En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
50ème Tour Cycliste International du Haut Var Matin
Stage information
Stage 1
Stage 2
18/02
Vidauban
Flayosc
188.5 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Jonathan Hivert
Direct Energie
5u04'54"
2
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
z.t
3
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
4
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
op 2"
5
Valentin Madouas
Groupama - FDJ
z.t
6
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
z.t
7
Dorian Godon
Cofidis
op 38"
8
Quentin Pacher
Vital Concept Cycling Club
z.t
9
Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
10
Cyril Barthe
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
11
Maxime Vantomme
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
12
Justin Jules
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
13
Sylvain Chavanel
Direct Energie
z.t
14
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
15
Maxime Bouet
Team Fortuneo - Samsic
z.t
16
Andriy Grivko
Astana Pro Team
z.t
17
Rémy Di Gregorio
Delko Marseille Provence KTM
z.t
18
Camille Thominet
St Michel - Auber 93
op 43"
19
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
z.t
20
Hugo Houle
Astana Pro Team
z.t
21
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
22
Jimmy Turgis
Cofidis
op 49"
23
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
op 50"
24
Miguel Angel Ballesteros Canovas
Polartec Kometa
z.t
25
Jerome Mainard
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
26
Wilson Estiben Pena Molano
Polartec Kometa
z.t
27
Jeremy Cabot
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
28
Alex Turrin
Wilier Triestina - Selle Italia
op 1'03"
29
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
op 1'12"
30
Georg Preidler
Groupama - FDJ
z.t
31
Ivan Santaromita
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 1'25"
32
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 1'30"
33
Dimitri Peyskens
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
34
Arnaud Courteille
Vital Concept Cycling Club
z.t
35
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
op 1'49"
36
Edoardo Zardini
Wilier Triestina - Selle Italia
op 2'22"
37
Colin Chris Stüssi
Amore & Vita - Prodir
z.t
38
Simone Velasco
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
39
Paul Ourselin
Direct Energie
op 2'26"
40
Davide Rebellin
Sovac - Natura4Ever
z.t
41
Fabien Grellier
Direct Energie
z.t
42
Amaël Moinard
Team Fortuneo - Samsic
op 2'30"
43
Eliot Lietaer
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
44
Guillaume Levarlet
St Michel - Auber 93
z.t
45
Kevin Ledanois
Team Fortuneo - Samsic
z.t
46
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
47
Patrick Müller
Vital Concept Cycling Club
z.t
48
Zakkari Dempster
Israel Cycling Academy
z.t
49
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
50
Diego Pablo Sevilla Lopez
Polartec Kometa
z.t
51
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
52
Davide Gabburo
Amore & Vita - Prodir
op 2'57"
53
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
op 3'06"
54
Damien Touzé
St Michel - Auber 93
op 3'16"
55
Isaac Canton Serrano
Polartec Kometa
op 6'47"
56
Jeremy Cornu
Direct Energie
op 7'22"
57
William Bonnet
Groupama - FDJ
op 8'13"
58
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
op 10'17"
59
Michel Ries
Polartec Kometa
z.t
60
Juan Camacho del Fresno
Polartec Kometa
z.t
61
Awet Ghebremedhin
Israel Cycling Academy
z.t
62
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
z.t
63
Simone Ponzi
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 10'40"
64
Marco Tizza
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
65
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
op 10'44"
66
Franck Bonnamour
Team Fortuneo - Samsic
op 10'50"
67
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
op 10'53"
68
August Jensen
Israel Cycling Academy
op 11'13"
69
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
op 12'57"
70
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
71
Ilia Koshevoy
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
72
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
z.t
73
Christophe Laporte
Cofidis
op 13'26"
74
Aitor Gonzalez Prieto
Euskadi Basque Country - Murias
op 13'34"
75
Matteo Busato
Wilier Triestina - Selle Italia
op 13'41"
Mikel Aristi Gardoki
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Pierre Barbier
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Gaetan Bille
Sovac - Natura4Ever
DNF
Damiano Cunego
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
DNF
Romain Feillu
St Michel - Auber 93
DNF
Patrick Gamper
Polartec Kometa
DNF
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
DNF
Sondre Holst Enger
Israel Cycling Academy
DNF
Pierre Idjouadienne
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Benoît Jarrier
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Truls Engen Korsaeth
Astana Pro Team
DNF
Jeremy Lecroq
Vital Concept Cycling Club
DNF
Justin Mottier
Vital Concept Cycling Club
DNF
Brian Nauleau
Direct Energie
DNF
Filippo Pozzato
Wilier Triestina - Selle Italia
DNF
Luca Raggio
Wilier Triestina - Selle Italia
DNF
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
DNF
Franklin Six
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
DNF
Angelo Tulik
Direct Energie
DNF
Emiel Vermeulen
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares