En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of China II
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
24/09
Zhuhai Hengqin
Zhuhai Hengqin
91.2 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Kevin Rivera
Androni Giocattoli
11u16'54"
2
Mirko Trosino
Wilier Triestina
op 22"
3
Mauricio Ortega Ramirez
RTS - Monton Racing Team
op 29"
4
Alberto Cecchin
Wilier Triestina
op 59"
5
Salvador Guardiola Tora
Team Ukyo
op 1'04"
6
Peeter Pruus
Rietumu Banka - Riga
op 1'05"
7
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli
z.t
8
Magno Nazaret Prado
Soul Brasil Pro Cycling Team
z.t
9
Andrii Bratashchuk
Kolss Cycling Team
z.t
10
Raffaello Bonusi
Androni Giocattoli
z.t
11
Mingrun Chen
Hengxiang Cycling Team
op 1'10"
12
Marc de Maar
Hengxiang Cycling Team
op 1'12"
13
Matvey Nikitin
Astana City
op 1'13"
14
Daniel Dominguez Barragan
Keyi Look Cycling Team
op 1'28"
15
Viesturs Luksevics
Rietumu Banka - Riga
op 3'16"
16
Oscar Mauricio Pachon Melo
op 3'19"
17
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini
op 3'24"
18
Hiu Fung Choy
HKSI Pro Cycling Team
z.t
19
Jianpeng Liu
Hengxiang Cycling Team
z.t
20
Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini
z.t
21
Gabriel Machado da Silva
Soul Brasil Pro Cycling Team
z.t
22
Anton Kuzmin
Astana City
op 3'28"
23
Cristian Andres Pena Meneses
z.t
24
Marc-Antoine Nadon
H&R Block Pro Cycling Team
op 3'33"
25
Caio Godoy Ormenese
Soul Brasil Pro Cycling Team
op 4'50"
26
Liam Bertazzo
Wilier Triestina
op 4'54"
27
Luca Pacioni
Androni Giocattoli
op 5'07"
28
Marco Benfatto
Androni Giocattoli
op 5'20"
29
Nikita Panassenko
Astana City
op 5'44"
30
Oleksandr Polivoda
Kolss Cycling Team
op 6'01"
31
Kazushige Kuboki
Nippo - Vini Fantini
op 6'06"
32
Sergey Luchshenko
Astana City
z.t
33
Yuri Colonna
Wilier Triestina
z.t
34
Andre De Souza Almeida
Soul Brasil Pro Cycling Team
op 6'44"
35
Bo Wang
Hengxiang Cycling Team
op 6'52"
36
Yauheni Karaliok
Minsk Cycling Club
op 7'12"
37
Jon Aberasturi Izaga
Team Ukyo
op 8'43"
38
Jakhongir Darmonov
Beijng XDS - Innova Cycling Team
op 8'49"
39
Abdullojon Akparov
Beijng XDS - Innova Cycling Team
z.t
40
Sam Crome
Isowhey Sports Swisswellness
op 9'03"
41
Weijie Hou
Keyi Look Cycling Team
op 10'49"
42
Travis Samuel
H&R Block Pro Cycling Team
op 10'53"
43
Alexis Cartier
H&R Block Pro Cycling Team
op 10'54"
44
Nazaerbieke Bieken
Keyi Look Cycling Team
op 11'06"
45
Cameron Meyer
op 11'13"
46
Harry Sweeny
Mitchelton Scott
op 11'40"
47
Vladimir Tsoy
Astana City
op 11'41"
48
Philip Lavery
H&R Block Pro Cycling Team
op 12'20"
49
Burr Ho
HKSI Pro Cycling Team
op 12'41"
50
Ya Dong Wang
Beijng XDS - Innova Cycling Team
z.t
51
Matteo Draperi
Wilier Triestina
z.t
52
Yusuke Hatanaka
Team Ukyo
op 12'58"
53
Xin Wang
Keyi Look Cycling Team
op 13'14"
54
Zhiwen Chen
Giant Cycling Team
op 13'21"
55
Mykhaylo Kononenko
Kolss Cycling Team
op 13'48"
56
Ansel Dickey
CCB Velotooler
op 14'46"
57
Maris Bogdanovics
Rietumu Banka - Riga
op 15'38"
58
Siarhei Papok
Minsk Cycling Club
op 15'52"
59
Matteo Malucelli
Androni Giocattoli
op 15'53"
60
Rafael Andriato
Wilier Triestina
z.t
61
Eugenio Bani
RTS - Monton Racing Team
op 16'00"
62
Muradjan Khalmuratov
Beijng XDS - Innova Cycling Team
z.t
63
Ho San Chiu
HKSI Pro Cycling Team
op 16'19"
64
Samuel Jenner
z.t
65
Ryan Macanally
Nice Cycling Team
op 16'40"
66
Jure Rupnik
H&R Block Pro Cycling Team
z.t
67
Quentin Valognes
Team Novo Nordisk
z.t
68
Pierre Moncorge
Cyclesport.se - Memil Pro Cycling
z.t
69
Robert Orr
z.t
70
Meng Yan
Hengxiang Cycling Team
z.t
71
Jonah Meadvancort
op 16'49"
72
Yannick Janssen
Cyclesport.se - Memil Pro Cycling
op 16'54"
73
Nurbolat Kulimbetov
Astana City
op 16'58"
74
Michael Freiberg
op 17'02"
75
Chun Kin Lai
op 17'04"
76
Raman Tsishkou
Minsk Cycling Club
op 17'10"
77
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini
op 17'13"
78
Stephen Clancy
Team Novo Nordisk
op 17'26"
79
Andris Vosekalns
Rietumu Banka - Riga
op 17'31"
80
Anthony Giacoppo
Isowhey Sports Swisswellness
op 17'32"
81
Mohd Nor Umardi Rosdi
Terengganu Cycling Team
op 17'38"
82
Eiichi Hirai
Team Ukyo
op 18'12"
83
Tanzou Tokuda
Team Ukyo
z.t
84
Zhaoliang Xu
op 18'15"
85
Armands Becis
Rietumu Banka - Riga
op 18'20"
86
Hang Shi
Giant Cycling Team
op 18'32"
87
Christopher Williams
Team Novo Nordisk
op 18'33"
88
Raman Ramanau
Minsk Cycling Club
op 18'41"
89
Sam Brand
Team Novo Nordisk
op 19'49"
90
Ben Hetherington
Cyclesport.se - Memil Pro Cycling
op 19'52"
91
Yauheni Akhramenka
op 20'13"
92
Adrian Banaszek
Kolss Cycling Team
op 20'38"
93
Mehdi Benhamouda
Team Novo Nordisk
z.t
94
Anuar Manan
Terengganu Cycling Team
z.t
95
Polychronis Tzortzakis
RTS - Monton Racing Team
z.t
96
Paolo Lunardon
RTS - Monton Racing Team
z.t
97
Tianhao Gu
Giant Cycling Team
z.t
98
Akramjon Sunnatov
Beijng XDS - Innova Cycling Team
op 20'41"
99
Antti Sizko
CCB Velotooler
op 20'52"
100
Maral-Erdene Batmunkh
Terengganu Cycling Team
op 20'57"
101
Andre Eduardo Gohr
op 21'12"
102
Doston Ollamov
Beijng XDS - Innova Cycling Team
op 21'43"
103
Nathan Elliott
Isowhey Sports Swisswellness
op 22'13"
104
John Harris
CCB Velotooler
op 22'22"
105
Neil Van der Ploeg
Isowhey Sports Swisswellness
op 22'23"
106
Sam Rosenholtz
CCB Velotooler
op 22'28"
107
Wan Yau Vincent Lau
HKSI Pro Cycling Team
op 22'42"
108
Norbert Banaszek
Kolss Cycling Team
op 23'05"
109
Mikhail Shemetau
Minsk Cycling Club
op 24'07"
110
Gerd de Keijzer
Team Novo Nordisk
op 24'21"
111
Mykyta Skorenko
Kolss Cycling Team
op 25'05"
112
Kohei Uchima
Nippo - Vini Fantini
op 25'43"
113
Deins Kanepejs
Rietumu Banka - Riga
op 26'18"
114
Wan Hei Lau
op 27'09"
115
Xiaolong Sun
Mitchelton Scott
z.t
116
Hiski Kanerva
Cyclesport.se - Memil Pro Cycling
op 27'26"
Wenhui Bi
Mitchelton Scott
DNF
Francisco Ramon Chamorro Piva
Soul Brasil Pro Cycling Team
DNF
Egoitz Fernandez Ayarzaguena
Team Ukyo
DNF
Haiwang Liu
Giant Cycling Team
DNF
Scott Sunderland
Isowhey Sports Swisswellness
DNS
Penghai Deng
Giant Cycling Team
DSQ
En Huang
Keyi Look Cycling Team
DNF
Ma Guangtong
Hengxiang Cycling Team
DNF
Jiankun Liu
DNF
Weipeng Chai
Keyi Look Cycling Team
DSQ
Mohd Harrif Saleh
Terengganu Cycling Team
DSQ
Che Ku Mohammad Nazmie Che Ku Romli
Terengganu Cycling Team
OTL
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares