En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Eurométropole
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
01/10
La Louvière
Chièvres
167.1 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Jens Debusschere
Lotto - Soudal
3u46'22"
2
Raymond Kreder
Roompot Oranje Peloton
z.t
3
Timothy Dupont
Roubaix Lille Metropole
z.t
4
Nikolay Trusov
Tinkoff - Saxo
z.t
5
Jurgen Roelandts
Lotto - Soudal
z.t
6
Daniel McLay
Bretagne - Séché Environnement
z.t
7
Louis Verhelst
Cofidis
z.t
8
Jonas Vangenechten
IAM Cycling
z.t
9
Rudiger Selig
Katusha
z.t
10
Roy Curvers
Team Giant - Alpecin
z.t
11
Danilo Napolitano
Wanty - Groupe Gobert
z.t
12
Joeri Calleeuw
Verandas Willems Cycling Team
z.t
13
Floris Gerts
BMC Racing Team
z.t
14
Marc Sarreau
FDJ
z.t
15
Jakub Mareczko
SouthEast
z.t
16
Michael Van Staeyen
Cofidis
z.t
17
Maxime Daniel
Ag2r - La Mondiale
z.t
18
Tom Van Asbroeck
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
19
Justin Jules
Veranclassic - Ekoi
z.t
20
Manuele Boaro
Tinkoff - Saxo
z.t
21
Felix Pouilly
Roubaix Lille Metropole
z.t
22
Gerry Druyts
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
23
Edward Theuns
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
24
Andrea Dal Col
SouthEast
z.t
25
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
z.t
26
Viktor Manakov
Leopard Development Team
z.t
27
Johan Le Bon
FDJ
z.t
28
Robin Stenuit
Wanty - Groupe Gobert
z.t
29
Mike Teunissen
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
30
Bert Van Lerberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
31
Dries De Bondt
Verandas Willems Cycling Team
z.t
32
Dries Devenyns
IAM Cycling
z.t
33
Sander Helven
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
34
Kevyn Ista
Wallonie Bruxelles
z.t
35
Matthieu Ladagnous
FDJ
z.t
36
Dennis Coenen
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
37
Emiel Wastyn
Verandas Willems Cycling Team
z.t
38
Brian van Goethem
Roompot Oranje Peloton
z.t
39
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Séché Environnement
z.t
40
Jonas Ahlstrand
Cofidis
z.t
41
Sean De Bie
Lotto - Soudal
z.t
42
Kristian Haugaard Jensen
Leopard Development Team
z.t
43
Maxime Vantomme
Roubaix Lille Metropole
z.t
44
Olivier Pardini
Verandas Willems Cycling Team
z.t
45
Liam Bertazzo
SouthEast
z.t
46
Berden de Vries
Roompot Oranje Peloton
z.t
47
Eugert Zhupa
SouthEast
z.t
48
Martijn Keizer
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
49
Jesper Asselman
Roompot Oranje Peloton
z.t
50
Anton Vorobyev
Katusha
z.t
51
Fredrik Ludvigsson
Team Giant - Alpecin
z.t
52
Heinrich Haussler
IAM Cycling
z.t
53
Andreas Stauff
MTN - Qhubeka
z.t
54
Olivier Chevalier
Wallonie Bruxelles
z.t
55
Maurits Lammertink
Roompot Oranje Peloton
z.t
56
Patrick Gretsch
Ag2r - La Mondiale
z.t
57
Ivar Slik
Roompot Oranje Peloton
z.t
58
Edwig Cammaerts
Veranclassic - Ekoi
z.t
59
Kenny Dehaes
Lotto - Soudal
z.t
60
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
61
Julien Van den Brande
Veranclassic - Ekoi
z.t
62
Sondre Holst Enger
IAM Cycling
z.t
63
Christophe Laborie
Bretagne - Séché Environnement
z.t
64
Florian Sénéchal
Cofidis
z.t
65
Timothy Stevens
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
66
Maarten Wynants
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
67
Gert Joeaar
Cofidis
z.t
68
Matthieu Boulo
Bretagne - Séché Environnement
z.t
69
Alexander Krieger
Leopard Development Team
z.t
70
Gregory Habeaux
Wallonie Bruxelles
z.t
71
Rob Ruijgh
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
72
Björn Leukemans
Wanty - Groupe Gobert
z.t
73
Jérôme Baugnies
Wanty - Groupe Gobert
z.t
74
Matthias Brandle
IAM Cycling
z.t
75
Tom Dernies
Wallonie Bruxelles
z.t
76
Tom Bohli
BMC Racing Team
z.t
77
Reto Hollenstein
IAM Cycling
z.t
78
Alexander Geuens
Lotto - Soudal U23
z.t
79
Tim De Troyer
Wanty - Groupe Gobert
z.t
80
Jelle Wallays
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
81
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
82
Antoine Leleu
Veranclassic - Ekoi
z.t
83
Florent Pereira
Ag2r - La Mondiale
z.t
84
Gaetan Pons
Wallonie Bruxelles
z.t
85
Alphonse Vermote
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
86
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
z.t
87
Jay Robert Thomson
MTN - Qhubeka
z.t
88
Sébastien Turgot
Ag2r - La Mondiale
z.t
89
Arnaud Gérard
Bretagne - Séché Environnement
z.t
90
Rick Zabel
BMC Racing Team
z.t
91
Adrien Petit
Cofidis
z.t
92
Romain Pillon
Roubaix Lille Metropole
z.t
93
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
94
Reinier Honig
Roompot Oranje Peloton
z.t
95
Dimitri Claeys
Verandas Willems Cycling Team
z.t
96
Mirko Tedeschi
SouthEast
z.t
97
Arthur Vanoverberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
98
Stef Van Zummeren
Verandas Willems Cycling Team
z.t
99
Dieter Bouvry
Roubaix Lille Metropole
z.t
100
Olivier Le Gac
FDJ
z.t
101
Serge Pauwels
MTN - Qhubeka
z.t
102
Rudy Kowalski
Roubaix Lille Metropole
z.t
103
Gaetan Bille
Verandas Willems Cycling Team
z.t
104
Jelle Goderis
Veranclassic - Ekoi
z.t
105
Niels De Rooze
Veranclassic - Ekoi
z.t
106
Pim Ligthart
Lotto - Soudal
z.t
107
Marco König
Leopard Development Team
z.t
108
Marcus Burghardt
BMC Racing Team
z.t
109
Huub Duyn
Roompot Oranje Peloton
z.t
110
Christophe Premont
Verandas Willems Cycling Team
z.t
111
Jan Dieteren
Leopard Development Team
z.t
112
Pieter Vanspeybrouck
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
113
Ludwig De Winter
Wallonie Bruxelles
z.t
114
Gorik Gardeyn
Veranclassic - Ekoi
z.t
115
Giuseppe Fonzi
SouthEast
z.t
116
Laurent Vandenbak
Leopard Development Team
z.t
117
Florian Vachon
Bretagne - Séché Environnement
z.t
118
Twan Castelijns
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
119
Thomas De Gendt
Lotto - Soudal
z.t
120
Massimo Morabito
Leopard Development Team
z.t
121
Maxime Cam
Bretagne - Séché Environnement
z.t
122
Simon Pellaud
IAM Cycling
z.t
123
Tom Stamsnijder
Team Giant - Alpecin
z.t
124
Michael Schär
BMC Racing Team
z.t
125
Aleksejs Saramotins
IAM Cycling
z.t
126
Kilian Frankiny
BMC Racing Team
z.t
127
Nick Dougall
MTN - Qhubeka
z.t
128
Kevin Van Melsen
Wanty - Groupe Gobert
z.t
129
Antoine Warnier
Wallonie Bruxelles
z.t
130
Moreno Hofland
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
131
Nils Politt
Katusha
z.t
132
Matteo Tosatto
Tinkoff - Saxo
z.t
133
Thomas Wertz
Wallonie Bruxelles
z.t
134
Sander Cordeel
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
135
Dmitrii Kozonchuk
Katusha
z.t
136
Patrick Olesen
Leopard Development Team
z.t
137
Gerald Ciolek
MTN - Qhubeka
z.t
138
Franck Bonnamour
Bretagne - Séché Environnement
z.t
139
Antwan Tolhoek
Tinkoff - Saxo
z.t
140
Julien Antomarchi
Roubaix Lille Metropole
z.t
141
Murilo Antonio Fischer
FDJ
op 27"
142
Lorrenzo Manzin
FDJ
op 29"
143
Stig Broeckx
Lotto - Soudal
op 1'08"
144
Michael Morkov
Tinkoff - Saxo
op 1'11"
145
Maxim Belkov
Katusha
op 1'28"
146
Tom Devriendt
Wanty - Groupe Gobert
op 1'50"
147
Simone Antonini
Wanty - Groupe Gobert
op 5'04"
148
Pavel Brutt
Tinkoff - Saxo
z.t
149
Michael Gogl
Tinkoff - Saxo
z.t
150
Jordi Van Dingenen
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
151
Marc Fournier
FDJ
z.t
152
Martial Roman
Veranclassic - Ekoi
z.t
153
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
z.t
154
Jayde Julius
MTN - Qhubeka
z.t
155
Thierry Hupond
Team Giant - Alpecin
z.t
156
Theo Bos
MTN - Qhubeka
z.t
157
Caleb Fairly
Team Giant - Alpecin
op 11'46"
Victor Campenaerts
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
Barry Markus
TEAMLottoNL - Jumbo
DNF
Zico Waeytens
Team Giant - Alpecin
DNF
Elie Gesbert
FDJ
DNS
Marco Haller
Katusha
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares