En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Paris-Troyes
Result
1
Adrien Petit
Direct Energie
4u29'55"
2
Lorrenzo Manzin
Vital Concept Cycling Club
z.t
3
Damien Touzé
St Michel - Auber 93
z.t
4
Anthony Maldonado
St Michel - Auber 93
z.t
5
Gerben Thijssen
Lotto - Soudal U23
z.t
6
Bram Welten
Team Fortuneo - Samsic
z.t
7
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
z.t
8
Jordan Levasseur
z.t
9
Olivier Pardini
Team Differdange - Losch
z.t
10
Maxime De Poorter
z.t
11
Romain Guillot
z.t
12
Justin Jules
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
13
Nicklas Overgaard Pedersen
Bhs - Almeborg Bornholm
z.t
14
Cedric Beullens
z.t
15
Jannik Steimle
Team Vorarlberg - Santic
z.t
16
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
17
Kristoffer Skjerping
Joker Icopal
z.t
18
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
19
Luc Wirtgen
Leopard Pro Cycling
z.t
20
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Joker Icopal
z.t
21
Pierre Barbier
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
22
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
23
Scott Auld
z.t
24
Jeremy Cabot
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
25
Thimo Willems
z.t
26
Armindo Fonseca
Team Fortuneo - Samsic
z.t
27
Nicolas Garbet
z.t
28
Lukas Ruegg
Team Vorarlberg - Santic
z.t
29
Thomas Deruette
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
30
Jens Reynders
Leopard Pro Cycling
z.t
31
Pierre Gouault
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
32
Jordy Bouts
z.t
33
Jacob Relaes
z.t
34
Szymon Rekita
Leopard Pro Cycling
z.t
35
Jan Petelin
Team Differdange - Losch
z.t
36
Julian Mertens
Lotto - Soudal U23
z.t
37
Michael Carbel Svendgaard
Team Fortuneo - Samsic
z.t
38
Magnus Bak Klaris
Bhs - Almeborg Bornholm
z.t
39
Jeremy Cornu
Direct Energie
z.t
40
Maxime Vantomme
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
41
Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
42
Roland Thalmann
Team Vorarlberg - Santic
z.t
43
Filip Maciejuk
Leopard Pro Cycling
z.t
44
Mathias Van Gompel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
45
Carl Fredrik Hagen
Joker Icopal
z.t
46
Dimitri Peyskens
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
47
Stan Dewulf
Lotto - Soudal U23
z.t
48
Jerome Mainard
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
49
Kevin Le Cunff
St Michel - Auber 93
z.t
50
Kobe Goossens
Lotto - Soudal U23
z.t
51
Ole Forfang
Joker Icopal
z.t
52
Pierre Valette
z.t
53
Kevin Lalouette
z.t
54
Christoffer Lisson
Bhs - Almeborg Bornholm
z.t
55
Aksel Fischer Aasheim
Joker Icopal
z.t
56
Jérémy Patoux
z.t
57
Nicolas Baldo
St Michel - Auber 93
z.t
58
Adrien Guillonnet
z.t
59
Andreas Vangstad
Joker Icopal
z.t
60
Quentin Pacher
Vital Concept Cycling Club
z.t
61
Brian Nauleau
Direct Energie
z.t
62
Kevin Reza
Vital Concept Cycling Club
op 8"
63
Julien Van den Brande
z.t
64
Alo Jakin
St Michel - Auber 93
op 10"
65
Camille Thominet
St Michel - Auber 93
op 11"
66
Guillaume Levarlet
St Michel - Auber 93
z.t
67
Rasmus Christian Quaade
Bhs - Almeborg Bornholm
op 13"
68
Simon Sellier
Direct Energie
op 16"
69
Paul Ourselin
Direct Energie
op 42"
70
Elie Gesbert
Team Fortuneo - Samsic
z.t
71
Justin Mottier
Vital Concept Cycling Club
z.t
72
Tanguy Turgis
Vital Concept Cycling Club
z.t
73
Arnaud Courteille
Vital Concept Cycling Club
z.t
74
Harm Vanhoucke
Lotto - Soudal U23
op 1'20"
75
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 1'25"
76
Brice Feillu
Team Fortuneo - Samsic
z.t
77
Bastien Duculty
op 3'07"
78
Yoann Bagot
Vital Concept Cycling Club
op 9'21"
79
Franck Bonnamour
Team Fortuneo - Samsic
z.t
80
Maxime Vekeman
op 12'39"
81
Loïc Guillaume
z.t
82
Christophe Masson
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
83
Eugène Richardot
z.t
84
Morten Hulgaard
Bhs - Almeborg Bornholm
z.t
85
Charles Hancke
z.t
86
Maxim Rusnac
Team Differdange - Losch
z.t
87
Jake Klajnblat
z.t
88
Auxence Buntinx
z.t
89
Clément Penven
z.t
Jesper Juul Andreasen
Bhs - Almeborg Bornholm
DNF
Alex Aze
DNF
Florian Barket
DNF
Romain Barroso
DNF
Manuel Bosch
Team Vorarlberg - Santic
DNF
Florent Breye
DNF
Wilfried Canales
DNF
Hadrien Degrandcourt
DNF
Sébastien Delfosse
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Quentin Ducrocq
DNF
Florian Fattier
DNF
Loic Forestier
DNF
Aurélien Gay
DNF
Francis Genetier
DNF
Jake Gray
DNF
Maxime Gressier
DNF
Gregory Habeaux
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Maximilian Hammerle
Team Vorarlberg - Santic
DNF
Pierre Hubau
DNF
Rémi Huens
DNF
Patrick Jäger
Team Vorarlberg - Santic
DNF
Ward Jaspers
Lotto - Soudal U23
DNF
Luis Javelly
DNF
Axel Journiaux
Direct Energie
DNF
Iver Knotten
Joker Icopal
DNF
Raphaël Kockelmann
Team Differdange - Losch
DNF
Valentin Lacroix
DNF
Samuel Leroux
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Pit Leyder
Leopard Pro Cycling
DNF
Thibaut Madorre
DNF
Dany Maffeïs
DNF
Alexis Martin
DNF
Martin Meiler
Team Vorarlberg - Santic
DNF
Sylvain Montana
DNF
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Johan Paque
DNF
Benjamin Pascual
DNF
Nicolas Pelleriaux
DNF
Anthony Pinaud
DNF
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Gaetan Pons
Leopard Pro Cycling
DNF
Raphael Pueyo
DNF
Perrig Quemeneur
Direct Energie
DNF
Scott Reynolds
DNF
Balázs Rozsa
Team Differdange - Losch
DNF
Guillaume Sergent
DNF
Guillaume Seye
DNF
Lander Seynaeve
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
David Skrzypczak
DNF
Guillaume Soufflet
DNF
Julien Souton
DNF
Florent Teghillo
DNF
Emil Toudal
Bhs - Almeborg Bornholm
DNF
Mathieu Urbain
DNF
Richard Valentin
DNF
Joey Wastiaux
DNF
Damian Wild
DNF
Laurin Winter
Team Differdange - Losch
DNF
Sander De Pestel
Lotto - Soudal U23
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Result
Palmares