En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Haut Var Matin
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
23/02
Le Cannet des Maures
Mons
201.4 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
9u19'52"
2
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
3
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
z.t
4
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
z.t
5
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
z.t
6
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
7
Hugh Carthy
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
8
Rudy Molard
Groupama - FDJ
op 10"
9
Kilian Frankiny
Groupama - FDJ
op 14"
10
Mathias Le Turnier
Cofidis
op 45"
11
Dimitri Peyskens
Wallonie Bruxelles
op 1'27"
12
Jarlinson Pantano Gomez
Trek - Segafredo
op 1'48"
13
Joe Dombrowski
EF Education First Pro Cycling Team
op 1'49"
14
Julien Simon
Cofidis
op 1'57"
15
Sindre Skjoestad Lunke
Riwal Readynez Cycling Team
op 2'02"
16
Jonathan Hivert
Total Direct Energie
op 2'07"
17
Amaël Moinard
Team Arkéa- Samsic
op 2'25"
18
Matteo Busato
Androni Giocattoli - Sidermec
op 2'27"
19
Anthony Perez
Cofidis
op 2'38"
20
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
op 2'48"
21
Kevin Ledanois
Team Arkéa- Samsic
op 2'58"
22
Lilian Calmejane
Total Direct Energie
op 3'01"
23
Emil Mielke Vinjebo
Riwal Readynez Cycling Team
op 3'03"
24
Kevin Le Cunff
St Michel - Auber93
op 3'18"
25
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
op 3'20"
26
Lucas Eriksson
Riwal Readynez Cycling Team
op 3'31"
27
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
op 3'37"
28
Alexander Cataford
Israel Cycling Academy
op 4'18"
29
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
op 5'10"
30
Fabio Felline
Trek - Segafredo
op 5'27"
31
Jimmy Turgis
Vital Concept - B&B Hotels
op 5'36"
32
Davide Rebellin
Sovac
op 5'44"
33
Rasmus Christian Quaade
Riwal Readynez Cycling Team
op 6'30"
34
Josip Rumac
Androni Giocattoli - Sidermec
op 6'38"
35
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
op 6'43"
36
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
op 6'50"
37
Miguel Eduardo Florez Lopez
Androni Giocattoli - Sidermec
op 7'33"
38
Tom Wirtgen
Wallonie Bruxelles
op 8'10"
39
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
op 8'31"
40
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
op 10'05"
41
Pierre Rolland
Vital Concept - B&B Hotels
op 11'37"
42
Paul Ourselin
Total Direct Energie
op 11'57"
43
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
op 12'35"
44
Anthony Maldonado
St Michel - Auber93
op 12'51"
45
Tanel Kangert
EF Education First Pro Cycling Team
op 12'56"
46
Mathieu Burgaudeau
Total Direct Energie
op 13'45"
47
Brice Feillu
Team Arkéa- Samsic
z.t
48
Kenny Molly
Wallonie Bruxelles
z.t
49
Nicola Conci
Trek - Segafredo
op 14'09"
50
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli - Sidermec
op 14'14"
51
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocattoli - Sidermec
op 16'24"
52
Cyril Gautier
Vital Concept - B&B Hotels
op 17'26"
53
Yoann Bagot
Vital Concept - B&B Hotels
op 17'33"
54
Sep Vanmarcke
EF Education First Pro Cycling Team
op 17'51"
55
Jérémy Maison
Team Arkéa- Samsic
op 18'06"
56
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
op 20'23"
57
Tom Dernies
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
58
Kevyn Ista
Wallonie Bruxelles
op 21'23"
59
Laurent Evrard
Sovac
op 21'41"
60
Camille Thominet
St Michel - Auber93
op 22'03"
61
Julien Antomarchi
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 22'17"
62
Maxime Cam
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
63
Thomas Boudat
Total Direct Energie
op 22'33"
64
Romain Le Roux
Team Arkéa- Samsic
op 24'54"
65
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 25'05"
66
Lachlan David Morton
EF Education First Pro Cycling Team
op 26'07"
67
Julien Bernard
Trek - Segafredo
op 26'33"
68
Florian Vachon
Team Arkéa- Samsic
z.t
69
Georg Preidler
Groupama - FDJ
op 27'07"
70
Jaume Sureda
Burgos - BH
op 27'18"
71
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
op 27'43"
72
Emmanuel Morin
Cofidis
op 27'53"
73
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
op 28'13"
74
Victor Langellotti
Burgos - BH
op 28'41"
75
Jonas Aaen Jörgensen
Riwal Readynez Cycling Team
op 29'13"
76
Sondre Holst Enger
Israel Cycling Academy
op 29'18"
77
Flavien Maurelet
St Michel - Auber93
op 29'24"
78
Arthur Vichot
Vital Concept - B&B Hotels
op 29'37"
79
Damien Touzé
Cofidis
op 30'35"
80
Steve Morabito
Groupama - FDJ
z.t
81
Romain Hardy
Team Arkéa- Samsic
z.t
82
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
op 30'57"
83
Christophe Masson
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 31'03"
84
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
85
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
z.t
86
Matti Breschel
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
87
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
88
Morne Van Niekerk
St Michel - Auber93
z.t
89
Ramunas Navardauskas
Delko Marseille Provence KTM
op 31'09"
90
Angelo Tulik
Total Direct Energie
op 32'15"
91
Tony Hurel
St Michel - Auber93
op 34'49"
92
Nicolas Sessler
Burgos - BH
op 35'04"
93
Alexander Kamp Egested
Riwal Readynez Cycling Team
op 35'05"
94
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
95
Franklin Six
Wallonie Bruxelles
z.t
96
Mathijs Paasschens
Wallonie Bruxelles
z.t
97
Ludovic Robeet
Wallonie Bruxelles
z.t
98
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
op 35'06"
99
Jerome Cousin
Total Direct Energie
op 35'18"
100
Fabien Schmidt
Delko Marseille Provence KTM
op 41'16"
101
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
102
Abderrahmane Mehdi Hamza
Sovac
op 45'18"
103
Justin Mottier
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares