En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de l'Eurométropole
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
04/10
Blankenberge
Middelkerke
174.7 km
Result
Standings
Points
1
Theo Bos
Belkin Pro Cycling Team
3u47'54"
2
Jens Debusschere
Lotto - Belisol Team
z.t
3
Arnaud Démare
FDJ.fr
z.t
4
Jens Keukeleire
Orica-GreenEDGE
z.t
5
Ramon Sinkeldam
Team Giant - Shimano
z.t
6
Baptiste Planckaert
Roubaix Lille Metropole
z.t
7
Matti Breschel
Tinkoff - Saxo
z.t
8
Sondre Holst Enger
IAM Cycling
z.t
9
Zdenek Stybar
Omega Pharma - Quick Step
z.t
10
Michael Van Staeyen
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
11
Tyler Farrar
Garmin - Sharp
z.t
12
Danny van Poppel
Trek Factory Racing
z.t
13
Danilo Napolitano
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
14
Jelle Mannaerts
Verandas Willems
z.t
15
Julien Vermote
Omega Pharma - Quick Step
z.t
16
Antoine Demoitie
Wallonie Bruxelles
z.t
17
Romain Cardis
Team Europcar
z.t
18
Jonas Vangenechten
Lotto - Belisol Team
z.t
19
Adrien Petit
Cofidis
z.t
20
Rudiger Selig
Katusha
z.t
21
Andreas Stauff
MTN - Qhubeka
z.t
22
Nikolay Trusov
Tinkoff - Saxo
z.t
23
Angelo Tulik
Team Europcar
z.t
24
Taruia Frantz Krainer
Team Europcar
z.t
25
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
26
Tim De Troyer
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
27
Sébastien Hinault
IAM Cycling
z.t
28
Gaetan Pons
Color Code - Biowanze
z.t
29
Laurens De Vreese
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
30
Dennis van Winden
Belkin Pro Cycling Team
z.t
31
Kevin Peeters
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
32
Jasper Stuyven
Trek Factory Racing
z.t
33
Bob Schoonbroodt
Veranclassic - Doltcini
z.t
34
Fabio Silvestre
Trek Factory Racing
z.t
35
Raymond Kreder
Garmin - Sharp
z.t
36
Romain Feillu
Bretagne - Séché Environnement
z.t
37
Mickael Delage
FDJ.fr
z.t
38
Tom Veelers
Team Giant - Shimano
z.t
39
Roy Curvers
Team Giant - Shimano
z.t
40
Sebastien Carabin
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
41
Florian Sénéchal
Cofidis
z.t
42
Alexander Porsev
Katusha
z.t
43
Olivier Pardini
Verandas Willems
z.t
44
Vegard Breen
Lotto - Belisol Team
z.t
45
Franck Bonnamour
Bretagne - Séché Environnement
z.t
46
Tom Goovaerts
Veranclassic - Doltcini
z.t
47
Andrew Fenn
Omega Pharma - Quick Step
z.t
48
Edward Theuns
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
49
Martin Velits
Omega Pharma - Quick Step
z.t
50
Dylan Girdlestone
Garmin - Sharp
z.t
51
Jelle Wallays
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
52
Jimmy Turgis
Roubaix Lille Metropole
z.t
53
Morgan Lamoisson
Team Europcar
z.t
54
Bjorn Thurau
Team Europcar
z.t
55
Tom Dernies
Wallonie Bruxelles
z.t
56
Jetse Bol
Belkin Pro Cycling Team
z.t
57
Stijn Vandenbergh
Omega Pharma - Quick Step
z.t
58
Gaetan Bille
Verandas Willems
z.t
59
Marcel Aregger
IAM Cycling
z.t
60
Pavel Kochetkov
Katusha
z.t
61
Xandro Meurisse
Lotto - Belisol Team
z.t
62
Guillaume Van Keirsbulck
Omega Pharma - Quick Step
z.t
63
Vicente Reynes Mimo
IAM Cycling
z.t
64
Christophe Laborie
Bretagne - Séché Environnement
z.t
65
Dylan van Baarle
Garmin - Sharp
z.t
66
Jeremy Cornu
Team Europcar
z.t
67
Michael Morkov
Tinkoff - Saxo
z.t
68
Thomas Sprengers
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
69
Vegard Stake Laengen
Bretagne - Séché Environnement
z.t
70
Aleksejs Saramotins
IAM Cycling
op 12"
71
Benjamin Lemontagner
Bretagne - Séché Environnement
z.t
72
Claudio Imhof
IAM Cycling
op 17"
73
Michal Kolar
Tinkoff - Saxo
z.t
74
Jay McCarthy
Tinkoff - Saxo
z.t
75
Alexander Cools
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
76
Sean De Bie
Lotto - Belisol Team
z.t
77
Graeme Brown
Belkin Pro Cycling Team
z.t
78
Reto Hollenstein
IAM Cycling
z.t
79
Johann van Zyl
MTN - Qhubeka
z.t
80
Jasper De Buyst
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
81
Nick Dougall
MTN - Qhubeka
z.t
82
Magnus Cort Nielsen
Orica-GreenEDGE
z.t
83
Tiesj Benoot
Lotto - Belisol Team
z.t
84
Julien Fouchard
Cofidis
z.t
85
Bert De Backer
Team Giant - Shimano
z.t
86
Koen de Kort
Team Giant - Shimano
op 23"
87
Anthony Turgis
Cofidis
op 27"
88
Jacobus Venter
MTN - Qhubeka
z.t
89
Karsten Kroon
Tinkoff - Saxo
op 0"
90
Lasse Norman Hansen
Garmin - Sharp
op 30"
91
Björn Leukemans
Team Wanty - Groupe Gobert
op 35"
92
Kristof Vandewalle
Trek Factory Racing
z.t
93
Rick Flens
Belkin Pro Cycling Team
op 1'12"
94
Tom Stamsnijder
Team Giant - Shimano
z.t
95
William Bonnet
FDJ.fr
op 1'13"
96
Niki Terpstra
Omega Pharma - Quick Step
z.t
97
Thierry Hupond
Team Giant - Shimano
op 1'15"
98
Mitchell Docker
Orica-GreenEDGE
z.t
99
Gorik Gardeyn
Veranclassic - Doltcini
op 1'27"
100
Stijn Devolder
Trek Factory Racing
z.t
101
Kenny Dehaes
Lotto - Belisol Team
z.t
102
Romain Zingle
Cofidis
op 0"
103
Mathew Hayman
Orica-GreenEDGE
op 1'54"
104
Boris Dron
Wallonie Bruxelles
op 2'37"
105
Marcel Kittel
Team Giant - Shimano
op 2'49"
106
Ignatas Konovalovas
MTN - Qhubeka
op 6'41"
107
Christopher Juul Jensen
Tinkoff - Saxo
z.t
108
Sébastien Chavanel
FDJ.fr
op 10'47"
109
Jack Bauer
Garmin - Sharp
op 15'26"
110
Stéphane Poulhiès
Cofidis
z.t
111
Maxime Vekeman
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
112
Jeff Peelaers
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
113
Rick Ottema
Veranclassic - Doltcini
z.t
114
Petr Ignatenko
Katusha
z.t
115
Floris Smeyers
Verandas Willems
z.t
116
Kurt Geysen
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
117
Rob Ruijgh
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
118
Jean-Albert Carnevali
Verandas Willems
z.t
119
Alphonse Vermote
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
120
Viacheslav Kuznetsov
Katusha
z.t
121
Thomas De Gendt
Omega Pharma - Quick Step
z.t
122
Sam Lennertz
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
123
Jan Ghyselinck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
124
Antoine Leleu
Color Code - Biowanze
z.t
125
Evgeny Petrov
Tinkoff - Saxo
z.t
126
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
127
Jonathan Dufrasne
Wallonie Bruxelles
z.t
128
Ludwig De Winter
Color Code - Biowanze
z.t
129
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
130
Maximilien Picoux
Color Code - Biowanze
z.t
131
Florent Delfosse
Color Code - Biowanze
z.t
132
Brice Feillu
Bretagne - Séché Environnement
z.t
133
Jonathan Hivert
Belkin Pro Cycling Team
z.t
134
Ian Vansumere
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
135
Jonathan Baratto
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
136
Laurent Mangel
FDJ.fr
z.t
137
Andrew Ydens
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
138
Timothy Dupont
Roubaix Lille Metropole
z.t
139
Glenn Vandemaele
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
140
Dan Craven
Team Europcar
z.t
141
Jarl Salomein
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
142
Boy van Poppel
Trek Factory Racing
z.t
143
Nick Wynants
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
144
Martin Wesemann
MTN - Qhubeka
z.t
145
Sam Bewley
Orica-GreenEDGE
z.t
146
Jean-Lou Paiani
Roubaix Lille Metropole
z.t
147
Jerome Kerf
Color Code - Biowanze
z.t
148
Arnaud Geronboux
Color Code - Biowanze
z.t
149
Quentin Bertholet
Wallonie Bruxelles
z.t
150
Frédéric Amorison
Wallonie Bruxelles
z.t
151
Martijn Tusveld
Belkin Pro Cycling Team
z.t
152
Leigh Howard
Orica-GreenEDGE
z.t
153
Thomas Wertz
Color Code - Biowanze
z.t
154
Julien Stassen
Wallonie Bruxelles
z.t
155
Emiel Wastyn
Verandas Willems
z.t
156
Romain Pillon
Roubaix Lille Metropole
z.t
157
Sander Cordeel
Vastgoedservice - Golden Palace
z.t
158
Nicolas Vereecken
Verandas Willems
z.t
159
Jens Mouris
Orica-GreenEDGE
z.t
160
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
161
Sander Armée
Lotto - Belisol Team
z.t
162
Gert Joeaar
Cofidis
z.t
163
Jack Bobridge
Belkin Pro Cycling Team
z.t
164
Linus Gerdemann
MTN - Qhubeka
z.t
165
Nick Nuyens
Garmin - Sharp
z.t
166
Kenneth Vanbilsen
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
167
Serge Dewortelaer
Veranclassic - Doltcini
z.t
168
Alexandre Seny
T.Palm - Pôle Continental Wallon
z.t
169
Marc Sarreau
FDJ.fr
op 15'35"
170
Yoann Offredo
FDJ.fr
z.t
Nathan Brown
Garmin - Sharp
DNF
Darijus Dzervus
Veranclassic - Doltcini
DNF
Roy Jans
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Giacomo Nizzolo
Trek Factory Racing
DNF
Joeri Stallaert
Veranclassic - Doltcini
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares