En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Eurométropole
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
05/10
Mons
Tournai
153.8 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Arnaud Démare
FDJ.fr
3u13'17"
2
Jens Debusschere
Lotto - Belisol Team
z.t
3
Tyler Farrar
Garmin - Sharp
z.t
4
Danny van Poppel
Trek Factory Racing
z.t
5
Danilo Napolitano
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
6
Raymond Kreder
Garmin - Sharp
z.t
7
Andreas Stauff
MTN - Qhubeka
z.t
8
Aleksejs Saramotins
IAM Cycling
z.t
9
Baptiste Planckaert
Roubaix Lille Metropole
z.t
10
Jerome Kerf
Color Code - Biowanze
z.t
11
Michael Van Staeyen
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
12
Antoine Demoitie
Wallonie Bruxelles
z.t
13
Edward Theuns
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
14
Alexander Porsev
Katusha
z.t
15
Julien Vermote
Omega Pharma - Quick Step
z.t
16
Laurens De Vreese
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
17
Fabio Silvestre
Trek Factory Racing
z.t
18
Andrew Ydens
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
19
Kevin Peeters
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
20
Matti Breschel
Tinkoff - Saxo
z.t
21
Olivier Pardini
Verandas Willems
z.t
22
Martijn Tusveld
Belkin Pro Cycling Team
z.t
23
Theo Bos
Belkin Pro Cycling Team
z.t
24
Vicente Reynes Mimo
IAM Cycling
z.t
25
Jelle Mannaerts
Verandas Willems
z.t
26
Nikolay Trusov
Tinkoff - Saxo
z.t
27
Magnus Cort Nielsen
Orica-GreenEDGE
z.t
28
Bob Schoonbroodt
Veranclassic - Doltcini
z.t
29
Florian Sénéchal
Cofidis
z.t
30
Jens Keukeleire
Orica-GreenEDGE
z.t
31
Tom Goovaerts
Veranclassic - Doltcini
z.t
32
Emiel Wastyn
Verandas Willems
z.t
33
Kenny Dehaes
Lotto - Belisol Team
z.t
34
Jimmy Turgis
Roubaix Lille Metropole
z.t
35
Andrew Fenn
Omega Pharma - Quick Step
z.t
36
Sander Armée
Lotto - Belisol Team
z.t
37
Morgan Lamoisson
Team Europcar
z.t
38
Sebastien Carabin
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
39
Rudiger Selig
Katusha
z.t
40
Angelo Tulik
Team Europcar
z.t
41
Taruia Frantz Krainer
Team Europcar
z.t
42
Martin Velits
Omega Pharma - Quick Step
z.t
43
Jonas Vangenechten
Lotto - Belisol Team
z.t
44
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
45
Adrien Petit
Cofidis
z.t
46
Jarl Salomein
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
47
Stéphane Poulhiès
Cofidis
z.t
48
Guillaume Van Keirsbulck
Omega Pharma - Quick Step
z.t
49
Kenneth Vanbilsen
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
50
Pavel Kochetkov
Katusha
z.t
51
Romain Cardis
Team Europcar
z.t
52
Roy Curvers
Team Giant - Shimano
z.t
53
Romain Zingle
Cofidis
z.t
54
Vegard Stake Laengen
Bretagne - Séché Environnement
z.t
55
Stijn Vandenbergh
Omega Pharma - Quick Step
z.t
56
Thomas Wertz
Color Code - Biowanze
z.t
57
Florent Delfosse
Color Code - Biowanze
z.t
58
Bjorn Thurau
Team Europcar
z.t
59
Tiesj Benoot
Lotto - Belisol Team
z.t
60
Dylan van Baarle
Garmin - Sharp
z.t
61
Thomas Sprengers
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
62
Vegard Breen
Lotto - Belisol Team
z.t
63
Julien Fouchard
Cofidis
z.t
64
Jonathan Dufrasne
Wallonie Bruxelles
z.t
65
Thomas De Gendt
Omega Pharma - Quick Step
z.t
66
Sébastien Hinault
IAM Cycling
z.t
67
Alexander Cools
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
68
Reto Hollenstein
IAM Cycling
z.t
69
Claudio Imhof
IAM Cycling
z.t
70
Arnaud Geronboux
Color Code - Biowanze
z.t
71
Gaetan Bille
Verandas Willems
z.t
72
Gert Joeaar
Cofidis
z.t
73
Jean-Lou Paiani
Roubaix Lille Metropole
z.t
74
Dylan Girdlestone
Garmin - Sharp
z.t
75
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
76
Anthony Turgis
Cofidis
z.t
77
Sander Cordeel
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
78
Niki Terpstra
Omega Pharma - Quick Step
z.t
79
Kristof Vandewalle
Trek Factory Racing
z.t
80
Dan Craven
Team Europcar
z.t
81
Jasper Stuyven
Trek Factory Racing
z.t
82
Franck Bonnamour
Bretagne - Séché Environnement
z.t
83
Boris Dron
Wallonie Bruxelles
z.t
84
Jelle Wallays
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
85
Mickael Delage
FDJ.fr
z.t
86
Graeme Brown
Belkin Pro Cycling Team
z.t
87
Jacobus Venter
MTN - Qhubeka
op 14"
88
Koen de Kort
Team Giant - Shimano
op 15"
89
Frédéric Amorison
Wallonie Bruxelles
op 18"
90
Quentin Bertholet
Wallonie Bruxelles
z.t
91
Julien Stassen
Wallonie Bruxelles
z.t
92
Jetse Bol
Belkin Pro Cycling Team
op 22"
93
Ramon Sinkeldam
Team Giant - Shimano
op 0"
94
Jack Bauer
Garmin - Sharp
op 28"
95
Stijn Devolder
Trek Factory Racing
z.t
96
Mathew Hayman
Orica-GreenEDGE
z.t
97
Tim De Troyer
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
98
Sébastien Chavanel
FDJ.fr
op 31"
99
Yoann Offredo
FDJ.fr
z.t
100
Ludwig De Winter
Color Code - Biowanze
op 35"
101
Zdenek Stybar
Omega Pharma - Quick Step
z.t
102
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
103
Jonathan Hivert
Belkin Pro Cycling Team
op 40"
104
Bert De Backer
Team Giant - Shimano
op 48"
105
Tom Stamsnijder
Team Giant - Shimano
z.t
106
Jan Ghyselinck
Team Wanty - Groupe Gobert
op 52"
107
Björn Leukemans
Team Wanty - Groupe Gobert
op 1'28"
108
Jean-Albert Carnevali
Verandas Willems
op 1'40"
109
Serge Dewortelaer
Veranclassic - Doltcini
op 1'45"
110
Viacheslav Kuznetsov
Katusha
op 1'55"
111
Johann van Zyl
MTN - Qhubeka
op 3'45"
112
Martin Wesemann
MTN - Qhubeka
z.t
113
Dennis van Winden
Belkin Pro Cycling Team
z.t
114
Rick Ottema
Veranclassic - Doltcini
z.t
115
Ignatas Konovalovas
MTN - Qhubeka
op 5'39"
116
Rick Flens
Belkin Pro Cycling Team
z.t
117
Jack Bobridge
Belkin Pro Cycling Team
z.t
118
Mitchell Docker
Orica-GreenEDGE
z.t
119
Thierry Hupond
Team Giant - Shimano
z.t
120
Jay McCarthy
Tinkoff - Saxo
z.t
121
Petr Ignatenko
Katusha
z.t
122
Evgeny Petrov
Tinkoff - Saxo
z.t
123
Michal Kolar
Tinkoff - Saxo
z.t
124
Karsten Kroon
Tinkoff - Saxo
z.t
125
Timothy Dupont
Roubaix Lille Metropole
z.t
126
Xandro Meurisse
Lotto - Belisol Team
z.t
127
Lasse Norman Hansen
Garmin - Sharp
z.t
128
Jasper De Buyst
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
129
Floris Smeyers
Verandas Willems
z.t
130
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
131
Alphonse Vermote
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
132
Christophe Laborie
Bretagne - Séché Environnement
z.t
133
Michael Morkov
Tinkoff - Saxo
op 5'45"
134
Christopher Juul Jensen
Tinkoff - Saxo
z.t
135
Marcel Aregger
IAM Cycling
z.t
136
Tom Dernies
Wallonie Bruxelles
op 6'10"
137
Maxime Vekeman
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
138
Tom Veelers
Team Giant - Shimano
z.t
139
Boy van Poppel
Trek Factory Racing
z.t
140
Ian Vansumere
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
141
Alexandre Seny
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
Jonathan Baratto
T.Palm - Pôle Continental Wallon
DNF
Sam Bewley
Orica-GreenEDGE
DNF
William Bonnet
FDJ.fr
DNF
Jeremy Cornu
Team Europcar
DNF
Nick Dougall
MTN - Qhubeka
DNF
Brice Feillu
Bretagne - Séché Environnement
DNF
Romain Feillu
Bretagne - Séché Environnement
DNF
Gorik Gardeyn
Veranclassic - Doltcini
DNF
Linus Gerdemann
MTN - Qhubeka
DNF
Kurt Geysen
Vastgoedservice - Golden Palace
DNF
Sondre Holst Enger
IAM Cycling
DNF
Leigh Howard
Orica-GreenEDGE
DNF
Marcel Kittel
Team Giant - Shimano
DNF
Antoine Leleu
Color Code - Biowanze
DNF
Benjamin Lemontagner
Bretagne - Séché Environnement
DNF
Sam Lennertz
Vastgoedservice - Golden Palace
DNF
Laurent Mangel
FDJ.fr
DNF
Jens Mouris
Orica-GreenEDGE
DNF
Nick Nuyens
Garmin - Sharp
DNF
Jeff Peelaers
T.Palm - Pôle Continental Wallon
DNF
Maximilien Picoux
Color Code - Biowanze
DNF
Romain Pillon
Roubaix Lille Metropole
DNF
Gaetan Pons
Color Code - Biowanze
DNF
Rob Ruijgh
Vastgoedservice - Golden Palace
DNF
Marc Sarreau
FDJ.fr
DNF
Nicolas Vereecken
Verandas Willems
DNF
Nick Wynants
Vastgoedservice - Golden Palace
DNF
Sean De Bie
Lotto - Belisol Team
DNF
Glenn Vandemaele
T.Palm - Pôle Continental Wallon
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares