En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Pologne
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
07/08
Jaworzno
Szczyrk
178.7 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Michal Kwiatkowski
Team Sky
4u25'44"
2
Dylan Teuns
BMC Racing Team
op 3"
3
George Bennett
Team LottoNL - Jumbo
z.t
4
Sergei Chernetski
Astana Pro Team
z.t
5
Daniel Moreno Fernandez
Team EF Education First - Drapac
z.t
6
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
z.t
7
Sam Oomen
Team Sunweb
op 6"
8
Enrico Gasparotto
Bahrein - Merida
z.t
9
Sergio Luis Henao Montoya
Team Sky
z.t
10
Davide Formolo
Bora - HansGrohe
z.t
11
Laurens De Plus
Quick Step Floors
z.t
12
Fabio Aru
UAE Team Emirates
z.t
13
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
14
Dries Devenyns
Quick Step Floors
op 10"
15
Georg Preidler
Groupama - FDJ
op 14"
16
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
z.t
17
Simon Yates
Mitchelton - Scott
z.t
18
Alberto Bettiol
BMC Racing Team
z.t
19
Silvan Dillier
Ag2r - La Mondiale
z.t
20
Floris De Tier
Team LottoNL - Jumbo
z.t
21
Pawel Cieslik
CCC Sprandi Polkowice
z.t
22
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
op 18"
23
Richard Carapaz
Movistar Team
z.t
24
Simon Spilak
Team Katusha Alpecin
op 21"
25
Jan Bakelants
Ag2r - La Mondiale
z.t
26
Scott Davies
Team Dimension Data
z.t
27
Alessandro De Marchi
BMC Racing Team
op 25"
28
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
29
Fabio Felline
Trek - Segafredo
op 27"
30
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
31
Stephane Rossetto
Cofidis
z.t
32
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
33
Andrey Zeits
Astana Pro Team
op 31"
34
Steff Cras
Team Katusha Alpecin
z.t
35
Eduardo Sepulveda
Movistar Team
z.t
36
Davide Villella
Astana Pro Team
op 35"
37
Michal Schlegel
CCC Sprandi Polkowice
z.t
38
Eros Capecchi
Quick Step Floors
op 39"
39
Bjorg Lambrecht
Lotto - Soudal
z.t
40
Mathias Le Turnier
Cofidis
op 43"
41
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
42
Lachlan David Morton
Team Dimension Data
op 47"
43
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
44
Valerio Agnoli
Bahrein - Merida
z.t
45
Edvald Boasson-Hagen
Team Dimension Data
op 50"
46
James Callum Shaw
Lotto - Soudal
z.t
47
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
z.t
48
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
op 54"
49
Domen Novak
Bahrein - Merida
z.t
50
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
op 59"
51
Léo Vincent
Groupama - FDJ
op 1'05"
52
Mark Padun
Bahrein - Merida
op 1'07"
53
Michal Podlaski
Voster Uniwheels Team
op 1'09"
54
Ben O'Connor
Team Dimension Data
op 1'14"
55
Daniel Teklehaimanot Girmazion
Cofidis
op 1'15"
56
Jakub Kaczmarek
Team Hurom
z.t
57
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
op 1'18"
58
Reto Hollenstein
Team Katusha Alpecin
op 1'23"
59
Valerio Conti
UAE Team Emirates
op 1'26"
60
Clément Chevrier
Ag2r - La Mondiale
op 1'31"
61
Enrico Battaglin
Team LottoNL - Jumbo
op 1'48"
62
Roman Kreuziger
Mitchelton - Scott
op 1'53"
63
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
64
Nuno Bico Matos
Movistar Team
op 2'34"
65
Harm Vanhoucke
Lotto - Soudal
z.t
66
Rohan Dennis
BMC Racing Team
op 2'56"
67
Peter Kennaugh
Bora - HansGrohe
z.t
68
Pavel Sivakov
Team Sky
z.t
69
Lars Ytting Bak
Lotto - Soudal
op 3'00"
70
Salvatore Puccio
Team Sky
op 3'05"
71
Rui Alberto Costa Da Faria
UAE Team Emirates
op 3'08"
72
Przemyslaw Niemiec
UAE Team Emirates
op 3'17"
73
Maciej Paterski
Wibatech Merx 7R
op 3'33"
74
Edward Ravasi
UAE Team Emirates
op 3'41"
75
Artyom Zakharov
Astana Pro Team
op 3'47"
76
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
77
Michael Storer
Team Sunweb
op 4'24"
78
Carlos Verona Quintanilla
Mitchelton - Scott
op 4'30"
79
Grega Bole
Bahrein - Merida
op 6'36"
80
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
81
Louis Vervaeke
Team Sunweb
z.t
82
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
op 6'48"
83
Matteo Trentin
Mitchelton - Scott
op 7'40"
84
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
op 7'45"
85
Kim Magnusson
Team EF Education First - Drapac
op 7'49"
86
Hector Carretero
Movistar Team
op 7'56"
87
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
88
Clement Venturini
Ag2r - La Mondiale
op 8'55"
89
Marek Rutkiewicz
Wibatech Merx 7R
z.t
90
Kamil Zielinski
Team Hurom
z.t
91
Natnael Berhane
Team Dimension Data
z.t
92
Moreno Hofland
Lotto - Soudal
z.t
93
Jurgen Roelandts
BMC Racing Team
z.t
94
Yevgeniy Gidich
Astana Pro Team
op 8'59"
95
Logan Owen
Team EF Education First - Drapac
op 9'11"
96
Mitchell Docker
Team EF Education First - Drapac
z.t
97
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
op 9'15"
98
Michal Paluta
CCC Sprandi Polkowice
z.t
99
Dayer Uberney Quintana Rojas
Movistar Team
op 9'23"
100
Jhonatan Restrepo
Team Katusha Alpecin
z.t
101
Sven Erik Bystrøm
UAE Team Emirates
op 9'34"
102
Maxim Belkov
Team Katusha Alpecin
z.t
103
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
op 9'50"
104
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
op 9'51"
105
Sacha Modolo
Team EF Education First - Drapac
op 9'58"
106
Niccolo Bonifazio
Bahrein - Merida
op 10'11"
107
Lars Boom
Team LottoNL - Jumbo
op 11'01"
108
Michal Golas
Team Sky
op 11'33"
109
Michael Morkov
Quick Step Floors
z.t
110
Gijs Van Hoecke
Team LottoNL - Jumbo
z.t
111
Ian Stannard
Team Sky
op 11'36"
112
Tom Leezer
Team LottoNL - Jumbo
op 11'44"
113
Boy van Poppel
Trek - Segafredo
op 11'50"
114
Danny van Poppel
Team LottoNL - Jumbo
z.t
115
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
op 11'52"
116
Giacomo Nizzolo
Trek - Segafredo
op 12'01"
117
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
op 12'07"
118
Nacer Bouhanni
Cofidis
op 17'40"
119
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
z.t
120
André Greipel
Lotto - Soudal
z.t
121
Lukasz Wisniowski
Team Sky
z.t
122
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
z.t
123
Ivan Garcia Cortina
Bahrein - Merida
z.t
124
Fabio Sabatini
Quick Step Floors
z.t
125
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
z.t
126
Luka Mezgec
Mitchelton - Scott
z.t
127
Alexander Edmondson
Mitchelton - Scott
z.t
128
Mickael Delage
Groupama - FDJ
z.t
129
Adam Stachowiak
Voster Uniwheels Team
z.t
130
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
z.t
131
William Bonnet
Groupama - FDJ
z.t
132
Michael Albasini
Mitchelton - Scott
z.t
133
Alvaro Jose Hodeg
Quick Step Floors
z.t
134
Karol Domagalski
One Pro Cycling
z.t
135
Jenthe Biermans
Team Katusha Alpecin
z.t
136
Kamil Gradek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
137
Johannes Fröhlinger
Team Sunweb
z.t
138
Davide Martinelli
Quick Step Floors
z.t
139
Alexander Foliforov
Gazprom - Rusvelo
z.t
140
Jacobus Venter
Team Dimension Data
z.t
141
Bernhard Eisel
Team Dimension Data
z.t
142
Simone Consonni
UAE Team Emirates
z.t
143
Alex Frame
Trek - Segafredo
op 17'49"
144
Pawel Franczak
CCC Sprandi Polkowice
op 21'57"
145
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
z.t
146
Bert Van Lerberghe
Cofidis
op 25'55"
147
Julián Cardona
Team EF Education First - Drapac
op 30'07"
148
Daniel McLay
Team EF Education First - Drapac
op 34'06"
Phil Bauhaus
Team Sunweb
DNF
Nathan Haas
Team Katusha Alpecin
DNF
Mike Teunissen
Team Sunweb
DNF
Nicholas Roche
BMC Racing Team
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares