En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Normandie
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
25/03
La Haye
Caen
151,5 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Matteo Moschetti
Polartec Kometa
3u27'53"
2
Connor Swift
Madison Genesis
z.t
3
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
z.t
4
Maximilien Picoux
z.t
5
Daniel Bligaard
z.t
6
Luuc Bugter
Delta Cycling Rotterdam
z.t
7
Miguel Bryon
Holowesko-Citadel Racing Team
z.t
8
Jason van Dalen
Delta Cycling Rotterdam
z.t
9
Thomas Stewart
JLT Condor
z.t
10
Asbjørn Kragh Andersen
Team Virtu Cycling
z.t
11
Yann Pestiaux
AGO - Aqua Service
z.t
12
Willem Ariesen
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
13
Clement Orceau
z.t
14
Trond Hakon Trondsen
Team Coop
z.t
15
Adrien Carpentier
z.t
16
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Joker Icopal
z.t
17
Adrien Rimasson
z.t
18
Alois Kankovsky
Elkov - Author
z.t
19
Jonas Bokeloh
LKT Team Brandenburg
z.t
20
Anthony Debuy
AGO - Aqua Service
z.t
21
Markus Hoelgaard
Joker Icopal
z.t
22
Quentin Guex
z.t
23
Maxim Sukhov
z.t
24
Tobyn Horton
Madison Genesis
z.t
25
Arthur Baude
AGO - Aqua Service
z.t
26
Erik Nordsaeter Resell
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
27
Martin Schäppi
z.t
28
Krister Hagen
Team Coop
z.t
29
Justin Timmermans
Delta Cycling Rotterdam
z.t
30
Artur Ershov
z.t
31
Casper Von Folsach
Team Coloquick
z.t
32
Vojtech Hacecky
Elkov - Author
z.t
33
Nicolai Brochner
Holowesko-Citadel Racing Team
z.t
34
Matthew Gibson
JLT Condor
z.t
35
Julius van den Berg
SEG Racing Academy
z.t
36
Nicolas Primas
z.t
37
Kristian Aasvold
Team Coop
z.t
38
Jonas Abrahamsen
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
39
Gaetan Pons
Leopard Pro Cycling
z.t
40
Jasper de Laat
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
41
Jiri Polnický
Elkov - Author
z.t
42
Jasper Hamelink
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
43
Jonas Aaen Jörgensen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
44
Adriaan Janssen
Delta Cycling Rotterdam
z.t
45
Antoine Leplingard
z.t
46
Alistair Slater
JLT Condor
z.t
47
Nicolas Garbet
z.t
48
Guillaume Millasseau
z.t
49
Kasper Asgreen
Team Virtu Cycling
z.t
50
Kristian Kulset
z.t
51
Tijmen Eising
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
52
Szymon Rekita
Leopard Pro Cycling
z.t
53
Kenny Molly
AGO - Aqua Service
z.t
54
Juan Camacho del Fresno
Polartec Kometa
z.t
55
Vladislav Duiunov
z.t
56
Tom Wirtgen
AGO - Aqua Service
z.t
57
Tomas Buchacek
Elkov - Author
z.t
58
Habtom Awet
Polartec Kometa
z.t
59
John Murphy
Holowesko-Citadel Racing Team
z.t
60
Jan Tschernoster
Heizomat Rad-Net.de
z.t
61
Anthony Rappo
z.t
62
Emil Mielke Vinjebo
Team Coloquick
z.t
63
Antoine Debons
z.t
64
Peter Lenderink
SEG Racing Academy
z.t
65
Jan Maas
SEG Racing Academy
z.t
66
Carl Fredrik Hagen
Joker Icopal
z.t
67
Jan Barta
Elkov - Author
z.t
68
Patrick Haller
Heizomat Rad-Net.de
z.t
69
Tobias Mørch Kongstad
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
70
Jim Lindenburg
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
71
Dylan Bouwmans
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
72
Richard Banusch
LKT Team Brandenburg
z.t
73
Andrei Krasilnikau
Holowesko-Citadel Racing Team
z.t
74
Cyrille Patoux
z.t
75
Gustav Höög
Team Coop
z.t
76
Fabian Lienhard
Holowesko-Citadel Racing Team
z.t
77
Fabien Rondeau
z.t
78
Camille Guerin
z.t
79
Jonas Gregaard Wilsly
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
80
Michele Gazzoli
Polartec Kometa
z.t
81
Michael Kukrle
Elkov - Author
z.t
82
Tobias Nolde
Heizomat Rad-Net.de
z.t
83
Cees Bol
SEG Racing Academy
z.t
84
Jesper Schultz
Team Virtu Cycling
z.t
85
Sven Reutter
Heizomat Rad-Net.de
z.t
86
Anders Hardahl
Team Coloquick
z.t
87
Mario Spengler
Leopard Pro Cycling
z.t
88
Alexander Kamp Egested
Team Virtu Cycling
z.t
89
Diego Pablo Sevilla Lopez
Polartec Kometa
op 17"
90
Jordi Meeus
SEG Racing Academy
op 33"
91
Patrick Clausen
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
op 1'06"
92
Louis Bendixen
Team Coop
op 1'19"
93
Torkil Veyhe
Team Virtu Cycling
op 1'31"
94
Eamon Lucas Franck
Delta Cycling Rotterdam
z.t
95
Rens Tulner
Delta Cycling Rotterdam
op 2'00"
96
Ole Forfang
Joker Icopal
op 2'04"
97
Torstein Traeen
UNO - X Norwegian Development Team
z.t
98
Jonathan McEvoy
Madison Genesis
op 2'28"
99
Stephen Williams
SEG Racing Academy
z.t
100
Sergey Mosin
op 2'32"
101
Andrey Prostokshin
z.t
102
Viktor Manakov
op 2'36"
103
Steffen Munk Christiansen
Team Coloquick
op 2'37"
104
Troels Ronning Vinther
Riwal Ceramicspeed Cycling Team
z.t
105
Bruno Hattier
op 3'22"
106
Andzs Flaksis
Holowesko-Citadel Racing Team
op 3'33"
107
Kevin Lalouette
op 3'49"
108
Stefan Bennett
op 4'29"
109
Yoan Verardo
op 4'34"
110
Marlon Gaillard
z.t
111
David Riviere
z.t
112
Sebastien Havot
z.t
113
Andreas Vangstad
Joker Icopal
z.t
114
Théo Nicolas
op 4'36"
115
Matteo Bellia
op 4'37"
116
Jules Roueil
op 11'06"
117
Christian Moberg Jörgensen
Team Coloquick
op 12'06"
118
George Atkins
Madison Genesis
z.t
119
Moritz Malcharek
LKT Team Brandenburg
z.t
120
Richard Handley
Madison Genesis
z.t
121
James Gullen
JLT Condor
z.t
122
Michael Cuming
Madison Genesis
z.t
123
Maxime Urruty
z.t
Romain Bacon
DNF
Tobias Foss
UNO - X Norwegian Development Team
DNS
Pierre Goebeert
AGO - Aqua Service
DNS
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares