En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Circuit Franco-Belge
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
03/10
Antoing
Ichtegem
178 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Tom Boonen
Quick Step
3u52'37"
2
Roger Hammond
Cervélo Test Team
z.t
3
Tyler Farrar
Garmin - Slipstream
z.t
4
Assan Bazayev
Astana
z.t
5
Frédéric Guesdon
Française des Jeux
z.t
6
Mathew Hayman
Rabobank
z.t
7
Stefan van Dijk
Veranda's Willems
z.t
8
Jimmy Casper
Besson Chaussures-Sojasun
op 6"
9
Yauheni Hutarovich
Française des Jeux
z.t
10
Danilo Napolitano
Team Katusha
z.t
11
Steve Schets
Jong Vlaanderen - Bauknecht
z.t
12
Romain Fondard
Lotto - Bodysol - P.C.W.
z.t
13
Tom Stamsnijder
Rabobank
z.t
14
Baptiste Planckaert
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
15
Steven de Jongh
Quick Step
z.t
16
Aart Vierhouten
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
17
Alexandre Usov
Cofidis
z.t
18
Roy Sentjens
Silence - Lotto
z.t
19
Juan Antonio Flecha Giannoni
Rabobank
z.t
20
Edwig Cammaerts
Lotto - Bodysol - P.C.W.
z.t
21
Jos van Emden
Rabobank
z.t
22
Greg Van Avermaet
Silence - Lotto
z.t
23
Walt De Winter
z.t
24
Jonas Vangenechten
Veranda's Willems
z.t
25
Yoann Offredo
Française des Jeux
z.t
26
Dominique Rollin
Cervélo Test Team
z.t
27
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
28
Yohann Gène
Bbox Bouygues Telecom
z.t
29
Kevin Hulsmans
Quick Step
z.t
30
Christopher Sutton
Garmin - Slipstream
z.t
31
Robert Wagner
Skil - Shimano
z.t
32
Maxime Vantomme
Team Katusha
z.t
33
Sébastien Minard
Cofidis
z.t
34
Dominic Klemme
Team Saxo Bank
z.t
35
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
z.t
36
Maarten Wynants
Quick Step
z.t
37
David Boucher
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
38
Olivier Bonnaire
Bbox Bouygues Telecom
z.t
39
Hervé Duclos-Lassalle
Cofidis
z.t
40
Klaas Lodewyck
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
41
Geert Steurs
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
42
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
z.t
43
Daniel Lloyd(1)
Cervélo Test Team
z.t
44
Renaud Dion
Ag2r - La Mondiale
z.t
45
Michael Schär
Astana
z.t
46
Christophe Brandt
Silence - Lotto
z.t
47
Tom Veelers
Skil - Shimano
z.t
48
Thomas Berkhout
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
49
Sven Renders
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
50
Alexandre Pichot
Bbox Bouygues Telecom
z.t
51
Wilfried Cretskens
Silence - Lotto
z.t
52
Wim De Vocht
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
53
Gerben Löwik
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
54
Nick Nuyens
Rabobank
z.t
55
Thomas De Gendt
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
56
Sebastian Langeveld
Rabobank
z.t
57
Nicolas Rousseau
Ag2r - La Mondiale
z.t
58
Rob Ruijgh
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
59
Cédric Pineau
Ag2r - La Mondiale
z.t
60
Frédéric Amorison
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
61
Jimmy Engoulvent
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
62
Jurgen Roelandts
Silence - Lotto
z.t
63
Maarten de Jonge
Skil - Shimano
z.t
64
Sergey Lagutin
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
65
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank
z.t
66
Johnny Hoogerland
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
67
Marcus Ljungqvist
Team Saxo Bank
z.t
68
Guillaume Le Floch
Bbox Bouygues Telecom
z.t
69
Guillaume Blot
Cofidis
z.t
70
Rene Mandri
Ag2r - La Mondiale
z.t
71
Lars Ytting Bak
Team Saxo Bank
z.t
72
Jan Bakelants
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
73
Nico Sijmens
Cofidis
z.t
74
Gianni Meersman
Française des Jeux
z.t
75
Sébastien Delfosse
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
76
Nikolas Maes
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
77
Juan José Haedo
Team Saxo Bank
z.t
78
Kristof Vandewalle
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
79
Jonathan Hivert
Skil - Shimano
z.t
80
Floris Goesinnen
Skil - Shimano
z.t
81
Stijn Vandenbergh
Team Katusha
z.t
82
Tomas Vaitkus
Astana
z.t
83
Jonathan Dufrasne
op 38"
84
Roy Curvers
Skil - Shimano
op 1'55"
85
Mitchell Docker
Skil - Shimano
z.t
86
Tony Hurel
Bbox Bouygues Telecom
op 6"
87
James Vanlandschoot
Veranda's Willems
op 4'57"
88
Thomas Peterson
Garmin - Slipstream
op 6'44"
89
Mickael Delage
Silence - Lotto
z.t
90
Kevin Van Impe
Quick Step
z.t
91
Olivier Kaisen
Silence - Lotto
op 8'51"
92
Gregory Habeaux
Veranda's Willems
z.t
93
Stijn Devolder
Quick Step
z.t
94
Addy Engels
Quick Step
z.t
95
Rick Flens
Rabobank
z.t
96
Martijn Maaskant
Garmin - Slipstream
z.t
97
Florian Stalder
BMC Racing Team
z.t
98
Alexandre Moos
BMC Racing Team
z.t
99
Sven Van Den Houte
Veranda's Willems
z.t
100
Alexsandr Dyachenko
Astana
z.t
101
Dirk Bellemakers
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
102
Koen Barbé
Landbouwkrediet - Colnago
z.t
103
Benoît Vaugrenard
Française des Jeux
z.t
104
Florent Brard
Cofidis
z.t
105
Alexandre Blain
Cofidis
z.t
106
Sébastien Chavanel
Française des Jeux
z.t
107
Sébastien Hinault
Ag2r - La Mondiale
z.t
108
Arnaud Gérard
Française des Jeux
z.t
109
Volodymir Gustov
Cervélo Test Team
z.t
110
Rony Martias
Bbox Bouygues Telecom
z.t
111
David Deroo
Skil - Shimano
z.t
112
Romain Matheou
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
113
Frank Høj
Team Saxo Bank
z.t
114
Huub Duyn
Garmin - Slipstream
op 20'28"
115
Hans Dekkers
Garmin - Slipstream
z.t
116
Ronan van Zandbeek
Van Vliet - EBH - Elshof
op 23'49"
117
Peter Ronsse
Cinelli - Down Under
z.t
118
Bart van Haaren
op 23'51"
119
Daniel Furmston
Cinelli - Down Under
z.t
120
Laurent Mangel
Besson Chaussures-Sojasun
op 24'14"
121
Christophe Kern
Cofidis
z.t
122
Jeffrey Wiersma
Van Vliet - EBH - Elshof
z.t
123
Bouke Kuiper
z.t
124
Tommy Nankervis
Cinelli - Down Under
z.t
125
Matt Green
Cinelli - Down Under
z.t
126
Kevin Van Melsen
Veranda's Willems
z.t
127
Logan Hutchings
Cinelli - Down Under
z.t
128
Ricardo van der Velde
Garmin - Slipstream
z.t
129
Roman Kireyev
Astana
z.t
131
Jan Kuyckx
Veranda's Willems
z.t
132
Bram Schmitz
Van Vliet - EBH - Elshof
z.t
133
Julien Guay
Bbox Bouygues Telecom
z.t
134
Fabrice Jeandesboz
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
135
Yannick Talabardon
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
136
Maarten Vlasselaer
z.t
137
Kilian Patour
Garmin - Slipstream
z.t
138
Artem Ovechkin
Team Katusha
z.t
139
Alexey Markov
Team Katusha
z.t
140
Martin Kohler
BMC Racing Team
z.t
141
Ryan Wills
Lotto - Bodysol - P.C.W.
z.t
142
Oscar Pujol Muñoz
Cervélo Test Team
z.t
143
Maxim Debusschere
Team Katusha
z.t
144
Reinier Honig
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
145
Kenny De Ketele
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
146
Jeroem Lepla
z.t
147
Stijn Steels
z.t
148
Dries Devenyns
Quick Step
z.t
149
Steve Bovay
BMC Racing Team
z.t
150
Rikke Dijkxhoorn
Van Vliet - EBH - Elshof
z.t
151
Arne Hassink
z.t
Kris Boeckmans
Silence - Lotto
DNF
Nicky Cocquyt
DNF
Cedric Coutouly
Besson Chaussures-Sojasun
DNF
Mathieu Criquielion
Veranda's Willems
DNF
Christopher James D'Amelio
Cinelli - Down Under
DNF
Valeriy Dmitriyev
Astana
DNF
Boris Dron
Lotto - Bodysol - P.C.W.
DNF
Vladimir Efimkin
Ag2r - La Mondiale
DNF
Thomas Frei
BMC Racing Team
DNF
Gerard Hophra
Lotto - Bodysol - P.C.W.
DNF
Jeremy Hunt
Cervélo Test Team
DNF
Tanel Kangert
Ag2r - La Mondiale
DNF
Christian Kos
DNF
Brett Lancaster
Cervélo Test Team
DNF
Martial Ricci-Poggi
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Bert Roesems
Cinelli - Down Under
DNF
François Roossens
Lotto - Bodysol - P.C.W.
DNF
Bert Scheirlinckx
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Jackson Stewart
BMC Racing Team
DNF
Jurgen Van den Broeck
Silence - Lotto
DNF
Steve Morabito
Astana
DNS
Damien Timmermans
Lotto - Bodysol - P.C.W.
DNS
Aurelien Duval
Française des Jeux
DSQ
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares