En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Haut Var Matin
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
23/02
Le Cannet des Maures
Mons
201.4 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
5u19'30"
2
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
z.t
3
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
z.t
4
Lilian Calmejane
Total Direct Energie
z.t
5
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
z.t
6
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
7
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
8
Hugh Carthy
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
9
Kilian Frankiny
Groupama - FDJ
z.t
10
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
op 10"
11
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
12
Joe Dombrowski
EF Education First Pro Cycling Team
op 35"
13
Julien Simon
Cofidis
op 43"
14
Mathias Le Turnier
Cofidis
op 45"
15
Amaël Moinard
Team Arkéa- Samsic
z.t
16
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
op 1'08"
17
Jarlinson Pantano Gomez
Trek - Segafredo
op 1'10"
18
Sindre Skjoestad Lunke
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
19
Emil Mielke Vinjebo
Riwal Readynez Cycling Team
op 1'23"
20
Dimitri Peyskens
Wallonie Bruxelles
op 1'27"
21
Jonathan Hivert
Total Direct Energie
op 1'37"
22
Matteo Busato
Androni Giocattoli - Sidermec
op 1'46"
23
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
op 1'57"
24
Kevin Le Cunff
St Michel - Auber93
op 2'04"
25
Kevin Ledanois
Team Arkéa- Samsic
op 2'06"
26
Anthony Perez
Cofidis
op 2'08"
27
Jimmy Turgis
Vital Concept - B&B Hotels
op 2'26"
28
Josip Rumac
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
29
Alexander Cataford
Israel Cycling Academy
op 2'38"
30
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
z.t
31
Davide Rebellin
Sovac
op 3'12"
32
Lucas Eriksson
Riwal Readynez Cycling Team
op 3'31"
33
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
op 3'40"
34
Fabio Felline
Trek - Segafredo
op 3'47"
35
Brice Feillu
Team Arkéa- Samsic
op 5'03"
36
Kenny Molly
Wallonie Bruxelles
z.t
37
Mathieu Burgaudeau
Total Direct Energie
z.t
38
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
z.t
39
Tom Wirtgen
Wallonie Bruxelles
op 5'38"
40
Rasmus Christian Quaade
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
41
Miguel Eduardo Florez Lopez
Androni Giocattoli - Sidermec
op 7'33"
42
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
z.t
43
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
op 7'53"
44
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
op 9'25"
45
Paul Ourselin
Total Direct Energie
z.t
46
Cyril Gautier
Vital Concept - B&B Hotels
op 10'23"
47
Pierre Rolland
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
48
Yoann Bagot
Vital Concept - B&B Hotels
op 10'30"
49
Tanel Kangert
EF Education First Pro Cycling Team
op 11'16"
50
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
51
Anthony Maldonado
St Michel - Auber93
op 12'21"
52
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
53
Laurent Evrard
Sovac
op 12'59"
54
Nicola Conci
Trek - Segafredo
op 13'17"
55
Julien Antomarchi
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 13'35"
56
Maxime Cam
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
57
Jaume Sureda
Burgos - BH
op 14'34"
58
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocattoli - Sidermec
op 14'44"
59
Jérémy Maison
Team Arkéa- Samsic
op 14'56"
60
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
op 17'51"
61
Sep Vanmarcke
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
62
Romain Le Roux
Team Arkéa- Samsic
z.t
63
Tom Dernies
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
64
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
65
Steve Morabito
Groupama - FDJ
z.t
66
Damien Touzé
Cofidis
z.t
67
Florian Vachon
Team Arkéa- Samsic
z.t
68
Romain Hardy
Team Arkéa- Samsic
z.t
69
Georg Preidler
Groupama - FDJ
op 18'25"
70
Kevyn Ista
Wallonie Bruxelles
z.t
71
Ramunas Navardauskas
Delko Marseille Provence KTM
z.t
72
Angelo Tulik
Total Direct Energie
op 19'31"
73
Camille Thominet
St Michel - Auber93
z.t
74
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
z.t
75
Thomas Boudat
Total Direct Energie
op 19'58"
76
Tony Hurel
St Michel - Auber93
op 22'05"
77
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
op 22'15"
78
Sondre Holst Enger
Israel Cycling Academy
z.t
79
Nicolas Sessler
Burgos - BH
op 22'20"
80
Lachlan David Morton
EF Education First Pro Cycling Team
op 22'21"
81
Christophe Masson
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
z.t
82
Matti Breschel
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
83
Alexander Kamp Egested
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
84
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
85
Franklin Six
Wallonie Bruxelles
z.t
86
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
z.t
87
Morne Van Niekerk
St Michel - Auber93
z.t
88
Emmanuel Morin
Cofidis
z.t
89
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
90
Flavien Maurelet
St Michel - Auber93
z.t
91
Victor Langellotti
Burgos - BH
z.t
92
Mathijs Paasschens
Wallonie Bruxelles
z.t
93
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
94
Jonas Aaen Jörgensen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
95
Ludovic Robeet
Wallonie Bruxelles
z.t
96
Arthur Vichot
Vital Concept - B&B Hotels
op 22'34"
97
Jerome Cousin
Total Direct Energie
z.t
98
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
op 25'11"
99
Justin Mottier
Vital Concept - B&B Hotels
op 32'34"
100
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
101
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
102
Abderrahmane Mehdi Hamza
Sovac
z.t
103
Fabien Schmidt
Delko Marseille Provence KTM
z.t
Nicolas Baldo
St Michel - Auber93
DNF
Urko Berrade Fernandez
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Nicolai Brochner
Riwal Readynez Cycling Team
DNF
Thibault Ferasse
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
DNF
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
DNF
Pierre Idjouadienne
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
DNF
Islam Mansouri
Sovac
DNF
James Mitri
Burgos - BH
DNF
Krists Neilands
Israel Cycling Academy
DNF
Thomas Vaubourzeix
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
DNF
Nuno Bico Matos
Burgos - BH
DNS
Michael Gogl
Trek - Segafredo
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares