En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Bretagne Féminin
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
09/06
Plouguin
Lannilis
120.1 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Audrey Cordon-Ragot
Trek - Segafredo Ladies
13u01'56"
2
Kirsten Wild
Ceratizit-WNT
op 5"
3
Juliette Labous
Team Sunweb
op 8"
4
Cecilie Uttrup Ludwig
Bigla - Katusha
op 9"
5
Jessica Roberts (1)
op 12"
6
Severine Eraud
Doltcini - Van Eyck Sport
op 16"
7
Clara Koppenburg
Ceratizit-WNT
op 21"
8
Marie Le Net
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
op 26"
9
Shara Gillow
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
op 35"
10
Clara Copponi
op 49"
11
Nicola Juniper
op 1'02"
12
Stine Andersen Borgli
op 1'07"
13
Lara Vieceli
Ceratizit-WNT
op 1'08"
14
Daniela Reis
Doltcini - Van Eyck Sport
op 1'16"
15
Jade Wiel
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
op 1'31"
16
Enara Lopez Gallastegi
Bizkaia Durango - Euskadi Murias
op 1'37"
17
Marion Sicot
Doltcini - Van Eyck Sport
op 1'45"
18
Cristina Martinez Bonafe
Bizkaia Durango - Euskadi Murias
op 1'58"
19
Anna Henderson
op 2'04"
20
Lucia Gonzalez Blanco
Bizkaia Durango - Euskadi Murias
op 2'11"
21
Nikola Noskova
Bigla - Katusha
op 2'13"
22
Galina Chernyshova
op 2'20"
23
Mikayla Harvey
Bigla - Katusha
op 3'10"
24
Celia Le Mouel
op 3'22"
25
Emilie Moberg
Team Virtu Cycling Women
op 3'29"
26
Lucie Lahaye
Charente - Maritime Women Cycling
op 3'43"
27
Charlotte Bravard
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
op 3'51"
28
Julie Solvang
Hitec Products - Birk Sport
op 4'03"
29
Maïna Galand
op 4'07"
30
Letizia Borghesi
Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano
op 4'14"
31
Natalie van Gogh
Biehler Pro Cycling Team
op 4'17"
32
Rhona Callander
op 4'20"
33
Natalie Grinczer
Bizkaia Durango - Euskadi Murias
op 4'33"
34
Marina Uvarova
op 5'03"
35
Paula Sanmartin Rodriguez
Eneicue Cycling Team
op 5'06"
36
Marine Quiniou
Charente - Maritime Women Cycling
op 5'11"
37
Nicole Hanselmann
Bigla - Katusha
op 5'16"
38
Nicole Steigenga
BePink
op 5'17"
39
Lena Gerault
Sunn - Beaumes de Venise
z.t
40
Meret Zimmermann
op 5'18"
41
Cedrine Kerbaol
op 5'19"
42
Chiara Perini
BePink
op 5'31"
43
Ainara Elbusto Arteaga
Bizkaia Durango - Euskadi Murias
op 5'56"
44
Ziortza Isasi
Eneicue Cycling Team
op 6'05"
45
Irina Ivanova
op 6'16"
46
Aroa Gorostiza Ulloa
Bizkaia Durango - Euskadi Murias
op 6'25"
47
Laura van Regenmortel
op 6'26"
48
Birgitte Ravndal
op 6'28"
49
Annabel Fisher
op 6'30"
50
Coralie Houdin
op 6'34"
51
Simona Frapporti
BePink
op 6'36"
52
Gyunel Mekhtieva
op 6'51"
53
Line Marie Gulliksen
op 6'59"
54
Noemie Abgrall
Charente - Maritime Women Cycling
op 7'09"
55
Varvara Fasoh
Eneicue Cycling Team
op 7'42"
56
Valentine Fortin
op 7'52"
57
Aline Guglielmi
z.t
58
Francesca Pattaro
BePink
op 9'01"
59
Emilia Matteoli
Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano
op 9'40"
60
Rasa Leleivyte
Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano
op 9'48"
61
Polina Kirillova
op 10'18"
62
Margarita Syrodoeva
op 11'05"
63
Laura Asencio
Ceratizit-WNT
op 11'30"
64
Mireia Trias Jordan
Sopela Women's Team
op 11'59"
65
Merel Hofman
Biehler Pro Cycling Team
op 12'04"
66
Manon Minaud
Charente - Maritime Women Cycling
op 12'10"
67
Typhaine Laurance
op 12'31"
68
Sofia Beggin
Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano
op 12'53"
69
Coralie Demay
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
op 14'55"
70
Ariadna Trias Jordan
Sopela Women's Team
op 15'05"
71
Jeanne Louise Barbier
op 15'19"
72
Anna Docherty
op 15'28"
73
Lucie Jounier
op 16'07"
74
Amandine Fouquenet
op 18'30"
75
Inez Beijer
op 20'36"
76
Marie Gielen
op 20'50"
77
Emeline Eustache
op 21'28"
78
Vania Canvelli
BePink
op 23'09"
79
Anna Badegruber
Ceratizit-WNT
op 28'08"
80
Lisa Guerin
op 33'24"
81
Gabrielle Rimasson
op 55'34"
82
Cristina Pujol Munoz
Eneicue Cycling Team
op 57'05"
Pauline Allin
Charente - Maritime Women Cycling
DNF
Michela Balducci
Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano
DNF
Camille Devi
Sunn - Beaumes de Venise
DNF
Lauren Dolan
DNF
Maryanne Hinault
DNF
Pascale Jeuland-Tranchant
Doltcini - Van Eyck Sport
DNF
Claudia Koster
Ceratizit-WNT
DNF
Phaedra Krol
DNF
Maria Martins
Sopela Women's Team
DNF
Evita Muzic
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
DNF
Nicole Nesti
Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano
DNF
Silvia Valsecchi
BePink
DNF
Saartje Vandenbroucke
Doltcini - Van Eyck Sport
DNF
Jesse Vandenbulcke
Doltcini - Van Eyck Sport
DNF
Gladys Verhulst-Wild
Charente - Maritime Women Cycling
DNF
Sophie Wright
Bigla - Katusha
DNF
Amaia Malatsetxebarria
Sopela Women's Team
DNF
Fanny Le Huitouze
DNF
Melanie Klement
Biehler Pro Cycling Team
DNF
Alexandra Moreno Roca
Sopela Women's Team
DNS
Sofia Rodriguez Revert
Sopela Women's Team
DNS
Mayuko Hagiwara
Eneicue Cycling Team
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2009
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares