En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Haut Var
Stage information
Stage 1
Stage 2
21/02
Saint-Raphaël
Grimaud
160 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Luis Léon Sanchez Gil
Caisse d'Epargne
3u39'02"
2
Jussi Veikkanen
Française des Jeux
z.t
3
Matthieu Ladagnous
Française des Jeux
z.t
4
Thomas Voeckler
Bbox Bouygues Telecom
z.t
5
Jérôme Pineau
Quick Step
z.t
6
Julien Simon
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
7
Samuel Dumoulin
Cofidis
z.t
8
Steven Tronet
Roubaix Lille Metropole
z.t
9
Morgan Chedhomme
Auber '93
z.t
10
Nicolas Vogondy
Agritubel
z.t
11
Rémi Pauriol
Cofidis
z.t
12
Jérémie Galland
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
13
Paul Martens
Rabobank
z.t
14
Diego Alejandro Tamayo Martinez
CarmioOro & A-Style
z.t
15
Christophe Le Mével
Française des Jeux
z.t
16
Maxim Iglinsky
Astana
z.t
17
David Moncoutié
Cofidis
z.t
18
Peter Velits
Team Milram
z.t
19
Pierrick Fédrigo
Bbox Bouygues Telecom
z.t
20
Daniel Navarro Garcia
Astana
z.t
21
Roman Kireyev
Astana
z.t
22
Nicki Sörensen
Team Saxo Bank
z.t
23
Amaël Moinard
Cofidis
z.t
24
Vladimir Efimkin
Ag2r - La Mondiale
z.t
25
Juan Manuel Garate Cepa
Rabobank
z.t
26
Yury Trofimov
Bbox Bouygues Telecom
z.t
27
Chris Anker Sörensen
Team Saxo Bank
z.t
28
Frédéric Amorison
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
29
Karsten Kroon
Team Saxo Bank
z.t
30
Simon Geschke
Skil - Shimano
z.t
31
Julien El Fares
Cofidis
z.t
32
Marc de Maar
Rabobank
z.t
33
Fabian Wegmann
Team Milram
z.t
34
Johannes Fröhlinger
Team Milram
op 11"
35
Jakob Fuglsang
Team Saxo Bank
z.t
36
Gil Suray
Roubaix Lille Metropole
z.t
37
Maxime Mederel
Auber '93
z.t
38
Cyril Gautier
Bbox Bouygues Telecom
z.t
39
Dmitrii Kozonchuk
Rabobank
z.t
40
Haimar Zubeldia Agirre
Astana
z.t
41
Francesco Reda
Quick Step
z.t
42
Maxime Bouet
Agritubel
z.t
43
Julien Mazet
Auber '93
z.t
44
Geoffroy Lequatre
Agritubel
z.t
45
Yannick Talabardon
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
46
Alejandro Valverde Belmonte
Caisse d'Epargne
z.t
47
Bert Scheirlinckx
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
48
Imanol Erviti
Caisse d'Epargne
z.t
49
Tony Gallopin
Auber '93
z.t
50
Jesus Hernandez Blazquez
Astana
z.t
51
Rene Mandri
Ag2r - La Mondiale
z.t
52
Eric Berthou
CarmioOro & A-Style
z.t
53
Jos van Emden
Rabobank
z.t
54
Alexsandr Dyachenko
Astana
z.t
55
Benoît Sinner
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
56
Assan Bazayev
Astana
op 21"
57
Sergio Pardilla Bellon
CarmioOro & A-Style
op 23"
58
Johan Mombaerts
Auber '93
z.t
59
Bastien Delrot
Roubaix Lille Metropole
z.t
60
Nicolas Hartmann
Bretagne - Schuller
z.t
61
Cedric Coutouly
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
62
Dimitri Champion
Bretagne - Schuller
z.t
63
Rémy Di Gregorio
Française des Jeux
z.t
64
Yann Pivois
Bretagne - Schuller
z.t
65
Maarten Wynants
Quick Step
z.t
66
Florian Guillou
Roubaix Lille Metropole
z.t
67
Florian Vachon
Roubaix Lille Metropole
z.t
68
Alexander Kolobnev
Team Saxo Bank
z.t
69
Dario Cataldo
Quick Step
z.t
70
Mathew Hayman
Rabobank
z.t
71
Pierre Cazaux
Roubaix Lille Metropole
z.t
72
Laurent Mangel
Besson Chaussures-Sojasun
op 33"
73
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Schuller
op 36"
74
Albert Timmer
Skil - Shimano
op 41"
75
Pierre Rolland
Bbox Bouygues Telecom
z.t
76
Matthias Russ
Team Milram
op 57"
77
Nicholas Roche
Ag2r - La Mondiale
z.t
78
Rein Taaramae
Cofidis
z.t
79
Sylvain Calzati
Agritubel
op 1'06"
80
Mikael Cherel
Française des Jeux
z.t
81
Anthony Roux
Française des Jeux
z.t
82
Sébastien Joly
Française des Jeux
op 0"
83
Paul Brouse
CarmioOro & A-Style
op 3'07"
84
Christophe Moreau
Agritubel
z.t
85
José Luis Arrieta Lujambio
Ag2r - La Mondiale
z.t
86
Thomas Rohregger
Team Milram
op 4'52"
87
Andrey Amador Bikkazakova
Caisse d'Epargne
op 4'55"
88
Vasili Kiryienka
Caisse d'Epargne
op 5'07"
89
Kurt Hovelijnck
Quick Step
z.t
90
Maxim Gourov
CarmioOro & A-Style
z.t
91
Yukihiro Doi
Skil - Shimano
z.t
92
Daniel Moreno Fernandez
Caisse d'Epargne
z.t
93
Kevyn Ista
Agritubel
z.t
94
Jurgen Van Goolen
Team Saxo Bank
z.t
95
Sébastien Duret
Bretagne - Schuller
z.t
96
Matthieu Sprick
Bbox Bouygues Telecom
z.t
97
Yauheni Hutarovich
Française des Jeux
z.t
98
Maryan Hary
Cofidis
z.t
99
Koen Barbé
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
100
David Lelay
Agritubel
z.t
101
Brice Feillu
Agritubel
z.t
102
Fabrice Jeandesboz
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
103
Lars Ytting Bak
Team Saxo Bank
z.t
104
Rick Flens
Rabobank
z.t
105
Piet Rooijakkers
Skil - Shimano
z.t
106
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
107
Niels Brouzes
Auber '93
z.t
108
Frank Høj
Team Saxo Bank
z.t
109
Lilian Jégou
Bretagne - Schuller
op 16'58"
110
Jean-Charles Senac
Ag2r - La Mondiale
z.t
111
Mickael Larpe
Roubaix Lille Metropole
z.t
112
Geert Verheyen
Landbouwkrediet - Colnago
op 19'30"
113
Yuriy Krivtsov
Ag2r - La Mondiale
op 19'33"
114
Theo Eltink
Skil - Shimano
z.t
115
Ronny Scholz
Team Milram
z.t
116
Dominique Cornu
Quick Step
z.t
117
Bolat Raimbekov
Astana
z.t
118
Tom Stamsnijder
Rabobank
z.t
119
Jean-Eudes Demaret
Cofidis
z.t
120
Laurent Lefevre
Bbox Bouygues Telecom
op 23'33"
121
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
z.t
122
Luis Pasamontes Rodriguez
Caisse d'Epargne
z.t
123
Francisco Perez Sanchez
Caisse d'Epargne
z.t
124
Cyril Bessy
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
125
Olivier Bonnaire
Bbox Bouygues Telecom
z.t
126
Alexandre Aulas
CarmioOro & A-Style
z.t
127
Gaël Malacarne
Bretagne - Schuller
z.t
128
Paul Moucheraud
Roubaix Lille Metropole
z.t
129
Sebastien Fournet Fayard
CarmioOro & A-Style
z.t
130
Hubert Schwab
Quick Step
z.t
131
David Boucher
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
132
Dominik Roels
Team Milram
z.t
133
Nadir Haddou
Auber '93
z.t
134
Allan Davis
Quick Step
z.t
Fumiyuki Beppu
Skil - Shimano
DNF
Mathieu Drouilly
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Steve Houanard
Skil - Shimano
DNF
Noan Lelarge
Bretagne - Schuller
DNF
Martial Ricci-Poggi
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Dimitri Le Boulch
Auber '93
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares