
Bike Aid
op 5'01"
46
Ho San Chiu
HKSI Pro Cycling Team
z.t
47
Mingrun Chen
Hengxiang Cycling Team
z.t
48
Meng Yan
Hengxiang Cycling Team
z.t
49
Martin Lavric
Attaque Team Gusto
z.t
50
Luis Carlos Chia Bermudez
Manzana Postobon Team
z.t
51
Yauhen Sobal
Minsk Cycling Club
z.t
52
Edwin Arnulfo Parra Bustamante
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
z.t
53
King Lok Cheung
Orica - Scott
z.t
54
Romain Gioux
Team Novo Nordisk
z.t
55
Cristian Ruiz Pelaez
Manzana Postobon Team
z.t
56
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
z.t
57
Lemus Davila Luis Enrique
Israel Cycling Academy
op 6'18"
58
Kaden Groves
ST George Continental Team
op 7'14"
59
Juan Jose Amador Castano
Manzana Postobon Team
op 8'55"
60
Enkhtaivan Bolor-Erdene
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
op 9'54"
61
Quentin Pacher
Delko Marseille Provence KTM
z.t
62
Martin Laas
Delko Marseille Provence KTM
z.t
63
Nazaerbieke Bieken
Keyi Look Cycling Team
op 10'56"
64
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
65
Daniel Bichlmann
Bike Aid
z.t
66
Bo Wang
Hengxiang Cycling Team
z.t
67
Zhiwen Chen
Giant Cycling Team
z.t
68
Ching Ying Mow
HKSI Pro Cycling Team
z.t
69
Tianhao Gu
Giant Cycling Team
op 11'00"
70
Christopher Williams
Team Novo Nordisk
z.t
71
Chien Chou Chen
z.t
72
Zemenfes Selemun
z.t
73
Rik van IJzendoorn
Team Novo Nordisk
z.t
74
Anton Muzychkin
Minsk Cycling Club
z.t
75
Itmar Einhorn
Israel Cycling Academy
z.t
76
Jason Lowndes
Israel Cycling Academy
z.t
77
Adne Van Engelen
Bike Aid
z.t
78
Eiichi Hirai
Team Ukyo
z.t
79
Michael Sheehan
Jelly Belly p/b Maxxis
z.t
80
Altanzul Altansukh
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
z.t
81
Benjamin Dyball
Delko Marseille Provence KTM
z.t
82
Oscar Mauricio Pachon Melo
z.t
83
Gabriel Machado da Silva
Soul Brasil Pro Cycling Team
z.t
84
Giuseppe Fonzi
Wilier Triestina
z.t
85
Zhong Zirong
op 11'44"
86
Jure Rupnik
H&R Block Pro Cycling Team
z.t
87
Marc-Antoine Nadon
H&R Block Pro Cycling Team
z.t
88
Wen Chung Huang
Attaque Team Gusto
z.t
89
Xiaojun Fan
op 12'05"
90
Weijie Hou
Keyi Look Cycling Team
op 12'16"
91
Tanner Putt
United Healthcare Cycling Team
op 12'19"
92
Alexis Cartier
H&R Block Pro Cycling Team
op 12'50"
93
Chun Wing Leung
HKSI Pro Cycling Team
op 14'26"
94
Nicolas Marini
Nippo - Vini Fantini
z.t
95
Vladimir Yesid Lopez Gil
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
z.t
96
Martz Alder
Attaque Team Gusto
z.t
97
Kohei Uchima
Nippo - Vini Fantini
z.t
98
Masakazu Ito
Nippo - Vini Fantini
z.t
99
Zhaoliang Xu
z.t
100
Siu Wai Ko
HKSI Pro Cycling Team
z.t
101
Charles Planet
Team Novo Nordisk
z.t
102
Andre De Souza Almeida
Soul Brasil Pro Cycling Team
op 16'44"
103
Lianshan Zhang
z.t
104
Ka Yu Leung
HKSI Pro Cycling Team
z.t
105
Wenjie Li
z.t
106
Marcus Culey
z.t
107
Haiwang Liu
Giant Cycling Team
z.t
108
Keegan Swirbul
Jelly Belly p/b Maxxis
op 18'38"
109
Andrii Bratashchuk
Kolss Cycling Team
op 21'17"
Francisco Ramon Chamorro Piva
Soul Brasil Pro Cycling Team
DNF
Penghai Deng
Giant Cycling Team
DNF
Andre Eduardo Gohr
DNF
Yuma Koishi
Nippo - Vini Fantini
DNF
Jianpeng Liu
Hengxiang Cycling Team
DNF
Juntao Meng
DNF
Erdenesuren Munkhtulga
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
DNF
Tino Thömel
Bike Aid
DNF
Suguru Tokuda
Team Ukyo
DNF
Tanzou Tokuda
Team Ukyo
DNF
Quentin Valognes
Team Novo Nordisk
DNF
Mauricio Ortega Ramirez
RTS - Monton Racing Team
DNF
Timo Schäfer
Bike Aid
DNS
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares