En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Haut Var
Stage information
Stage 1
Stage 2
21/02
Draguignan
Montauroux
200.7 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Christophe Le Mével
FDJ
9u02'43"
2
Bert De Waele
Landbouwkrediet
z.t
3
Julien El Fares
Cofidis
op 5"
4
Cédric Pineau
Roubaix Lille Metropole
z.t
5
Pierrick Fédrigo
Bbox Bouygues Telecom
op 10"
6
Chris Anker Sörensen
Team Saxo Bank
op 17"
7
Florian Guillou
Bretagne - Schuller
op 19"
8
Aitor Hernandez Gutierrez
Euskaltel - Euskadi
op 22"
9
Christopher Froome
Sky Professional Cycling Team
op 26"
10
Yury Trofimov
Bbox Bouygues Telecom
z.t
11
Yannick Talabardon
Saur - Sojasun
op 29"
12
Thomas Danielson
Garmin - Transitions
z.t
13
Michel Kreder
Garmin - Transitions
op 31"
14
Laurent Didier
Team Saxo Bank
op 38"
15
Michael Barry
Sky Professional Cycling Team
op 39"
16
Clément Lhotellerie
Roubaix Lille Metropole
op 41"
17
Guillaume Levarlet
Saur - Sojasun
z.t
18
Jérôme Coppel
Saur - Sojasun
op 42"
19
Pieter Weening
Rabobank
op 44"
20
Cyril Gautier
Bbox Bouygues Telecom
op 46"
21
Samuel Dumoulin
Cofidis
op 52"
22
Ivan Velasco Murillo
Euskaltel - Euskadi
z.t
23
Pierre Rolland
Bbox Bouygues Telecom
z.t
24
Eduardo Gonzalo Ramirez
Bretagne - Schuller
op 54"
25
Dimitri Champion
Ag2r - La Mondiale
op 1'07"
26
Bert Scheirlinckx
Landbouwkrediet
op 1'09"
27
Rémi Pauriol
Cofidis
op 1'17"
28
Julien Simon
Saur - Sojasun
op 1'18"
29
Romain Lemarchand
Big Mat - Auber 93
op 1'33"
30
Xabier Zandio Echaide
Caisse d'Epargne
op 1'38"
31
Anders Lund
Team Saxo Bank
z.t
32
Christophe Moreau
Caisse d'Epargne
z.t
33
Gorka Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
op 1'48"
34
Lilian Jégou
Bretagne - Schuller
op 2'20"
35
Wesley Sulzberger
FDJ
z.t
36
Steve Morabito
BMC Racing Team
op 2'30"
37
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Schuller
op 2'33"
38
Rémy Di Gregorio
FDJ
op 2'35"
39
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
op 3'02"
40
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 3'13"
41
Maxime Bouet
Ag2r - La Mondiale
op 3'15"
42
Mikael Cherel
FDJ
op 3'17"
43
Morris Possoni
Sky Professional Cycling Team
op 3'31"
44
Mickael Larpe
Roubaix Lille Metropole
op 4'46"
45
Rein Taaramae
Cofidis
op 4'49"
46
Thomas Voeckler
Bbox Bouygues Telecom
op 5'39"
47
Dario David Cioni
Sky Professional Cycling Team
op 9'15"
48
Daniel Martin
Garmin - Transitions
op 9'42"
49
Luis Pasamontes Rodriguez
Caisse d'Epargne
op 9'49"
50
Sylvain Calzati
Sky Professional Cycling Team
z.t
51
Christophe Kern
Cofidis
z.t
52
Julien Mazet
Big Mat - Auber 93
op 9'59"
53
David Moncoutié
Cofidis
z.t
54
Romain Sicard
Euskaltel - Euskadi
op 10'23"
55
Christian Meier
Garmin - Transitions
op 10'37"
56
Mathieu Drujon
Caisse d'Epargne
op 12'44"
57
Guillaume Faucon
Big Mat - Auber 93
op 12'47"
58
Jos van Emden
Rabobank
op 12'52"
59
Dario Cataldo
Quick Step
op 12'54"
60
David Lelay
Ag2r - La Mondiale
op 13'04"
61
Steven Kruijswijk
Rabobank
z.t
62
Karsten Kroon
BMC Racing Team
op 13'25"
63
Tadej Valjavec
Ag2r - La Mondiale
op 13'30"
64
Jussi Veikkanen
FDJ
op 13'48"
65
Arnaud Coyot
Caisse d'Epargne
op 14'23"
66
Trent Lowe
Garmin - Transitions
op 14'27"
67
Amaël Moinard
Cofidis
op 15'04"
68
Jean Marc Marino
Saur - Sojasun
op 15'15"
69
Johan Mombaerts
Big Mat - Auber 93
op 15'30"
70
Thomas Peterson
Garmin - Transitions
op 15'32"
71
Peter Stetina
Garmin - Transitions
op 15'43"
72
Leonardo Fabio Duque
Cofidis
op 15'53"
73
Aitor Galdos Alonso
Euskaltel - Euskadi
op 15'57"
74
Nicolas Jonathan Castroviejo
Euskaltel - Euskadi
op 16'04"
75
Alan Perez Lezaun
Euskaltel - Euskadi
op 16'08"
76
Mathieu Perget
Caisse d'Epargne
op 16'09"
77
Matthieu Sprick
Bbox Bouygues Telecom
op 16'11"
78
Jonas Aaen Jörgensen
Team Saxo Bank
op 18'31"
79
Roy Curvers
Skil - Shimano
op 18'38"
80
Dmitrii Kozonchuk
Rabobank
z.t
81
Tom Veelers
Skil - Shimano
z.t
82
Koen Barbé
Landbouwkrediet
z.t
83
Jérôme Pineau
Quick Step
op 18'43"
84
Grischa Niermann
Rabobank
op 18'48"
85
Alexandre Blain
Endura Racing
z.t
86
Matthieu Boulo
Roubaix Lille Metropole
z.t
87
Renaud Dion
Roubaix Lille Metropole
z.t
88
Anthony Roux
FDJ
op 18'54"
89
Arnold Jeannesson
Caisse d'Epargne
z.t
90
Robert Partridge
Endura Racing
op 19'00"
91
Florian Vachon
Bretagne - Schuller
op 19'11"
92
Johan Le Bon
Bretagne - Schuller
op 19'21"
93
Ben Swift
Sky Professional Cycling Team
op 19'28"
94
Koos Moerenhout
Rabobank
op 19'48"
95
Dirk Bellemakers
Landbouwkrediet
op 19'57"
96
Thomas Frei
BMC Racing Team
op 24'14"
97
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank
op 24'45"
98
Anthony Delaplace
Saur - Sojasun
op 27'15"
99
Robin Chaigneau
Skil - Shimano
op 27'30"
100
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
op 30'05"
101
Steve Houanard
Skil - Shimano
op 30'08"
102
Addy Engels
Quick Step
z.t
103
Dennis van Winden
Rabobank
op 32'45"
104
Mathieu Halleguen
Bretagne - Schuller
op 33'03"
105
Florian Stalder
BMC Racing Team
z.t
106
Ian Wilkinson
Endura Racing
z.t
107
Perrig Quemeneur
Bbox Bouygues Telecom
z.t
108
Evan Oliphant
Endura Racing
op 47'10"
109
Kurt Hovelijnck
Quick Step
op 48'57"
Frédéric Amorison
Landbouwkrediet
DNF
José Luis Arrieta Lujambio
Ag2r - La Mondiale
DNF
Jocelyn Bar
Roubaix Lille Metropole
DNF
David Boucher
Landbouwkrediet
DNF
Niels Brouzes
Big Mat - Auber 93
DNF
Steven Caethoven
Landbouwkrediet
DNF
Anthony Charteau
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Mitchell Docker
Skil - Shimano
DNF
Martin Elmiger
Ag2r - La Mondiale
DNF
Mathias Frank
BMC Racing Team
DNF
Jérémie Galland
Saur - Sojasun
DNF
Nadir Haddou
Big Mat - Auber 93
DNF
Fabrice Jeandesboz
Saur - Sojasun
DNF
Peter Kennaugh
Sky Professional Cycling Team
DNF
Andrei Kunitski
Quick Step
DNF
Noan Lelarge
Bretagne - Schuller
DNF
Jeffry Louder
BMC Racing Team
DNF
Jaroslaw Marycz
Team Saxo Bank
DNF
Maxime Mederel
Big Mat - Auber 93
DNF
Arnaud Molmy
Roubaix Lille Metropole
DNF
Nicolas Portal
Sky Professional Cycling Team
DNF
Richie Porte
Team Saxo Bank
DNF
Nicki Sörensen
Team Saxo Bank
DNF
Jonathan Thiré
Big Mat - Auber 93
DNF
Scott Thwaites
Endura Racing
DNF
Steven Tronet
Roubaix Lille Metropole
DNF
Frederik Wilmann
Skil - Shimano
DNF
Jack Bauer
Endura Racing
DNF
Olivier Bonnaire
FDJ
DNF
Pierre Cazaux
FDJ
DNF
Sergio De Lis De Andrés
Euskaltel - Euskadi
DNF
Yukihiro Doi
Skil - Shimano
DNF
Gary Hand
Endura Racing
DNF
David Lines
Endura Racing
DNF
Davide Malacarne
Quick Step
DNF
Kai Reus
Rabobank
DNF
Martial Ricci-Poggi
Landbouwkrediet
DNF
Branislau Samoilau
Quick Step
DNF
Mauro Santambrogio
BMC Racing Team
DNF
Rigoberto Urán
Caisse d'Epargne
DNF
Job Vissers
Skil - Shimano
DNF
Kevin Van Impe
Quick Step
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares