En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Haut Var Matin
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
24/02
La Londe-les-Maures
Toulon (Mont Faron)
136 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
3u19'52"
2
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
op 3"
3
Hugh Carthy
EF Education First Pro Cycling Team
op 5"
4
Lilian Calmejane
Total Direct Energie
op 11"
5
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
z.t
6
Kilian Frankiny
Groupama - FDJ
op 13"
7
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
8
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
op 51"
9
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
10
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
op 56"
11
Julien Antomarchi
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 58"
12
Joe Dombrowski
EF Education First Pro Cycling Team
op 1'04"
13
Jonathan Hivert
Total Direct Energie
op 1'06"
14
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
op 1'08"
15
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
op 1'11"
16
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
op 1'14"
17
Amaël Moinard
Team Arkéa- Samsic
op 1'16"
18
Jérémy Maison
Team Arkéa- Samsic
op 1'17"
19
Anthony Perez
Cofidis
op 1'25"
20
Mathias Le Turnier
Cofidis
z.t
21
Rudy Molard
Groupama - FDJ
op 1'44"
22
Julien Simon
Cofidis
op 1'46"
23
Dimitri Peyskens
Wallonie Bruxelles
op 1'52"
24
Tanel Kangert
EF Education First Pro Cycling Team
op 1'54"
25
Sindre Skjoestad Lunke
Riwal Readynez Cycling Team
op 1'55"
26
Romain Hardy
Team Arkéa- Samsic
op 1'58"
27
Kevin Ledanois
Team Arkéa- Samsic
op 2'02"
28
Jarlinson Pantano Gomez
Trek - Segafredo
op 2'16"
29
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
30
Anthony Maldonado
St Michel - Auber93
op 2'23"
31
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
op 2'27"
32
Matteo Busato
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
33
Tom Wirtgen
Wallonie Bruxelles
op 2'33"
34
Mathieu Burgaudeau
Total Direct Energie
op 2'35"
35
Lucas Eriksson
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
36
Cyril Gautier
Vital Concept - B&B Hotels
op 2'40"
37
Miguel Eduardo Florez Lopez
Androni Giocattoli - Sidermec
op 2'49"
38
Sep Vanmarcke
EF Education First Pro Cycling Team
op 2'53"
39
Emil Mielke Vinjebo
Riwal Readynez Cycling Team
op 2'59"
40
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
op 3'04"
41
Brice Feillu
Team Arkéa- Samsic
op 3'05"
42
Paul Ourselin
Total Direct Energie
op 3'15"
43
Kenny Molly
Wallonie Bruxelles
op 3'22"
44
Camille Thominet
St Michel - Auber93
op 3'24"
45
Josip Rumac
Androni Giocattoli - Sidermec
op 3'27"
46
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli - Sidermec
op 3'30"
47
Fabio Felline
Trek - Segafredo
op 3'33"
48
Jimmy Turgis
Vital Concept - B&B Hotels
op 3'41"
49
Jerome Cousin
Total Direct Energie
op 3'45"
50
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
op 3'56"
51
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
52
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
op 4'02"
53
Alexander Cataford
Israel Cycling Academy
op 4'06"
54
Tom Dernies
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 4'08"
55
Victor Langellotti
Burgos - BH
op 4'23"
56
Laurent Evrard
Sovac
op 4'52"
57
Davide Rebellin
Sovac
op 5'14"
58
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
z.t
59
Sondre Holst Enger
Israel Cycling Academy
z.t
60
Florian Vachon
Team Arkéa- Samsic
op 5'17"
61
Jaume Sureda
Burgos - BH
z.t
62
Angelo Tulik
Total Direct Energie
op 5'34"
63
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
op 6'00"
64
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
op 6'07"
65
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
op 7'21"
66
Steve Morabito
Groupama - FDJ
z.t
67
Nicolas Sessler
Burgos - BH
z.t
68
Mathijs Paasschens
Wallonie Bruxelles
op 9'46"
69
Arthur Vichot
Vital Concept - B&B Hotels
op 10'18"
70
Pierre Rolland
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
71
Alexander Kamp Egested
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
72
Jonas Aaen Jörgensen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
73
Damien Touzé
Cofidis
z.t
74
Kevin Le Cunff
St Michel - Auber93
z.t
75
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
z.t
76
Romain Le Roux
Team Arkéa- Samsic
z.t
77
Emmanuel Morin
Cofidis
z.t
78
Fabien Schmidt
Delko Marseille Provence KTM
z.t
79
Justin Mottier
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
80
Christophe Masson
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
81
Ludovic Robeet
Wallonie Bruxelles
z.t
82
Maxime Cam
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
83
Lachlan David Morton
EF Education First Pro Cycling Team
op 10'39"
84
Ramunas Navardauskas
Delko Marseille Provence KTM
z.t
85
Kevyn Ista
Wallonie Bruxelles
op 10'58"
86
Franklin Six
Wallonie Bruxelles
z.t
87
Thomas Boudat
Total Direct Energie
op 11'23"
88
Nicola Conci
Trek - Segafredo
op 11'57"
89
Tony Hurel
St Michel - Auber93
op 12'39"
90
Flavien Maurelet
St Michel - Auber93
z.t
91
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
92
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
93
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
94
Yoann Bagot
Vital Concept - B&B Hotels
op 12'59"
95
Julien Bernard
Trek - Segafredo
op 13'38"
96
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
z.t
97
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
z.t
98
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
z.t
99
Abderrahmane Mehdi Hamza
Sovac
z.t
100
Matti Breschel
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
101
Georg Preidler
Groupama - FDJ
z.t
102
Morne Van Niekerk
St Michel - Auber93
z.t
Rasmus Christian Quaade
Riwal Readynez Cycling Team
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares