En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
WWT Emakumeen XXXII.Bira
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
22/05
Iurreta
Iurreta
118.2 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Jolien D'Hoore
Boels Dolmans Cycling Team
2u33'20"
2
Sofia Bertizzolo
Team Virtu Cycling Women
z.t
3
Gracie Elvin
Mitchelton - Scott
z.t
4
Sheyla Gutierrez Ruiz
Movistar Team Women
z.t
5
Anna Trevisi
Ale Cipollini
z.t
6
Elena Cecchini
Canyon // Sram Racing
z.t
7
Ilaria Sanguineti
Valcar Cylance Cycling
z.t
8
Elisa Longo Borghini
Trek - Segafredo Ladies
z.t
9
Tatiana Guderzo
BePink
z.t
10
Sandra Alonso
Bizkaia Durango - Euskadi Murias
z.t
11
Amy Pieters
Boels Dolmans Cycling Team
z.t
12
Marissa Baks
Biehler Pro Cycling Team
z.t
13
Amanda Spratt
Mitchelton - Scott
z.t
14
Greta Richioud
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
z.t
15
Lara Vieceli
Ceratizit-WNT
z.t
16
Ane Santesteban Gonzalez
Ceratizit-WNT
z.t
17
Annemiek van Vleuten
Mitchelton - Scott
z.t
18
Spela Kern
BTC City Ljubljana
z.t
19
Maaike Boogaard
BTC City Ljubljana
z.t
20
Clara Koppenburg
Ceratizit-WNT
z.t
21
Teuntje Beekhuis
Biehler Pro Cycling Team
z.t
22
Alexandra Manly
Mitchelton - Scott
z.t
23
Victorie Guilman
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
z.t
24
Leah Thomas
Bigla - Katusha
z.t
25
Jelena Eric
Ale Cipollini
z.t
26
Elise Chabbey
Bigla - Katusha
z.t
27
Nikola Noskova
Bigla - Katusha
z.t
28
Johanna Nilsson
BTC City Ljubljana
z.t
29
Jade Wiel
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
z.t
30
Charlotte Becker
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
z.t
31
Audrey Cordon-Ragot
Trek - Segafredo Ladies
z.t
32
Katia Ragusa
BePink
z.t
33
Urska Pintar
BTC City Ljubljana
z.t
34
Ahreum Na
Ale Cipollini
z.t
35
Aafke Soet
Ceratizit-WNT
z.t
36
Eider Merino Cortazar
Movistar Team Women
z.t
37
Sophie Wright
Bigla - Katusha
z.t
38
Jessica Allen
Mitchelton - Scott
z.t
39
Amalie Dideriksen
Boels Dolmans Cycling Team
z.t
40
Soraya Paladin
Ale Cipollini
z.t
41
Shara Gillow
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
z.t
42
Eugenia Bujak
BTC City Ljubljana
z.t
43
Gabrielle Pilote-Fortin
Ceratizit-WNT
z.t
44
Malgorzata Jasinska
Movistar Team Women
z.t
45
Christine Majerus
Boels Dolmans Cycling Team
z.t
46
Natalie Grinczer
Bizkaia Durango - Euskadi Murias
z.t
47
Rotem Gafinovitz
Canyon // Sram Racing
z.t
48
Margarita Victoria Garcia
Movistar Team Women
z.t
49
Evita Muzic
FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
z.t
50
Barbara Malcotti
Valcar Cylance Cycling
z.t
51
Eva Buurman
Boels Dolmans Cycling Team
z.t
52
Mikayla Harvey
Bigla - Katusha
z.t
53
Lucia Gonzalez Blanco
Bizkaia Durango - Euskadi Murias
z.t
54
Omer Shapira
Canyon // Sram Racing
z.t
55
Ella Harris
Canyon // Sram Racing
z.t
56
Nicole Steigenga
BePink
z.t
57
Lorena Llamas
Movistar Team Women
z.t
58
Cristina Martinez Bonafe
Bizkaia Durango - Euskadi Murias
z.t
59
Rachel Neylan
Team Virtu Cycling Women
z.t
60
Eri Yonamine
Ale Cipollini
z.t
61
Alessia Vigilia
Valcar Cylance Cycling
z.t
62
Tayler Wiles
Trek - Segafredo Ladies
z.t
63
Anna Potokina
Servetto - Piumate - Beltrami TSA
z.t
64
Paula Patino
Movistar Team Women
z.t
65
Mireia Trias Jordan
Sopela Women's Team
z.t
66
Vania Canvelli
BePink
z.t
67
Katrine Aalerud
Team Virtu Cycling Women
z.t
68
Lucy Kennedy
Mitchelton - Scott
z.t
69
Kseniia Dobrynina
Servetto - Piumate - Beltrami TSA
z.t
70
Nadia Quagliotto
Ale Cipollini
z.t
71
Asja Paladin
Valcar Cylance Cycling
z.t
72
Urska Zigart
BTC City Ljubljana
z.t
73
Nicole D'Agostin
Bizkaia Durango - Euskadi Murias
z.t
74
Quinty Ton
Biehler Pro Cycling Team
op 57"
75
Francesca Pattaro
BePink
z.t
76
Roos Hoogeboom
Biehler Pro Cycling Team
z.t
77
Tanja Erath
Canyon // Sram Racing
z.t
78
Martina Alzini
Bigla - Katusha
z.t
79
Julia Casas Codina
Sopela Women's Team
op 1'00"
80
Sara Penton
Team Virtu Cycling Women
z.t
81
Henrietta Colborne
Biehler Pro Cycling Team
z.t
82
Aroa Gorostiza Ulloa
Bizkaia Durango - Euskadi Murias
z.t
83
Louise Norman Hansen
Team Virtu Cycling Women
z.t
84
Iurani Blanco Calbet
Sopela Women's Team
z.t
85
Alena Amialiusik
Canyon // Sram Racing
z.t
86
Sandra Moral
Massi - Tactic Women Team
z.t
87
Nienke Wasmus
Biehler Pro Cycling Team
z.t
88
Mereia Benito Pellicer
Massi - Tactic Women Team
z.t
89
Marina Isan Berga
Massi - Tactic Women Team
z.t
90
Emilie Moberg
Team Virtu Cycling Women
z.t
91
Lauretta Hanson
Trek - Segafredo Ladies
z.t
92
Elisabet Escursell Valero
Massi - Tactic Women Team
op 11'31"
93
Anna Badegruber
Ceratizit-WNT
z.t
94
Monika Kiraly
Servetto - Piumate - Beltrami TSA
z.t
95
Andere Basterra Aspe
Sopela Women's Team
op 14'20"
96
Alexandra Moreno Roca
Sopela Women's Team
z.t
97
Abigail Van Twisk
Trek - Segafredo Ladies
z.t
98
Sofia Barriguete Rodriguez
Massi - Tactic Women Team
z.t
99
Anna Plichta
Trek - Segafredo Ladies
z.t
100
Ariadna Trias Jordan
Sopela Women's Team
z.t
Francesca Balducci
Servetto - Piumate - Beltrami TSA
DNF
Yevgeniya Vysotska
Servetto - Piumate - Beltrami TSA
DNS
Dolores Gomez Ramos
Massi - Tactic Women Team
OTL
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares