En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Haut Var
Stage information
Stage 1
Stage 2
21/02
Draguignan
Montauroux
200.7 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Christophe Le Mével
FDJ
5u03'47"
2
Pierrick Fédrigo
Bbox Bouygues Telecom
z.t
3
Bert De Waele
Landbouwkrediet
z.t
4
Cédric Pineau
Roubaix Lille Metropole
op 2"
5
Julien El Fares
Cofidis
z.t
6
Chris Anker Sörensen
Team Saxo Bank
op 9"
7
Jérôme Coppel
Saur - Sojasun
op 15"
8
Christopher Froome
Sky Professional Cycling Team
op 16"
9
Yury Trofimov
Bbox Bouygues Telecom
z.t
10
Florian Guillou
Bretagne - Schuller
z.t
11
Aitor Hernandez Gutierrez
Euskaltel - Euskadi
op 19"
12
Yannick Talabardon
Saur - Sojasun
z.t
13
Thomas Danielson
Garmin - Transitions
z.t
14
Michael Barry
Sky Professional Cycling Team
z.t
15
Laurent Didier
Team Saxo Bank
op 28"
16
Michel Kreder
Garmin - Transitions
z.t
17
Guillaume Levarlet
Saur - Sojasun
op 31"
18
Clément Lhotellerie
Roubaix Lille Metropole
z.t
19
Pieter Weening
Rabobank
op 34"
20
Eduardo Gonzalo Ramirez
Bretagne - Schuller
z.t
21
Cyril Gautier
Bbox Bouygues Telecom
op 36"
22
Ivan Velasco Murillo
Euskaltel - Euskadi
op 42"
23
Pierre Rolland
Bbox Bouygues Telecom
z.t
24
Dimitri Champion
Ag2r - La Mondiale
op 47"
25
Bert Scheirlinckx
Landbouwkrediet
op 49"
26
Samuel Dumoulin
Cofidis
op 52"
27
Rémi Pauriol
Cofidis
op 57"
28
Thomas Peterson
Garmin - Transitions
z.t
29
Peter Stetina
Garmin - Transitions
op 1'08"
30
Romain Sicard
Euskaltel - Euskadi
z.t
31
Julien Simon
Saur - Sojasun
z.t
32
Anders Lund
Team Saxo Bank
op 1'18"
33
Christophe Moreau
Caisse d'Epargne
z.t
34
Christian Meier
Garmin - Transitions
op 1'28"
35
Xabier Zandio Echaide
Caisse d'Epargne
z.t
36
Gorka Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
z.t
37
Romain Lemarchand
Big Mat - Auber 93
op 1'30"
38
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Schuller
op 1'49"
39
Wesley Sulzberger
FDJ
op 2'00"
40
Mikael Cherel
FDJ
z.t
41
Lilian Jégou
Bretagne - Schuller
op 2'10"
42
Steve Morabito
BMC Racing Team
z.t
43
Rémy Di Gregorio
FDJ
op 2'25"
44
Rein Taaramae
Cofidis
op 2'59"
45
Maxime Bouet
Ag2r - La Mondiale
op 3'05"
46
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
z.t
47
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
48
Morris Possoni
Sky Professional Cycling Team
op 3'11"
49
Tadej Valjavec
Ag2r - La Mondiale
op 4'04"
50
Jussi Veikkanen
FDJ
op 4'33"
51
Mickael Larpe
Roubaix Lille Metropole
op 4'36"
52
Florian Vachon
Bretagne - Schuller
z.t
53
Amaël Moinard
Cofidis
op 5'29"
54
Thomas Voeckler
Bbox Bouygues Telecom
z.t
55
Dario David Cioni
Sky Professional Cycling Team
op 8'55"
56
Luis Pasamontes Rodriguez
Caisse d'Epargne
op 9'39"
57
Daniel Martin
Garmin - Transitions
z.t
58
Thomas Frei
BMC Racing Team
z.t
59
Sylvain Calzati
Sky Professional Cycling Team
z.t
60
David Moncoutié
Cofidis
z.t
61
Christophe Kern
Cofidis
z.t
62
Arnold Jeannesson
Caisse d'Epargne
z.t
63
Julien Mazet
Big Mat - Auber 93
z.t
64
Mathieu Drujon
Caisse d'Epargne
op 12'44"
65
Jos van Emden
Rabobank
z.t
66
Steven Kruijswijk
Rabobank
z.t
67
Guillaume Faucon
Big Mat - Auber 93
z.t
68
Dario Cataldo
Quick Step
z.t
69
David Lelay
Ag2r - La Mondiale
z.t
70
Trent Lowe
Garmin - Transitions
op 12'50"
71
Karsten Kroon
BMC Racing Team
op 13'15"
72
Arnaud Coyot
Caisse d'Epargne
op 13'27"
73
Jean Marc Marino
Saur - Sojasun
z.t
74
Matthieu Sprick
Bbox Bouygues Telecom
op 15'27"
75
Johan Mombaerts
Big Mat - Auber 93
z.t
76
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
op 15'30"
77
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank
z.t
78
Leonardo Fabio Duque
Cofidis
op 15'33"
79
Addy Engels
Quick Step
z.t
80
Steve Houanard
Skil - Shimano
z.t
81
Nicolas Jonathan Castroviejo
Euskaltel - Euskadi
op 15'44"
82
Aitor Galdos Alonso
Euskaltel - Euskadi
op 15'47"
83
Alan Perez Lezaun
Euskaltel - Euskadi
op 15'58"
84
Mathieu Perget
Caisse d'Epargne
op 15'59"
85
Grischa Niermann
Rabobank
op 18'28"
86
Florian Stalder
BMC Racing Team
z.t
87
Roy Curvers
Skil - Shimano
z.t
88
Mathieu Halleguen
Bretagne - Schuller
z.t
89
Robert Partridge
Endura Racing
z.t
90
Jonas Aaen Jörgensen
Team Saxo Bank
z.t
91
Tom Veelers
Skil - Shimano
z.t
92
Alexandre Blain
Endura Racing
z.t
93
Ian Wilkinson
Endura Racing
z.t
94
Dmitrii Kozonchuk
Rabobank
z.t
95
Matthieu Boulo
Roubaix Lille Metropole
z.t
96
Renaud Dion
Roubaix Lille Metropole
z.t
97
Koen Barbé
Landbouwkrediet
z.t
98
Perrig Quemeneur
Bbox Bouygues Telecom
op 18'39"
99
Jérôme Pineau
Quick Step
op 18'40"
100
Koos Moerenhout
Rabobank
z.t
101
Dirk Bellemakers
Landbouwkrediet
z.t
102
Ben Swift
Sky Professional Cycling Team
op 18'44"
103
Anthony Roux
FDJ
z.t
104
Johan Le Bon
Bretagne - Schuller
op 18'54"
105
Robin Chaigneau
Skil - Shimano
op 26'44"
106
Anthony Delaplace
Saur - Sojasun
op 26'55"
107
Evan Oliphant
Endura Racing
op 32'35"
108
Dennis van Winden
Rabobank
z.t
109
Kurt Hovelijnck
Quick Step
op 34'22"
Frédéric Amorison
Landbouwkrediet
DNF
José Luis Arrieta Lujambio
Ag2r - La Mondiale
DNF
Jocelyn Bar
Roubaix Lille Metropole
DNF
David Boucher
Landbouwkrediet
DNF
Niels Brouzes
Big Mat - Auber 93
DNF
Steven Caethoven
Landbouwkrediet
DNF
Anthony Charteau
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Mitchell Docker
Skil - Shimano
DNF
Martin Elmiger
Ag2r - La Mondiale
DNF
Mathias Frank
BMC Racing Team
DNF
Jérémie Galland
Saur - Sojasun
DNF
Nadir Haddou
Big Mat - Auber 93
DNF
Fabrice Jeandesboz
Saur - Sojasun
DNF
Peter Kennaugh
Sky Professional Cycling Team
DNF
Andrei Kunitski
Quick Step
DNF
Noan Lelarge
Bretagne - Schuller
DNF
Jeffry Louder
BMC Racing Team
DNF
Jaroslaw Marycz
Team Saxo Bank
DNF
Maxime Mederel
Big Mat - Auber 93
DNF
Arnaud Molmy
Roubaix Lille Metropole
DNF
Nicolas Portal
Sky Professional Cycling Team
DNF
Richie Porte
Team Saxo Bank
DNF
Nicki Sörensen
Team Saxo Bank
DNF
Jonathan Thiré
Big Mat - Auber 93
DNF
Scott Thwaites
Endura Racing
DNF
Steven Tronet
Roubaix Lille Metropole
DNF
Frederik Wilmann
Skil - Shimano
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares