En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
50ème Tour Cycliste International du Haut Var Matin
Stage information
Stage 1
Stage 2
17/02
Le Cannet des Maures
Fayence
169.7 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Jonathan Hivert
Direct Energie
4u23'57"
2
Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 1"
3
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
4
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
z.t
5
Quentin Pacher
Vital Concept Cycling Club
z.t
6
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
7
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
8
Andriy Grivko
Astana Pro Team
z.t
9
Matteo Busato
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
10
Dorian Godon
Cofidis
z.t
11
Valentin Madouas
Groupama - FDJ
z.t
12
Patrick Müller
Vital Concept Cycling Club
z.t
13
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
z.t
14
Rémy Di Gregorio
Delko Marseille Provence KTM
z.t
15
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
16
Sylvain Chavanel
Direct Energie
z.t
17
Miguel Angel Ballesteros Canovas
Polartec Kometa
z.t
18
Maxime Bouet
Team Fortuneo - Samsic
z.t
19
Hugo Houle
Astana Pro Team
z.t
20
Maxime Vantomme
WB Veranclassic Aquality Protect
op 8"
21
Pierre Idjouadienne
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 10"
22
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
op 11"
23
Jeremy Cabot
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
24
Eliot Lietaer
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
25
Simone Velasco
Wilier Triestina - Selle Italia
op 15"
26
Luca Raggio
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
27
Justin Jules
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
28
Damien Touzé
St Michel - Auber 93
z.t
29
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
30
Camille Thominet
St Michel - Auber 93
op 19"
31
Dimitri Peyskens
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
32
Cyril Barthe
Euskadi Basque Country - Murias
op 22"
33
Colin Chris Stüssi
Amore & Vita - Prodir
op 31"
34
Alex Turrin
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
35
Arnaud Courteille
Vital Concept Cycling Club
z.t
36
Marco Tizza
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 42"
37
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 49"
38
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
op 1'01"
39
Michel Ries
Polartec Kometa
op 1'02"
40
Franck Bonnamour
Team Fortuneo - Samsic
op 1'09"
41
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
op 1'26"
42
Amaël Moinard
Team Fortuneo - Samsic
op 2'34"
43
Ivan Santaromita
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
44
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
op 6'24"
45
Isaac Canton Serrano
Polartec Kometa
op 6'26"
46
Filippo Pozzato
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
47
Wilson Estiben Pena Molano
Polartec Kometa
z.t
48
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
49
Romain Feillu
St Michel - Auber 93
z.t
50
Jimmy Turgis
Cofidis
z.t
51
Fabien Grellier
Direct Energie
z.t
52
Edoardo Zardini
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
53
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
z.t
54
Brian Nauleau
Direct Energie
z.t
55
Damiano Cunego
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
56
Angelo Tulik
Direct Energie
z.t
57
Davide Rebellin
Sovac - Natura4Ever
z.t
58
Guillaume Levarlet
St Michel - Auber 93
z.t
59
Kevin Ledanois
Team Fortuneo - Samsic
z.t
60
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
61
August Jensen
Israel Cycling Academy
z.t
62
Truls Engen Korsaeth
Astana Pro Team
z.t
63
Sondre Holst Enger
Israel Cycling Academy
z.t
64
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
op 6'42"
65
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
op 8'15"
66
Davide Gabburo
Amore & Vita - Prodir
op 9'47"
67
Benoît Jarrier
Team Fortuneo - Samsic
z.t
68
Jeremy Cornu
Direct Energie
z.t
69
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
z.t
70
Diego Pablo Sevilla Lopez
Polartec Kometa
op 9'51"
71
Georg Preidler
Groupama - FDJ
op 11'31"
72
Patrick Gamper
Polartec Kometa
z.t
73
Paul Ourselin
Direct Energie
z.t
74
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
op 16'55"
75
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
76
Ilia Koshevoy
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
77
Aitor Gonzalez Prieto
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
78
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
op 16'58"
79
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
80
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
op 18'13"
81
Zakkari Dempster
Israel Cycling Academy
z.t
82
Awet Ghebremedhin
Israel Cycling Academy
z.t
83
Emiel Vermeulen
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
84
Gaetan Bille
Sovac - Natura4Ever
z.t
85
Simone Ponzi
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
86
Pierre Barbier
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
87
Jerome Mainard
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
88
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
z.t
89
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
90
Franklin Six
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
91
William Bonnet
Groupama - FDJ
z.t
92
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
z.t
93
Mikel Aristi Gardoki
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
94
Justin Mottier
Vital Concept Cycling Club
z.t
95
Juan Camacho del Fresno
Polartec Kometa
op 18'21"
96
Jeremy Lecroq
Vital Concept Cycling Club
op 18'50"
Yoann Bagot
Vital Concept Cycling Club
DNF
Boualem Belmokhtar
Sovac - Natura4Ever
DNF
Mohamed Bouzidi
Sovac - Natura4Ever
DNF
Erwann Corbel
Vital Concept Cycling Club
DNF
Florian Deriaux
Sovac - Natura4Ever
DNF
Elie Gesbert
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
DNF
Anthony Perez
Cofidis
DNF
Kevin Le Cunff
St Michel - Auber 93
DNF
Samuel Leroux
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNS
Besmir Banushi
Amore & Vita - Prodir
OTL
Marco Bernardinetti
Amore & Vita - Prodir
OTL
Laurent Evrard
Sovac - Natura4Ever
OTL
Iuri Filosi
Delko Marseille Provence KTM
OTL
Armindo Fonseca
Team Fortuneo - Samsic
OTL
Jan Freuler
Amore & Vita - Prodir
OTL
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
OTL
Abderrahmane Mehdi Hamza
Sovac - Natura4Ever
OTL
Kevyn Ista
WB Veranclassic Aquality Protect
OTL
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
OTL
Flavien Maurelet
St Michel - Auber 93
OTL
Geoffrey Soupe
Cofidis
OTL
Daniel Teklehaimanot Girmazion
Cofidis
OTL
Benjamin Thomas
Groupama - FDJ
OTL
Benat Txoperena Matxikote
Euskadi Basque Country - Murias
OTL
Kristian Yustre
Amore & Vita - Prodir
OTL
Antonio Zullo
Amore & Vita - Prodir
OTL
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares