En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Grand Prix d'Isbergues - Pas de Calais
Result
1
Benoit Cosnefroy
Ag2r - La Mondiale
4u48'47"
2
Pierre Gouault
HP BTP - Auber 93
z.t
3
Alan Riou
Fortuneo-Oscaro
op 7"
4
Nicolas Baldo
HP BTP - Auber 93
z.t
5
Rudy Barbier
Ag2r - La Mondiale
z.t
6
Mark Cavendish
Team Dimension Data
z.t
7
Nacer Bouhanni
Cofidis
z.t
8
Laurent Pichon
Fortuneo-Oscaro
z.t
9
Marc Sarreau
FDJ
z.t
10
David Menut
HP BTP - Auber 93
z.t
11
Justin Jules
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
12
Jordan Levasseur
Armee de Terre
z.t
13
André Looij
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
14
Damien Touzé
HP BTP - Auber 93
z.t
15
Kevin Le Cunff
HP BTP - Auber 93
z.t
16
Emiel Vermeulen
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
17
August Jensen
Team Coop
z.t
18
Benjamin Giraud
Delko Marseille Provence KTM
z.t
19
David Boucher
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
z.t
20
Angelo Tulik
Direct Energie
z.t
21
Romain Feillu
HP BTP - Auber 93
z.t
22
Andrea Pasqualon
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
23
Maxime Farazijn
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
24
Krister Hagen
Team Coop
z.t
25
Yoann Offredo
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
26
Mark Renshaw
Team Dimension Data
z.t
27
Romain Cardis
Direct Energie
z.t
28
Fabien Doubey
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
29
Julien Mortier
AGO - Aqua Service
z.t
30
Oivind Lukkedal
Team Coop
z.t
31
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
32
Erwann Corbel
Fortuneo-Oscaro
z.t
33
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
34
Michiel Stockman
Tarteletto - Isorex
z.t
35
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
z.t
36
Rob Ruijgh
Tarteletto - Isorex
z.t
37
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
38
Jimmy Raibaud
Armee de Terre
z.t
39
Gerry Druyts
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
z.t
40
Guillaume Martin
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
41
Berden de Vries
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
42
Lorrenzo Manzin
FDJ
z.t
43
Gregory Habeaux
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
44
Jérémy Leveau
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
45
Maxime Vantomme
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
46
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
47
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
48
Boris Vallee
Fortuneo-Oscaro
z.t
49
Alo Jakin
HP BTP - Auber 93
z.t
50
Xandro Meurisse
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
51
Coen Vermeltfoort
Roompot - Nederlandse Loterij
op 16"
52
Perrig Quemeneur
Direct Energie
z.t
53
Kenny Molly
Fortuneo-Oscaro
z.t
54
Timothy Stevens
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
z.t
55
Steven Tronet
Armee de Terre
z.t
56
Olivier Le Gac
FDJ
z.t
57
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
z.t
58
Reinardt Janse van Rensburg
Team Dimension Data
op 21"
59
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
op 25"
60
Wesley Kreder
Team Wanty - Groupe Gobert
op 30"
61
Flavien Dassonville
HP BTP - Auber 93
z.t
62
Taco van der Hoorn
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
63
Romain Sicard
Direct Energie
op 38"
64
Jordi Van Dingenen
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
op 40"
65
Dimitri Claeys
Cofidis
op 44"
66
Abram Stockman
Tarteletto - Isorex
op 47"
67
Daniel McLay
Fortuneo-Oscaro
op 49"
68
Etienne van Empel
Roompot - Nederlandse Loterij
op 1'03"
69
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
70
Stijn Vandenbergh
Ag2r - La Mondiale
op 1'05"
71
Jacopo Guarnieri
FDJ
op 1'06"
72
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
op 1'44"
73
Peio Olaberria
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
74
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
75
Thierry Hupond
Delko Marseille Provence KTM
z.t
76
Thibaut Pinot
FDJ
z.t
77
Thibault Guernalec
Fortuneo-Oscaro
z.t
78
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
79
Clement Orceau
Direct Energie
z.t
80
Romain Guillemois
Direct Energie
z.t
81
Jeremy Cornu
Direct Energie
z.t
82
Jimmy Turgis
Cofidis
z.t
83
Kevin Lebreton
Armee de Terre
z.t
84
Gustav Höög
Team Coop
op 1'49"
85
Damien Gaudin
Armee de Terre
op 1'54"
86
Stéphane Poulhiès
Armee de Terre
z.t
87
Nick Dougall
Team Dimension Data
op 2'02"
88
Bernhard Eisel
Team Dimension Data
op 2'11"
89
Benoît Vaugrenard
FDJ
op 2'18"
90
Arnaud Gérard
Fortuneo-Oscaro
z.t
91
Kevin Reza
FDJ
z.t
92
Nicolas Vereecken
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
93
Jeremy Lecroq
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
94
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
95
Hugo Hofstetter
Cofidis
op 3'19"
96
Lukas Spengler
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
97
Jonathan Hivert
Direct Energie
op 3'40"
98
Benat Txoperena Matxikote
Euskadi Basque Country - Murias
op 3'46"
99
Matthieu Ladagnous
FDJ
z.t
100
Bryan Alaphilippe
Armee de Terre
z.t
101
Thomas Edward Gibbons
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
102
Anton Tunset
Team Coop
op 4'17"
103
Aitor Gonzalez Prieto
z.t
104
Andrew Leigh
Tarteletto - Isorex
z.t
105
Sébastien Delfosse
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
106
Ruben Pols
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
107
Clement Venturini
Cofidis
op 6'52"
108
Dorian Godon
Cofidis
op 7'19"
109
Adrien Niyonshuti
Team Dimension Data
op 7'20"
110
Erlend Blikra
Team Coop
op 7'22"
111
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
112
Even Rege
Team Coop
z.t
113
Moreno De Pauw
Sport Vlaanderen - Baloise
op 7'23"
114
Ciske Aneca
Tarteletto - Isorex
op 7'38"
115
Jonathan Couanon
Delko Marseille Provence KTM
op 8'42"
Mikel Aristi Gardoki
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Ole Andre Austevoll
Team Coop
DNF
Michael Cools
Tarteletto - Isorex
DNF
Alexander Geuens
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
DNF
Adrián Gonzalez Velasco
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Dylan Kowalski
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Martin Laas
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Emils Liepins
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Eliot Lietaer
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Eneko Lizarralde
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Christophe Masson
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Thomas Rostollan
Armee de Terre
DNF
Lander Seynaeve
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Dion Smith
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Tanguy Turgis
Cofidis
DNF
Jens Wallays
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Johann van Zyl
Team Dimension Data
DNF
Joeri Calleeuw
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNS
Ryan Gibbons
Team Dimension Data
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
Info
Parcours
Result
Palmares