En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Sparkassen Münsterland Giro
Result
1
John Degenkolb
Team Giant - Alpecin
4u50'51"
2
Roy Jans
Wanty - Groupe Gobert
z.t
3
Pascal Ackermann
Rad-Net Rose Team
z.t
4
Matteo Trentin
Etixx - Quick Step
z.t
5
Dion Smith
One Pro Cycling
z.t
6
Alan Banaszek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
7
Phil Bauhaus
Bora - Argon 18
z.t
8
Gianni Meersman
Etixx - Quick Step
z.t
9
Robin Stenuit
Wanty - Groupe Gobert
z.t
10
Bert Van Lerberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
11
Jonas Koch
Verva Activejet Pro Cycling Team
z.t
12
Ryan Gibbons
Dimension Data
z.t
13
Max Kanter
LKT Team Brandenburg
z.t
14
Marco Mathis
Rad-Net Rose Team
z.t
15
Roy Curvers
Team Giant - Alpecin
z.t
16
Linus Gerdemann
Stölting Service Group
op 8"
17
Ariel Maximiliano Richeze
Etixx - Quick Step
op 11"
18
Lennard Kämna
Stölting Service Group
op 13"
19
Zico Waeytens
Team Giant - Alpecin
op 16"
20
Tony Martin
Etixx - Quick Step
z.t
21
Bernhard Eisel
Dimension Data
op 36"
22
Zakkari Dempster
Bora - Argon 18
z.t
23
Marcel Kittel
Etixx - Quick Step
op 54"
24
Nikias Arndt
Team Giant - Alpecin
z.t
25
Alexander Geuens
Crelan - Vastgoedservice
op 1'07"
26
Aaron Grosser
Team Sauerland NRW P/B Henley & Partners
z.t
27
Max Walscheid
Team Giant - Alpecin
z.t
28
Adrian Banaszek
Verva Activejet Pro Cycling Team
z.t
29
Dennis Coenen
Crelan - Vastgoedservice
z.t
30
Patrick Haller
Rad-Net Rose Team
z.t
31
Dylan Page
Team Roth
z.t
32
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
33
Robert Müller
Team Heizomat
z.t
34
Pascal Treubel
Team Heizomat
z.t
35
Fabian Wegmann
Stölting Service Group
z.t
36
Nikolay Mihaylov
CCC Sprandi Polkowice
z.t
37
Luca Henn
Team Kuota-Lotto
z.t
38
Jiri Polnický
Verva Activejet Pro Cycling Team
z.t
39
Alexander Weifenbach
Stölting Service Group
z.t
40
Timothy Stevens
Crelan - Vastgoedservice
z.t
41
Grischa Janorschke
Team Roth
z.t
42
Matthias Krizek
Team Roth
z.t
43
Jonas Rapp
Team Heizomat
z.t
44
Joonas Henttala
Team Novo Nordisk
z.t
45
Nathan Müller
Team Heizomat
z.t
46
Dries Van Gestel
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
47
Silvio Herklotz
Bora - Argon 18
z.t
48
Steele Von Hoff
One Pro Cycling
z.t
49
Kristian House
One Pro Cycling
z.t
50
Sven Reutter
Stölting Service Group
z.t
51
Jan Tschernoster
Rad-Net Rose Team
z.t
52
Frederik Frison
Lotto - Soudal
z.t
53
Sander Helven
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
54
Jochem Hoekstra
Team Giant - Alpecin
z.t
55
Bert De Backer
Team Giant - Alpecin
z.t
56
Karol Domagalski
One Pro Cycling
z.t
57
Jay Robert Thomson
Dimension Data
z.t
58
Andrea Pasqualon
Team Roth
op 1'15"
59
Fabio Sabatini
Etixx - Quick Step
z.t
60
André Greipel
Lotto - Soudal
op 1'22"
61
Scott Thwaites
Bora - Argon 18
z.t
62
James Callum Shaw
Lotto - Soudal
z.t
63
Shane Archbold
Bora - Argon 18
z.t
64
Stijn Vandenbergh
Etixx - Quick Step
op 1'46"
65
Jonas Tenbrock
Stölting Service Group
op 2'06"
66
Michael Schwarzmann
Bora - Argon 18
z.t
67
Daniel Bichlmann
Stradalli - Bike Aid
op 2'10"
68
Frederique Robert
Crelan - Vastgoedservice
op 2'18"
69
Daniel Westmattelmann
Team Kuota-Lotto
z.t
70
Oscar Riesebeek
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
z.t
71
Mario Vogt
Rad-Net Rose Team
z.t
72
David Boucher
Crelan - Vastgoedservice
z.t
73
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
74
Martijn Verschoor
Team Novo Nordisk
z.t
75
Samuel Williams
One Pro Cycling
z.t
76
Kevin De Mesmaeker
Team Novo Nordisk
z.t
77
Stephen Clancy
Team Novo Nordisk
z.t
78
Tom Stamsnijder
Team Giant - Alpecin
z.t
79
Dorian Lübbers
Team Heizomat
z.t
80
Matthew Brammeier
Dimension Data
z.t
81
Adrien Niyonshuti
Dimension Data
z.t
82
Lukas Pöstlberger
Bora - Argon 18
z.t
83
Christian Maximilian Koch
LKT Team Brandenburg
z.t
84
Fabian Schormaier
LKT Team Brandenburg
z.t
85
Jacobus Venter
Dimension Data
z.t
86
Nick Dougall
Dimension Data
z.t
87
Songezo Jim
Dimension Data
z.t
88
Marcin Mrozek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
89
Jasper Hamelink
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
z.t
90
Georg Loef
Christina Jewelry Pro Cycling
z.t
91
Jasper De Buyst
Lotto - Soudal
z.t
92
Raffael Freienstein
Team Kuota-Lotto
z.t
93
Bartlomiej Matysiak
CCC Sprandi Polkowice
op 2'36"
94
Michal Podlaski
Verva Activejet Pro Cycling Team
z.t
95
Lander Seynaeve
Wanty - Groupe Gobert
z.t
96
Michael Goolaerts
Lotto - Soudal
z.t
97
Leszek Plucinski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
98
Gerry Druyts
Crelan - Vastgoedservice
z.t
99
Kevin Deltombe
Lotto - Soudal
z.t
100
Sjoerd Kouwenhoven
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
z.t
101
Thomas Koep
Stölting Service Group
z.t
102
Ruben Pols
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
103
Marvin Kötting
Team Sauerland NRW P/B Henley & Partners
op 3'27"
104
Simon Redmers
Team Heizomat
z.t
105
Joshua Huppertz
Team Kuota-Lotto
op 4'15"
106
Robert Kessler
LKT Team Brandenburg
op 4'49"
107
Christopher Hatz
Team Kuota-Lotto
op 5'07"
108
Laurin Winter
Team Heizomat
z.t
109
Jarno Gmelich
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
z.t
110
Florian Stork
Team Sauerland NRW P/B Henley & Partners
z.t
111
Jonas Härtig
op 5'41"
112
Kenny Dehaes
Wanty - Groupe Gobert
op 6'51"
113
Gert Dockx
Lotto - Soudal
z.t
114
Tom Devriendt
Wanty - Groupe Gobert
z.t
115
Aimé Degendt
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
116
Robert Retschke
Team Kuota-Lotto
z.t
117
Jordi Van Dingenen
Crelan - Vastgoedservice
z.t
Stanislaw Aniolkowski
Verva Activejet Pro Cycling Team
DNF
Johim Ariesen
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
DNF
Norbert Banaszek
Verva Activejet Pro Cycling Team
DNF
Thomas Baylis
One Pro Cycling
DNF
Joschka Beck
Stradalli - Bike Aid
DNF
Pawel Bernas
Verva Activejet Pro Cycling Team
DNF
Henning Bommel
Rad-Net Rose Team
DNF
Tijmen Eising
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
DNF
Moritz Fussnegger
Christina Jewelry Pro Cycling
DNF
James Glasspool
Team Novo Nordisk
DNF
Jakub Kaczmarek
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Alex Kirsch
Stölting Service Group
DNF
Tobias Knaup
Team Kuota-Lotto
DNF
Michel Koch
Rad-Net Rose Team
DNF
Martin Kohler
Team Roth
DNF
Aaron Krauss
Team Heizomat
DNF
Leif Lampater
Rad-Net Rose Team
DNF
Eryk Laton
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Patrick Lechner
Stradalli - Bike Aid
DNF
Joann Leinau
Team Sauerland NRW P/B Henley & Partners
DNF
Louis Leinau
Team Sauerland NRW P/B Henley & Partners
DNF
John Mandrysch
Christina Jewelry Pro Cycling
DNF
Dominik Merseburg
Stradalli - Bike Aid
DNF
Victor Müller
Team Sauerland NRW P/B Henley & Partners
DNF
Glenn O'Shea
One Pro Cycling
DNF
Frank Pasche
Team Roth
DNF
Leon Rohde
LKT Team Brandenburg
DNF
Timo Schäfer
Stradalli - Bike Aid
DNF
Franz Schiewer
LKT Team Brandenburg
DNF
Christoph Schweizer
Team Sauerland NRW P/B Henley & Partners
DNF
Marcel Sieberg
Lotto - Soudal
DNF
Carl Soballa
LKT Team Brandenburg
DNF
Daniel Staniszewski
Verva Activejet Pro Cycling Team
DNF
Stijn Steels
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
Grzegorz Stepniak
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Roland Thalmann
Team Roth
DNF
Quentin Valognes
Team Novo Nordisk
DNF
Guillaume Van Keirsbulck
Etixx - Quick Step
DNF
Jef Van Meirhaeghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
Maarten Van Trijp
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Info
Parcours
Result
Palmares