En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Pologne
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
08/08
Wieliczka
Bielsko-Biala
152.2 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Michal Kwiatkowski
Team Sky
3u39'14"
2
Dylan Teuns
BMC Racing Team
z.t
3
Enrico Battaglin
Team LottoNL - Jumbo
z.t
4
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
z.t
5
Enrico Gasparotto
Bahrein - Merida
z.t
6
Simon Yates
Mitchelton - Scott
z.t
7
Simone Consonni
UAE Team Emirates
z.t
8
Giacomo Nizzolo
Trek - Segafredo
z.t
9
Edvald Boasson-Hagen
Team Dimension Data
z.t
10
Jan Bakelants
Ag2r - La Mondiale
z.t
11
Sergei Chernetski
Astana Pro Team
z.t
12
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
z.t
13
George Bennett
Team LottoNL - Jumbo
z.t
14
Bjorg Lambrecht
Lotto - Soudal
z.t
15
Dries Devenyns
Quick Step Floors
z.t
16
Clement Venturini
Ag2r - La Mondiale
z.t
17
Georg Preidler
Groupama - FDJ
z.t
18
Sergio Luis Henao Montoya
Team Sky
z.t
19
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
z.t
20
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
z.t
21
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
22
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
23
Davide Formolo
Bora - HansGrohe
z.t
24
Fabio Felline
Trek - Segafredo
z.t
25
Laurens De Plus
Quick Step Floors
z.t
26
Silvan Dillier
Ag2r - La Mondiale
z.t
27
Sam Oomen
Team Sunweb
z.t
28
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
29
Fabio Aru
UAE Team Emirates
z.t
30
Pawel Cieslik
CCC Sprandi Polkowice
z.t
31
Daniel Moreno Fernandez
Team EF Education First - Drapac
z.t
32
Eros Capecchi
Quick Step Floors
z.t
33
Floris De Tier
Team LottoNL - Jumbo
z.t
34
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
35
Richard Carapaz
Movistar Team
z.t
36
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
37
Matteo Trentin
Mitchelton - Scott
z.t
38
Stephane Rossetto
Cofidis
z.t
39
Eduardo Sepulveda
Movistar Team
z.t
40
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
z.t
41
Alessandro De Marchi
BMC Racing Team
z.t
42
Scott Davies
Team Dimension Data
z.t
43
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
44
Michal Paluta
CCC Sprandi Polkowice
z.t
45
Steff Cras
Team Katusha Alpecin
z.t
46
Valerio Conti
UAE Team Emirates
z.t
47
James Callum Shaw
Lotto - Soudal
z.t
48
Simon Spilak
Team Katusha Alpecin
z.t
49
Valerio Agnoli
Bahrein - Merida
z.t
50
Alberto Bettiol
BMC Racing Team
z.t
51
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
52
Michal Schlegel
CCC Sprandi Polkowice
z.t
53
Ben O'Connor
Team Dimension Data
z.t
54
Grega Bole
Bahrein - Merida
z.t
55
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
z.t
56
Lars Ytting Bak
Lotto - Soudal
z.t
57
Mark Padun
Bahrein - Merida
z.t
58
Jhonatan Restrepo
Team Katusha Alpecin
z.t
59
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
60
Rohan Dennis
BMC Racing Team
z.t
61
Reto Hollenstein
Team Katusha Alpecin
z.t
62
Rui Alberto Costa Da Faria
UAE Team Emirates
op 13"
63
Clément Chevrier
Ag2r - La Mondiale
z.t
64
Michael Morkov
Quick Step Floors
z.t
65
Kim Magnusson
Team EF Education First - Drapac
z.t
66
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
op 23"
67
Nacer Bouhanni
Cofidis
op 27"
68
Salvatore Puccio
Team Sky
op 39"
69
Pavel Sivakov
Team Sky
op 46"
70
Davide Villella
Astana Pro Team
z.t
71
Daniel Teklehaimanot Girmazion
Cofidis
op 54"
72
Przemyslaw Niemiec
UAE Team Emirates
op 1'03"
73
Boy van Poppel
Trek - Segafredo
op 1'05"
74
Davide Martinelli
Quick Step Floors
op 1'21"
75
Michal Podlaski
Voster Uniwheels Team
op 1'40"
76
Lars Boom
Team LottoNL - Jumbo
op 1'54"
77
Gijs Van Hoecke
Team LottoNL - Jumbo
z.t
78
Léo Vincent
Groupama - FDJ
z.t
79
Moreno Hofland
Lotto - Soudal
z.t
80
Michal Golas
Team Sky
z.t
81
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
z.t
82
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
z.t
83
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
84
Johannes Fröhlinger
Team Sunweb
z.t
85
Tom Leezer
Team LottoNL - Jumbo
z.t
86
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
87
Hector Carretero
Movistar Team
z.t
88
Artyom Zakharov
Astana Pro Team
z.t
89
Nuno Bico Matos
Movistar Team
z.t
90
Sven Erik Bystrøm
UAE Team Emirates
z.t
91
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
92
Natnael Berhane
Team Dimension Data
z.t
93
Maciej Paterski
Wibatech Merx 7R
z.t
94
Harm Vanhoucke
Lotto - Soudal
z.t
95
Louis Vervaeke
Team Sunweb
z.t
96
Jakub Kaczmarek
Team Hurom
z.t
97
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
98
Niccolo Bonifazio
Bahrein - Merida
z.t
99
Jacobus Venter
Team Dimension Data
z.t
100
Lachlan David Morton
Team Dimension Data
z.t
101
Yevgeniy Gidich
Astana Pro Team
z.t
102
Domen Novak
Bahrein - Merida
z.t
103
André Greipel
Lotto - Soudal
z.t
104
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
op 2'19"
105
Mickael Delage
Groupama - FDJ
op 2'31"
106
William Bonnet
Groupama - FDJ
z.t
107
Fabio Sabatini
Quick Step Floors
z.t
108
Marek Rutkiewicz
Wibatech Merx 7R
z.t
109
Adam Stachowiak
Voster Uniwheels Team
z.t
110
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
z.t
111
Jurgen Roelandts
BMC Racing Team
z.t
112
Kamil Gradek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
113
Edward Ravasi
UAE Team Emirates
z.t
114
Dayer Uberney Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
115
Lukasz Wisniowski
Team Sky
op 2'44"
116
Luka Mezgec
Mitchelton - Scott
z.t
117
Alexander Edmondson
Mitchelton - Scott
z.t
118
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
op 2'52"
119
Ian Stannard
Team Sky
op 3'25"
120
Peter Kennaugh
Bora - HansGrohe
z.t
121
Alexander Foliforov
Gazprom - Rusvelo
z.t
122
Mitchell Docker
Team EF Education First - Drapac
op 3'29"
123
Ivan Garcia Cortina
Bahrein - Merida
op 3'32"
124
Michael Albasini
Mitchelton - Scott
op 6'04"
125
Roman Kreuziger
Mitchelton - Scott
z.t
126
Carlos Verona Quintanilla
Mitchelton - Scott
z.t
127
Alvaro Jose Hodeg
Quick Step Floors
op 8'09"
128
Julián Cardona
Team EF Education First - Drapac
z.t
129
Karol Domagalski
One Pro Cycling
z.t
130
Kamil Zielinski
Team Hurom
z.t
131
Logan Owen
Team EF Education First - Drapac
z.t
132
Michael Storer
Team Sunweb
z.t
133
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
z.t
134
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
z.t
135
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
z.t
136
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
z.t
137
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
138
Sacha Modolo
Team EF Education First - Drapac
z.t
139
Maxim Belkov
Team Katusha Alpecin
op 8'48"
140
Jenthe Biermans
Team Katusha Alpecin
z.t
141
Mathias Le Turnier
Cofidis
op 9'14"
142
Bert Van Lerberghe
Cofidis
op 13'02"
143
Pawel Franczak
CCC Sprandi Polkowice
z.t
144
Bernhard Eisel
Team Dimension Data
op 15'11"
145
Daniel McLay
Team EF Education First - Drapac
z.t
146
Alex Frame
Trek - Segafredo
z.t
147
Danny van Poppel
Team LottoNL - Jumbo
op 17'13"
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares