En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Lotto Belgium Tour
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
11/09
Moorslede
Moorslede
123.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Mieke Kroger
Team Virtu Cycling Women
3u02'38"
2
Audrey Cordon-Ragot
Trek - Segafredo Ladies
op 7"
3
Lotte Kopecky
Lotto Soudal Ladies
z.t
4
Thi That Nguyen
Lotto Soudal Ladies
op 2'54"
5
Kelly Druyts
Doltcini - Van Eyck Sport
z.t
6
Coryn Rivera - Labecki
Team Sunweb
z.t
7
Susanne Andersen
Team Sunweb
z.t
8
Stine Andersen Borgli
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
z.t
9
Pascale Jeuland-Tranchant
Doltcini - Van Eyck Sport
z.t
10
Amber Van Der Hulst
z.t
11
Nicola Juniper
z.t
12
Daniela Gass
z.t
13
Danique Braam
Lotto Soudal Ladies
z.t
14
Jesse Vandenbulcke
Doltcini - Van Eyck Sport
z.t
15
Minke Bakker
z.t
16
Andrea Waldis
z.t
17
Shari Bossuyt
Rogelli-Gyproc U23
z.t
18
Claudia Jongerius
z.t
19
Birgitte Ravndal
Norway
z.t
20
Kirstie Van Haaften
Health Mate - Ladies Team
z.t
21
Liane Lippert
Team Sunweb
z.t
22
Laura Süßemilch
Health Mate - Ladies Team
z.t
23
Céline Van Houtum
Jos Feron Lady Force
z.t
24
Emilie Moberg
Team Virtu Cycling Women
z.t
25
Kaat Hannes
Jos Feron Lady Force
z.t
26
Gaia Tortolina
z.t
27
Nele Armée
z.t
28
Kim Baptista
z.t
29
Aline Seitz
z.t
30
Lucie Jounier
z.t
31
Thalita de Jong
Chevalmeire Cycling Team
z.t
32
Romy Kasper
Ale Cipollini
z.t
33
Mieke Docx
Doltcini - Van Eyck Sport
z.t
34
Eeva Sarlin
z.t
35
Lauren Creamer
Multum Accountants Ladies CT
z.t
36
Tanja Erath
Canyon // Sram Racing
z.t
37
Marit Raaijmakers
Parkhotel Valkenburg
z.t
38
Gladys Verhulst-Wild
Charente - Maritime Women Cycling
z.t
39
Christa Riffel
Canyon // Sram Racing
z.t
40
Ruth Edwards - Winder
Trek - Segafredo Ladies
z.t
41
Sofie De Vuyst
Parkhotel Valkenburg
z.t
42
Kathrin Schweinberger
Health Mate - Ladies Team
z.t
43
Hannah Ludwig
Canyon // Sram Racing
z.t
44
Charlotte Kool
z.t
45
Zsófia Szabo
Health Mate - Ladies Team
z.t
46
Nancy Van Der Burg
z.t
47
Rozemarijn Ammerlaan
Rogelli-Gyproc U23
z.t
48
Britt Knaven
Rogelli-Gyproc U23
z.t
49
Fien Delbaere
Health Mate - Ladies Team
z.t
50
Bente Van Teeseling
z.t
51
Marieke van Witzenburg-de Groot
Jos Feron Lady Force
z.t
52
Esther Van Veen
Parkhotel Valkenburg
z.t
53
Julie Van De Velde
Lotto Soudal Ladies
z.t
54
Liisa Ehrberg
Jos Feron Lady Force
z.t
55
Kelly Van den Steen
Lotto Soudal Ladies
z.t
56
Noemie Abgrall
Charente - Maritime Women Cycling
z.t
57
Emily Meakin
z.t
58
Maria Martins
Sopela Women's Team
op 3'04"
59
Chantal Hoffmann
Lotto Soudal Ladies
z.t
60
Trine Schmidt
Team Virtu Cycling Women
op 3'05"
61
Severine Eraud
Doltcini - Van Eyck Sport
op 3'06"
62
Katie Hall
Boels Dolmans Cycling Team
op 3'14"
63
Nina Buijsman
Parkhotel Valkenburg
z.t
64
Mie Ottestad
Norway
z.t
65
Ingvild Gaskjenn
Hitec Products - Birk Sport
z.t
66
Eva Jonkers
Rogelli-Gyproc U23
op 6'38"
67
Katrien Rubbens
op 6'39"
68
Erica Clevenger
Sho - Air Twenty20
z.t
69
Sofia Rodriguez Revert
Sopela Women's Team
z.t
70
Skylar Schneider
Boels Dolmans Cycling Team
z.t
71
Aurore Verhoeven
z.t
72
Femke Verstichelen
z.t
73
Vibeke Lystad
Norway
op 7'45"
74
Margarita López Llull
Health Mate - Ladies Team
z.t
75
Emma Cockcroft
z.t
76
Gilke Croket
z.t
77
Belen Lopez Morales
Massi - Tactic Women Team
z.t
78
Jennifer Powell
z.t
79
Evelien Debboudt
z.t
80
Sylvie Swinkels
Parkhotel Valkenburg
z.t
81
Ditte Lenseclaes
z.t
82
Katie Van Geyte
z.t
83
Lone Meertens
z.t
84
Maaike Coljé
z.t
85
Patricia Ortega Ruiz
z.t
86
Lynn Mariën
z.t
87
Eva van den Born
op 16'33"
88
Quinty Van De Guchte
z.t
89
Cathalijne Hoolwerf
Rogelli-Gyproc U23
op 16'59"
90
Ana Paula Polegatch
z.t
91
Emma Boogaard
z.t
92
Typhaine Laurance
z.t
93
Celia Le Mouel
z.t
94
Mireia Trias Jordan
Sopela Women's Team
z.t
95
Iurani Blanco Calbet
Sopela Women's Team
z.t
96
Misuzu Shimoyama
z.t
97
Isabella Stone
z.t
98
Saartje Vandenbroucke
Doltcini - Van Eyck Sport
z.t
99
Ingrid Lorvik
Hitec Products - Birk Sport
op 19'11"
100
Mylene De Zoete
z.t
101
Marijke De Smedt
z.t
102
Mereia Benito Pellicer
Massi - Tactic Women Team
op 20'19"
103
Jenny Hofmann
z.t
104
Ingrit Verhoeff
Rogelli-Gyproc U23
z.t
105
Karolina Perekitko
op 21'32"
106
Kate Wightman
z.t
107
Maxime Roes
z.t
108
Georgina Panchaud
z.t
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares