En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Grand Prix de Wallonie
Result
1
Tim Wellens
Lotto - Soudal
5u26'00"
2
Tony Gallopin
Lotto - Soudal
op 1'22"
3
Julien Simon
Cofidis
op 1'23"
4
Tiesj Benoot
Lotto - Soudal
z.t
5
Jan Bakelants
Ag2r - La Mondiale
op 1'25"
6
Dylan Teuns
BMC Racing Team
op 1'28"
7
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
op 1'37"
8
Gianluca Brambilla
Quick Step Floors
z.t
9
Bjorg Lambrecht
Lotto - Soudal U23
z.t
10
Loic Vliegen
BMC Racing Team
z.t
11
Enrico Battaglin
Team LottoNL - Jumbo
z.t
12
Thibault Ferasse
Armee de Terre
z.t
13
Dimitri Claeys
Cofidis
z.t
14
Guillaume Martin
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
15
Dimitri Peyskens
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
16
Maarten Wynants
Team LottoNL - Jumbo
z.t
17
Franck Bonnamour
Fortuneo-Oscaro
z.t
18
Thibaut Pinot
FDJ
z.t
19
Martin Elmiger
BMC Racing Team
z.t
20
Patrick Müller
BMC Racing Team
z.t
21
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
22
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
23
Nathan Van Hooydonck
BMC Racing Team
z.t
24
Yoann Offredo
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
25
Huub Duyn
Veranda's Willems - Crelan
z.t
26
Benoît Jarrier
Fortuneo-Oscaro
z.t
27
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
28
Dorian Godon
Cofidis
z.t
29
Jimmy Janssens
Cibel-Cebon
z.t
30
Nicolas Edet
Cofidis
op 1'47"
31
Eliot Lietaer
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
32
Amund Groendahl Jansen
Team LottoNL - Jumbo
op 1'50"
33
Alexey Vermeulen
Team LottoNL - Jumbo
op 2'04"
34
Davide Martinelli
Quick Step Floors
op 2'14"
35
Fabien Doubey
Team Wanty - Groupe Gobert
op 2'29"
36
Paul Martens
Team LottoNL - Jumbo
op 2'30"
37
Taco van der Hoorn
Roompot - Nederlandse Loterij
op 2'34"
38
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
op 2'37"
39
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
op 2'44"
40
Frederik Backaert
Team Wanty - Groupe Gobert
op 2'59"
41
Benoit Cosnefroy
op 3'23"
42
Benjamin Thomas
Armee de Terre
op 3'34"
43
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
op 3'40"
44
Petr Vakoc
Quick Step Floors
op 4'06"
45
Stijn Devolder
Veranda's Willems - Crelan
op 4'15"
46
Charlie Arimont
AGO - Aqua Service
op 5'07"
47
Abram Stockman
Tarteletto - Isorex
z.t
48
Sebastien Carabin
Merida-Wallonie MTB Team
z.t
49
Arjen Livyns
Veranda's Willems - Crelan
z.t
50
Adriaan Janssen
Team LottoNL - Jumbo
z.t
51
Jordi Warlop
z.t
52
Michiel Stockman
Tarteletto - Isorex
z.t
53
Dennis Coenen
Cibel-Cebon
z.t
54
Maximilien Picoux
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
55
Justin Jules
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
56
Joeri Calleeuw
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
57
Mathias De Witte
Cibel-Cebon
z.t
58
Floris Gerts
BMC Racing Team
z.t
59
Gregory Habeaux
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
60
David Gaudu
FDJ
z.t
61
Jasper Philipsen
BMC Development Team
op 5'15"
62
Stan Dewulf
Lotto - Soudal U23
z.t
63
Bart De Clercq
Lotto - Soudal
z.t
64
Clement Venturini
Cofidis
z.t
65
Frederik Veuchelen
Team Wanty - Groupe Gobert
op 5'18"
66
Maxime Vantomme
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
67
Ruben Pols
Sport Vlaanderen - Baloise
op 5'21"
68
Jimmy Raibaud
Armee de Terre
op 5'45"
69
Kevyn Ista
WB Veranclassic Aquality Protect
op 5'53"
70
Tanguy Turgis
Cofidis
op 6'07"
71
Julien Mortier
AGO - Aqua Service
z.t
72
Mathias Le Turnier
Cofidis
z.t
73
Florian Vachon
Fortuneo-Oscaro
op 6'18"
74
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
op 7'09"
75
Maxime Farazijn
Sport Vlaanderen - Baloise
op 10'58"
76
William Elliott
T.Palm Pole Continental Wallon
op 11'31"
77
Thimo Willems
op 13'26"
78
Ben Hermans
BMC Racing Team
z.t
79
Andrew Leigh
Tarteletto - Isorex
z.t
80
Rob Ruijgh
Tarteletto - Isorex
z.t
81
Anthony Debuy
AGO - Aqua Service
z.t
82
Yann Pestiaux
AGO - Aqua Service
z.t
83
Pierre Goebeert
AGO - Aqua Service
z.t
84
Jurgen Van den Broeck
Team LottoNL - Jumbo
z.t
85
Aaron Verwilst
Lotto - Soudal U23
z.t
86
Mathias Van Gompel
Lotto - Soudal U23
z.t
87
Yann Guyot
Armee de Terre
z.t
88
Nikolas Maes
Lotto - Soudal
z.t
89
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
90
Gianni Marchand
Cibel-Cebon
z.t
91
Stijn Vandenbergh
Ag2r - La Mondiale
z.t
92
Fernando Gaviria Rendon
Quick Step Floors
z.t
93
Bastien Duculty
Armee de Terre
z.t
94
Martijn Keizer
Team LottoNL - Jumbo
z.t
95
Berden de Vries
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
96
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
97
Wim Reynaerts
Cibel-Cebon
z.t
98
Romain Le Roux
Armee de Terre
z.t
99
Thibault Guernalec
Fortuneo-Oscaro
op 14'33"
100
Franklin Six
AGO - Aqua Service
z.t
101
Kenny Molly
Fortuneo-Oscaro
z.t
102
Arnaud Gérard
Fortuneo-Oscaro
z.t
103
Lennert Teugels
Veranda's Willems - Crelan
z.t
104
Michael Cools
Tarteletto - Isorex
op 16'59"
105
André Looij
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
106
Max Emil Boholm Korner
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
107
Etienne van Empel
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
108
Marvin Tasset
AGO - Aqua Service
z.t
109
Sébastien Delfosse
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
110
Edward Walsh
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
111
Robby Cobbaert
Cibel-Cebon
z.t
112
Norman Vahtra
AGO - Aqua Service
z.t
113
Thomas Joly
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
114
Harm Vanhoucke
Lotto - Soudal U23
op 17'06"
115
Iljo Keisse
Quick Step Floors
z.t
116
Przemyslaw Kasperkiewicz
An Post Chain Reaction
op 20'55"
Yoann Bagot
Cofidis
DNF
Jérôme Baugnies
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Davide Cimolai
FDJ
DNF
Sander Cordeel
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Steff Cras
BMC Development Team
DNF
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Tom Devriendt
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Alvaro Jose Hodeg
Quick Step Floors
DNF
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Jeremy Lecroq
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Kevin Ledanois
Fortuneo-Oscaro
DNF
Jérémy Leveau
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Julien Loubet
Armee de Terre
DNF
Rudy Molard
FDJ
DNF
Sylvain Moniquet
AGO - Aqua Service
DNF
Steve Morabito
FDJ
DNF
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
DNF
Laurent Pichon
Fortuneo-Oscaro
DNF
Cédric Pineau
FDJ
DNF
Jérémy Roy
FDJ
DNF
Marc Sarreau
FDJ
DNF
Pieter Serry
Quick Step Floors
DNF
Lander Seynaeve
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Stijn Steels
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Steven Tronet
Armee de Terre
DNF
Nicolas Vereecken
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Otto Vergaerde
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Coen Vermeltfoort
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
Kevin De Jonghe
Cibel-Cebon
DNF
Niels De Rooze
Tarteletto - Isorex
DNF
Auxence Buntinx
T.Palm Pole Continental Wallon
OTL
Merlijn Decoster
T.Palm Pole Continental Wallon
OTL
Guillaume Haag
T.Palm Pole Continental Wallon
OTL
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
OTL
Emiel Planckaert
Lotto - Soudal
OTL
Brecht Ruyters
Cibel-Cebon
OTL
Dries De Bondt
Veranda's Willems - Crelan
OTL
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
Info
Parcours
Result
Palmares