En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Trofeo Laigueglia
Result
1
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
5u10'27"
2
Biniam Girmay Hailu
Nippo Delko Provence
op 32"
3
Diego Rosa
Team Arkéa - Samsic
z.t
4
Andrea Vendrame
Ag2r - La Mondiale
op 1'17"
5
Lorenzo Rota
Vini Zabù - KTM
z.t
6
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
7
Davide Gabburo
Androni Giocatolli - Sidermec
op 1'21"
8
Marco Tizza
Amore E Vita | P:
op 1'48"
9
Andreas Kron
Riwal Securitas Cycling Team
op 1'55"
10
Filippo Conca
Biesse Arvedi
z.t
11
Giovanni Visconti
Vini Zabù - KTM
op 2'07"
12
Francesco Gavazzi
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
13
Simone Velasco
Gazprom - Rusvelo
z.t
14
Nicola Bagioli
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
15
Kevin Colleoni
Biesse Arvedi
z.t
16
Lucas Eriksson
Riwal Securitas Cycling Team
z.t
17
Larry Warbasse
Ag2r - La Mondiale
z.t
18
Mauro Finetto
Nippo Delko Provence
z.t
19
Julien Trarieux
Nippo Delko Provence
z.t
20
Dayer Uberney Quintana Rojas
Team Arkéa - Samsic
z.t
21
Edoardo Zardini
Vini Zabù - KTM
z.t
22
Marco Frapporti
Vini Zabù - KTM
op 2'11"
23
Andrea Garosio
Vini Zabù - KTM
op 2'19"
24
Matteo Busato
Vini Zabù - KTM
z.t
25
Giovanni Aleotti
Cycling Team Friuli Asd
op 3'53"
26
Kevin Ledanois
Team Arkéa - Samsic
op 5'35"
27
Francesco Romano
Bardiani CSF Faizane'
z.t
28
Davide Casarotto
General Store - Essegibi - F.Illi Curia
z.t
29
Romain Hardy
Team Arkéa - Samsic
z.t
30
Daniel Smarzaro
General Store - Essegibi - F.Illi Curia
z.t
31
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
32
Clément Chevrier
Ag2r - La Mondiale
z.t
33
Luca Raggio
z.t
34
Dorian Godon
Ag2r - La Mondiale
z.t
35
Geoffrey Bouchard
Ag2r - La Mondiale
op 6'38"
36
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
37
Thomas Pesenti
Beltrami TSA Marchiol
op 8'00"
38
Simone Ravanelli
Androni Giocatolli - Sidermec
op 8'57"
39
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF Faizane'
z.t
40
Giovanni Carboni
Bardiani CSF Faizane'
z.t
41
Jesper Schultz
Riwal Securitas Cycling Team
op 9'51"
42
Paolo Toto
Work Service - Dinatek - Vega
z.t
43
Federico Zurlo
Giotti Victoria
z.t
44
Emil Mielke Vinjebo
Riwal Securitas Cycling Team
z.t
45
Luca Covili
Bardiani CSF Faizane'
z.t
46
Ivan Martinelli
z.t
47
Christian Scaroni
Gazprom - Rusvelo
z.t
48
Raffaele Radice
Team Sunweb
z.t
49
Andrea Piccolo
Team Colpack Ballan
z.t
50
Karel Vacek
z.t
51
Alessio Martinelli
Team Colpack Ballan
z.t
52
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
53
Riccardo Lucca
General Store - Essegibi - F.Illi Curia
z.t
54
Marc Oliver Pritzen
NTT Continental Cycling Team
z.t
55
Samuele Rubino
NTT Continental Cycling Team
z.t
56
Michael Belleri
Biesse Arvedi
z.t
Sander Andersen
General Store - Essegibi - F.Illi Curia
DNF
Mattia Bais
Androni Giocatolli - Sidermec
DNF
Davide Baldaccini
Team Colpack Ballan
DNF
Filippo Baroncini
Beltrami TSA Marchiol
DNF
Matteo Baseggio
General Store - Essegibi - F.Illi Curia
DNF
Fumiyuki Beppu
Nippo Delko Provence
DNF
Riccardo Bobbo
NTT Continental Cycling Team
DNF
Franck Bonnamour
Team Arkéa - Samsic
DNF
Daniele Braidot
DNF
Luca Braidot
DNF
Michael Bresciani
DNF
Federico Burchio
Work Service - Dinatek - Vega
DNF
Marco Canola
Gazprom - Rusvelo
DNF
Matteo Carboni
Biesse Arvedi
DNF
Riccardo Ciuccarelli
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
DNF
Luca Coati
Casillo - Petroli Firenze - Hoppla
DNF
Raul Colombo
Work Service - Dinatek - Vega
DNF
Andrea Di Renzo
Vini Zabù - KTM
DNF
Antonio Di Sante
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
DNF
Emil Dima
Giotti Victoria
DNF
Alessandro Fedeli
Nippo Delko Provence
DNF
Niccolò Ferri
DNF
Viktor Filutas
Giotti Victoria
DNF
Mattia Frapporti
Androni Giocatolli - Sidermec
DNF
Matteo Gaido
Giotti Victoria
DNF
Marco Grendene
Beltrami TSA Marchiol
DNF
Mattia Guasco
NTT Continental Cycling Team
DNF
Yukinori Hishinuma
Amore E Vita | P:
DNF
Ciprian Jitaru
Giotti Victoria
DNF
Martin Lavric
NTT Continental Cycling Team
DNF
Romain Le Roux
Team Arkéa - Samsic
DNF
Kim Magnusson
Riwal Securitas Cycling Team
DNF
Leonardo Marchiori
NTT Continental Cycling Team
DNF
Alessandro Marinozzi
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
DNF
Giulio Masotto
Team Colpack Ballan
DNF
Jacopo Menegotto
Biesse Arvedi
DNF
Andrea Meucci
DNF
Daniel Nastasi
DNF
Ramunas Navardauskas
Nippo Delko Provence
DNF
Nicolas Nesi
DNF
Atsushi Oka
Nippo Delko Provence
DNF
Emanuele Onesti
Giotti Victoria
DNF
Massimo Orlandi
Beltrami TSA Marchiol
DNF
Umberto Orsini
Bardiani CSF Faizane'
DNF
Nicolo' Parisini
Beltrami TSA Marchiol
DNF
Kristaps Pelcers
Amore E Vita | P:
DNF
Charly Petelin
DNF
Orlando Pitzanti
DNF
Davide Plebani
Biesse Arvedi
DNF
Dario Puccioni
Work Service - Dinatek - Vega
DNF
Simone Raccani
Beltrami TSA Marchiol
DNF
Tommaso Rigatti
Team Colpack Ballan
DNF
Petr Rikunov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Nicolas Rinaldi
DNF
Alan Riou
Team Arkéa - Samsic
DNF
Matteo Rotondi
Work Service - Dinatek - Vega
DNF
Niccolo' Salvietti
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
DNF
Antonio Santoro
Work Service - Dinatek - Vega
DNF
Raul-Antonio Sinza
Giotti Victoria
DNF
Artur Sowinski
DNF
Matús Stocek
Beltrami TSA Marchiol
DNF
Stefano Taglietti
Biesse Arvedi
DNF
Antonio Tiberi
Team Colpack Ballan
DNF
Ricardo Tosin
General Store - Essegibi - F.Illi Curia
DNF
Torkil Veyhe
Riwal Securitas Cycling Team
DNF
Abderrahim Zahiri
General Store - Essegibi - F.Illi Curia
DNF
Samuele Zambelli
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
DNF
Filippo Zana
Bardiani CSF Faizane'
DNF
Francesco Zandri
Work Service - Dinatek - Vega
DNF
Francesco Di Felice
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
DNF
August Jensen
Riwal Securitas Cycling Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
Info
Parcours
Result
Palmares