En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro d'Italia Internazionale Femminile
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
14/07
San Vito al Tagliamento
Udine
120 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Marianne Vos
CCC - Liv
2
Lucinda Brand
Team Sunweb
3
Lotte Kopecky
Lotto Soudal Ladies
4
Soraya Paladin
Ale Cipollini
5
Katarzyna Niewiadoma
Canyon // Sram Racing
6
Ashleigh Moolman-Pasio
CCC - Liv
7
Elisa Longo Borghini
Trek - Segafredo Ladies
8
Demi Vollering
Parkhotel Valkenburg
9
Rasa Leleivyte
Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano
10
Arianna Fidanza
Eurotarget - Bianchi - Vittoria
11
Cecilie Uttrup Ludwig
Bigla - Katusha
12
Amy Pieters
Boels Dolmans Cycling Team
13
Anna van der Breggen
Boels Dolmans Cycling Team
14
Eugenia Bujak
BTC City Ljubljana
15
Michela Balducci
Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano
16
Kirsten Wild
Ceratizit-WNT
17
Amanda Spratt
Mitchelton - Scott
18
Hannah Barnes
Canyon // Sram Racing
19
Katia Ragusa
BePink
20
Ruth Edwards - Winder
Trek - Segafredo Ladies
21
Annemiek van Vleuten
Mitchelton - Scott
22
Maaike Boogaard
BTC City Ljubljana
23
Johanna Nilsson
BTC City Ljubljana
24
Letizia Borghesi
Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano
25
Janneke Ensing
Ceratizit-WNT
26
Ane Santesteban Gonzalez
Ceratizit-WNT
27
Jelena Eric
Ale Cipollini
28
Juliette Labous
Team Sunweb
29
Erica Magnaldi
Ceratizit-WNT
30
Sofie De Vuyst
Parkhotel Valkenburg
31
Leah Thomas
Bigla - Katusha
32
Sofia Bertizzolo
Team Virtu Cycling Women
33
Elise Chabbey
Bigla - Katusha
34
Jeanne Korevaar
CCC - Liv
35
Paula Patino
Movistar Team Women
36
Elena Franchi
Eurotarget - Bianchi - Vittoria
37
Katie Hall
Boels Dolmans Cycling Team
38
Alice Maria Arzuffi
Valcar Cylance Cycling
39
Malgorzata Jasinska
Movistar Team Women
40
Mikayla Harvey
Bigla - Katusha
41
Kathrin Hammes
Ceratizit-WNT
42
Eva Buurman
Boels Dolmans Cycling Team
43
Elizabeth Banks
Bigla - Katusha
44
Sandra Alonso
Bizkaia Durango - Euskadi Murias
45
Carmela Cipriani
Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano
46
Lara Vieceli
Ceratizit-WNT
47
Floortje Mackaij
Team Sunweb
48
Enara Lopez Gallastegi
Bizkaia Durango - Euskadi Murias
49
Evita Muzic
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
50
Ilaria Sanguineti
Valcar Cylance Cycling
51
Eider Merino Cortazar
Movistar Team Women
52
Elena Pirrone
Valcar Cylance Cycling
53
Kelly Van den Steen
Lotto Soudal Ladies
54
Omer Shapira
Canyon // Sram Racing
55
Julie Van De Velde
Lotto Soudal Ladies
56
Nikola Noskova
Bigla - Katusha
57
Nina Buijsman
Parkhotel Valkenburg
58
Ahreum Na
Ale Cipollini
59
Anouska Koster
Team Virtu Cycling Women
60
Nicole Steigenga
BePink
61
Sarah Roy
Mitchelton - Scott
62
Riejanne Markus
CCC - Liv
63
Shara Gillow
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
64
Deborah Paine
Cogeas - Mettler Pro Cycling Team
65
Nadia Quagliotto
Ale Cipollini
66
Tiffany Cromwell
Canyon // Sram Racing
67
Victorie Guilman
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
68
Birgitte Andersen Nilssen
69
Leah Kirchmann
Team Sunweb
70
Olga Deiko
Cogeas - Mettler Pro Cycling Team
71
Aude Biannic
Movistar Team Women
72
Romy Kasper
Ale Cipollini
73
Lucia Gonzalez Blanco
Bizkaia Durango - Euskadi Murias
74
Charlotte Becker
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
75
Alessia Vigilia
Valcar Cylance Cycling
76
Tatiana Guderzo
BePink
77
Lucy Kennedy
Mitchelton - Scott
78
Katrine Aalerud
Team Virtu Cycling Women
79
Cristina Martinez Bonafe
Bizkaia Durango - Euskadi Murias
80
Urska Pintar
BTC City Ljubljana
81
Eri Yonamine
Ale Cipollini
82
Antri Christoforou
Cogeas - Mettler Pro Cycling Team
83
Urska Zigart
BTC City Ljubljana
84
Natalie Grinczer
Bizkaia Durango - Euskadi Murias
85
Anna Potokina
Servetto - Piumate - Beltrami TSA
86
Asja Paladin
Valcar Cylance Cycling
87
Marit Raaijmakers
Parkhotel Valkenburg
88
Greta Marturano
Top Girls Fassa Bortolo
89
Alena Amialiusik
Canyon // Sram Racing
90
Rossella Ratto
BTC City Ljubljana
91
Marta Lach
CCC - Liv
92
Silvia Valsecchi
BePink
93
Julia Soek
Team Sunweb
94
Rachel Neylan
Team Virtu Cycling Women
95
Kseniia Dobrynina
Servetto - Piumate - Beltrami TSA
96
Dalia Muccioli
Valcar Cylance Cycling
97
Karol-Ann Canuel
Boels Dolmans Cycling Team
98
Chiara Perini
BePink
99
Simona Bortolotti
Conceria Zabri - Fanini
100
Alexis Ryan
Canyon // Sram Racing
101
Sofia Beggin
Aromitalia - Basso Bikes - Vaiano
102
Tayler Wiles
Trek - Segafredo Ladies
103
Markéta Hájková
Servetto - Piumate - Beltrami TSA
104
Annelies Dom
Lotto Soudal Ladies
105
Yevgeniya Vysotska
Servetto - Piumate - Beltrami TSA
106
Elisa Dalla Valle
Top Girls Fassa Bortolo
107
Moniek Tenniglo
Mitchelton - Scott
108
Sheyla Gutierrez Ruiz
Movistar Team Women
109
Audrey Cordon-Ragot
Trek - Segafredo Ladies
110
Trixi Worrack
Trek - Segafredo Ladies
111
Grace Brown
Mitchelton - Scott
112
Nicole D'Agostin
Bizkaia Durango - Euskadi Murias
113
Alice Gasparini
Eurotarget - Bianchi - Vittoria
114
Esther Van Veen
Parkhotel Valkenburg
115
Anna Plichta
Trek - Segafredo Ladies
116
Ana Maria Covrig
Eurotarget - Bianchi - Vittoria
117
Danique Braam
Lotto Soudal Ladies
118
Lisa De Ranieri
Conceria Zabri - Fanini
119
Basei Marzia Salton
Conceria Zabri - Fanini
120
Pauliena Rooijakkers
CCC - Liv
121
Dani Christmas
Lotto Soudal Ladies
122
Lisa Morzenti
Eurotarget - Bianchi - Vittoria
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1990
1989
1988
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares