En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Paris-Bourges
Result
1
Sam Bennett
Bora - Argon 18
4u20'57"
2
Nacer Bouhanni
Cofidis
z.t
3
Giacomo Nizzolo
Trek Factory Racing
z.t
4
Arnaud Démare
FDJ
z.t
5
Romain Feillu
Bretagne - Séché Environnement
z.t
6
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
z.t
7
Daniel McLay
Bretagne - Séché Environnement
z.t
8
Roy Jans
Wanty - Groupe Gobert
z.t
9
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
10
Bert Van Lerberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
11
Rudy Barbier
Roubaix Lille Metropole
z.t
12
Tom Devriendt
Wanty - Groupe Gobert
z.t
13
Amaury Capiot
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
14
Dylan Page
Roth - Skoda
z.t
15
David Menut
Auber 93
z.t
16
Alexis Bodiot
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
17
Michal Kolar
Tinkoff - Saxo
z.t
18
Andrea Pasqualon
Roth - Skoda
z.t
19
Yauheni Hutarovich
Bretagne - Séché Environnement
z.t
20
Mickael Delage
FDJ
z.t
21
Maxime Renault
Auber 93
z.t
22
Tom Dernies
Wallonie Bruxelles
z.t
23
Maciej Bodnar
Tinkoff - Saxo
z.t
24
Kevyn Ista
Wallonie Bruxelles
z.t
25
Sébastien Turgot
Ag2r - La Mondiale
z.t
26
Olivier Chevalier
Wallonie Bruxelles
z.t
27
Laurent Evrard
Wallonie Bruxelles
z.t
28
Lukas Jaun
Roth - Skoda
z.t
29
Jon Ander Insausti Irastorza
Murias Taldea
z.t
30
Evaldas Siskevicius
Team Marseille 13 KTM
z.t
31
Cees Bol
Rabobank Development Team
z.t
32
Yukiya Arashiro
Team Europcar
z.t
33
Michael Gogl
Tinkoff - Saxo
z.t
34
Shane Archbold
Bora - Argon 18
z.t
35
Maxime Vantomme
Roubaix Lille Metropole
z.t
36
Jasper Stuyven
Trek Factory Racing
z.t
37
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
z.t
38
Florian Vachon
Bretagne - Séché Environnement
z.t
39
Maarten de Jonge
Bike Aid
z.t
40
Cesare Benedetti
Bora - Argon 18
z.t
41
Sam Oomen
Rabobank Development Team
z.t
42
Peter Lenderink
Rabobank Development Team
z.t
43
Alexandre Blain
Team Marseille 13 KTM
z.t
44
Vincent Jérôme
Team Europcar
z.t
45
Cyril Lemoine
Cofidis
z.t
46
Guillaume Levarlet
Auber 93
z.t
47
Frederik Backaert
Wanty - Groupe Gobert
z.t
48
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
z.t
49
Pieter Vanspeybrouck
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
50
Jan Maas
Rabobank Development Team
op 8"
51
Aritz Bagües
Murias Taldea
z.t
52
Antwan Tolhoek
Tinkoff - Saxo
z.t
53
Christoph Pfingsten
Bora - Argon 18
z.t
54
Alex Aranburu Deba
Murias Taldea
z.t
55
Ignatas Konovalovas
Team Marseille 13 KTM
z.t
56
Unai Intziarte
Murias Taldea
z.t
57
Benat Txoperena Matxikote
Murias Taldea
z.t
58
Kevin Ledanois
Bretagne - Séché Environnement
z.t
59
Daniel Schorn
Bora - Argon 18
z.t
60
Stijn Steels
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
61
Armindo Fonseca
Bretagne - Séché Environnement
z.t
62
Benoît Jarrier
Bretagne - Séché Environnement
z.t
63
Alo Jakin
Auber 93
z.t
64
Maxime Daniel
Ag2r - La Mondiale
z.t
65
Julien Stassen
Wallonie Bruxelles
z.t
66
Pierre Gouault
Auber 93
z.t
67
Romain Combaud
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
68
Tim Declercq
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
69
Quentin Pacher
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
70
Felix Pouilly
Roubaix Lille Metropole
z.t
71
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
72
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
73
Cedric Raymackers
Team Differdange - Losch
z.t
74
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
75
Simon Sellier
Team Europcar
z.t
76
Romain Guillemois
Team Europcar
z.t
77
Merijn Korevaar
Rabobank Development Team
z.t
78
Gaetan Pons
Wallonie Bruxelles
z.t
79
Alexandre Pichot
Team Europcar
z.t
80
Jérôme Baugnies
Wanty - Groupe Gobert
z.t
81
Scott Thwaites
Bora - Argon 18
z.t
82
Perrig Quemeneur
Team Europcar
z.t
83
Dieter Bouvry
Roubaix Lille Metropole
z.t
84
Pavel Brutt
Tinkoff - Saxo
z.t
85
Johan Coenen
Team Differdange - Losch
z.t
86
Tom Thill
Team Differdange - Losch
z.t
87
Anthony Turgis
Cofidis
z.t
88
Gregory Habeaux
Wallonie Bruxelles
z.t
89
Benjamin Thomas
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
90
Thomas Damuseau
Roubaix Lille Metropole
z.t
91
Flavien Dassonville
Auber 93
z.t
92
Julien Guay
Auber 93
z.t
93
Marc Sarreau
FDJ
z.t
94
Kevin Reza
FDJ
z.t
95
Johan Le Bon
FDJ
z.t
96
Lorrenzo Manzin
FDJ
z.t
97
Garikoitz Bravo Oiarbide
Murias Taldea
z.t
98
Julien El Fares
Team Marseille 13 KTM
z.t
99
Théo Vimpere
Auber 93
z.t
100
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
op 20"
101
Matti Breschel
Tinkoff - Saxo
z.t
102
Clément Saint Martin
Team Marseille 13 KTM
z.t
103
Kevin Van Melsen
Wanty - Groupe Gobert
z.t
104
Julien Duval
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
105
Laurent Pichon
FDJ
z.t
106
Frederik Veuchelen
Wanty - Groupe Gobert
z.t
107
Benoît Vaugrenard
FDJ
z.t
108
Jimmy Raibaud
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
109
Jérémy Leveau
Roubaix Lille Metropole
z.t
110
Rudy Kowalski
Roubaix Lille Metropole
z.t
111
Stephane Rossetto
Cofidis
z.t
112
Andreas Schillinger
Bora - Argon 18
op 28"
113
Jonathan Hivert
Bretagne - Séché Environnement
op 31"
114
Nikolay Trusov
Tinkoff - Saxo
op 43"
115
Rudy Molard
Cofidis
op 1'01"
116
Thomas Voeckler
Team Europcar
op 1'23"
117
Martijn Tusveld
Rabobank Development Team
z.t
118
Jimmy Engoulvent
Team Europcar
z.t
119
Yoann Barbas
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
z.t
120
Rayane Bouhanni
Cofidis
op 1'28"
121
Julien Bernard
Trek Factory Racing
op 1'30"
122
Eugenio Alafaci
Trek Factory Racing
z.t
123
Danny van Poppel
Trek Factory Racing
z.t
124
Marco Marcato
Wanty - Groupe Gobert
op 1'34"
125
Robin Stenuit
Wanty - Groupe Gobert
z.t
126
Ander Barrenetxea
Murias Taldea
op 1'39"
127
Grégory Rast
Trek Factory Racing
op 2'29"
128
Daniel Bichlmann
Bike Aid
op 5'45"
Rick Ampler
Team Differdange - Losch
DNF
Joschka Beck
Bike Aid
DNF
Fumiyuki Beppu
Trek Factory Racing
DNF
Alberto Cecchin
Roth - Skoda
DNF
Mitchell Cornelisse
Rabobank Development Team
DNF
Janis Dakteris
Team Differdange - Losch
DNF
Zakkari Dempster
Bora - Argon 18
DNF
Adrián Gonzalez Velasco
Murias Taldea
DNF
Lennard Hofstede
Rabobank Development Team
DNF
Pontus Kastemyr
Team Differdange - Losch
DNF
Gediminas Kaupas
Team Differdange - Losch
DNF
Martin Laas
Team Marseille 13 KTM
DNF
Richard Laizer
DNF
Patrick Lechner
Bike Aid
DNF
Jordan Levasseur
Equipe Cycliste de l Armee de Terre
DNF
Eliot Lietaer
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
Baptiste Planckaert
Roubaix Lille Metropole
DNF
Xavier San Sebastian
Cofidis
DNF
Timo Schäfer
Bike Aid
DNF
Manuel Stocker
Team Differdange - Losch
DNF
Temesgen Teklehaymanot
Roth - Skoda
DNF
Andrea Vaccher
Roth - Skoda
DNF
Yoan Verardo
Team Marseille 13 KTM
DNF
Thomas Wertz
Wallonie Bruxelles
DNF
Yannick Mayer
Bike Aid
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1988
1987
1986
1985
1984
1983
Info
Parcours
Result
Palmares