En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Pologne
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
04/08
Krakow
Krakow
133.7 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
2u59'11"
2
Alvaro Jose Hodeg
Quick Step Floors
z.t
3
Matteo Trentin
Mitchelton - Scott
z.t
4
Giacomo Nizzolo
Trek - Segafredo
z.t
5
Danny van Poppel
Team LottoNL - Jumbo
z.t
6
Mike Teunissen
Team Sunweb
z.t
7
Simone Consonni
UAE Team Emirates
z.t
8
Clement Venturini
Ag2r - La Mondiale
z.t
9
Maciej Paterski
Wibatech Merx 7R
z.t
10
Pawel Franczak
CCC Sprandi Polkowice
z.t
11
Edvald Boasson-Hagen
Team Dimension Data
z.t
12
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
z.t
13
Nacer Bouhanni
Cofidis
z.t
14
Niccolo Bonifazio
Bahrein - Merida
z.t
15
Jurgen Roelandts
BMC Racing Team
z.t
16
Jenthe Biermans
Team Katusha Alpecin
z.t
17
Nathan Haas
Team Katusha Alpecin
z.t
18
Simon Yates
Mitchelton - Scott
z.t
19
Sam Oomen
Team Sunweb
z.t
20
Lukasz Wisniowski
Team Sky
z.t
21
Sergei Chernetski
Astana Pro Team
z.t
22
Ivan Garcia Cortina
Bahrein - Merida
z.t
23
Richard Carapaz
Movistar Team
z.t
24
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
z.t
25
Fabio Sabatini
Quick Step Floors
z.t
26
Enrico Gasparotto
Bahrein - Merida
z.t
27
Pawel Cieslik
CCC Sprandi Polkowice
z.t
28
Michal Schlegel
CCC Sprandi Polkowice
z.t
29
Artyom Zakharov
Astana Pro Team
z.t
30
Davide Villella
Astana Pro Team
z.t
31
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
z.t
32
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
z.t
33
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
z.t
34
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
35
Georg Preidler
Groupama - FDJ
z.t
36
Jan Bakelants
Ag2r - La Mondiale
z.t
37
Johannes Fröhlinger
Team Sunweb
z.t
38
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
39
Sven Erik Bystrøm
UAE Team Emirates
z.t
40
Davide Formolo
Bora - HansGrohe
z.t
41
Salvatore Puccio
Team Sky
z.t
42
Mickael Delage
Groupama - FDJ
z.t
43
Bjorg Lambrecht
Lotto - Soudal
z.t
44
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
z.t
45
Kamil Zielinski
Team Hurom
z.t
46
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
47
Nuno Bico Matos
Movistar Team
z.t
48
Sergio Luis Henao Montoya
Team Sky
z.t
49
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
50
Domen Novak
Bahrein - Merida
z.t
51
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
52
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
53
Yevgeniy Gidich
Astana Pro Team
z.t
54
Dylan Teuns
BMC Racing Team
z.t
55
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
z.t
56
Silvan Dillier
Ag2r - La Mondiale
z.t
57
Rui Alberto Costa Da Faria
UAE Team Emirates
z.t
58
Pavel Sivakov
Team Sky
z.t
59
Nicholas Roche
BMC Racing Team
z.t
60
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
61
Clément Chevrier
Ag2r - La Mondiale
z.t
62
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
63
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
64
Ben O'Connor
Team Dimension Data
z.t
65
Steff Cras
Team Katusha Alpecin
z.t
66
Simon Spilak
Team Katusha Alpecin
z.t
67
Marek Rutkiewicz
Wibatech Merx 7R
z.t
68
Daniel Teklehaimanot Girmazion
Cofidis
z.t
69
Dries Devenyns
Quick Step Floors
z.t
70
Fabio Aru
UAE Team Emirates
z.t
71
Roman Kreuziger
Mitchelton - Scott
z.t
72
Valerio Agnoli
Bahrein - Merida
z.t
73
Eros Capecchi
Quick Step Floors
z.t
74
Mark Padun
Bahrein - Merida
z.t
75
Natnael Berhane
Team Dimension Data
z.t
76
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
77
Jarlinson Pantano Gomez
Trek - Segafredo
z.t
78
Valerio Conti
UAE Team Emirates
z.t
79
Enrico Battaglin
Team LottoNL - Jumbo
z.t
80
Louis Vervaeke
Team Sunweb
z.t
81
Fabio Felline
Trek - Segafredo
z.t
82
Michael Morkov
Quick Step Floors
z.t
83
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
z.t
84
Laurens De Plus
Quick Step Floors
z.t
85
Michal Golas
Team Sky
z.t
86
George Bennett
Team LottoNL - Jumbo
z.t
87
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
z.t
88
Michal Kwiatkowski
Team Sky
z.t
89
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
z.t
90
Hector Carretero
Movistar Team
z.t
91
Ian Stannard
Team Sky
z.t
92
Kamil Gradek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
93
Davide Martinelli
Quick Step Floors
z.t
94
Jakub Kaczmarek
Team Hurom
z.t
95
Floris De Tier
Team LottoNL - Jumbo
z.t
96
Sacha Modolo
Team EF Education First - Drapac
z.t
97
Alessandro De Marchi
BMC Racing Team
z.t
98
Reto Hollenstein
Team Katusha Alpecin
z.t
99
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
z.t
100
Adam Stachowiak
Voster Uniwheels Team
z.t
101
Dayer Uberney Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
102
Michal Podlaski
Voster Uniwheels Team
z.t
103
Scott Davies
Team Dimension Data
z.t
104
Jhonatan Restrepo
Team Katusha Alpecin
z.t
105
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
106
Daniel Moreno Fernandez
Team EF Education First - Drapac
z.t
107
Carlos Verona Quintanilla
Mitchelton - Scott
z.t
108
Lars Ytting Bak
Lotto - Soudal
z.t
109
Harm Vanhoucke
Lotto - Soudal
z.t
110
Grega Bole
Bahrein - Merida
z.t
111
Alberto Bettiol
BMC Racing Team
z.t
112
Edward Ravasi
UAE Team Emirates
z.t
113
William Bonnet
Groupama - FDJ
z.t
114
Eduardo Sepulveda
Movistar Team
z.t
115
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
z.t
116
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
117
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
118
Przemyslaw Niemiec
UAE Team Emirates
z.t
119
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
z.t
120
Rohan Dennis
BMC Racing Team
z.t
121
Michal Paluta
CCC Sprandi Polkowice
z.t
122
Peter Kennaugh
Bora - HansGrohe
z.t
123
Lachlan David Morton
Team Dimension Data
z.t
124
Jacobus Venter
Team Dimension Data
z.t
125
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
126
Bert Van Lerberghe
Cofidis
z.t
127
Michael Storer
Team Sunweb
z.t
128
Gijs Van Hoecke
Team LottoNL - Jumbo
z.t
129
Mathias Le Turnier
Cofidis
z.t
130
James Callum Shaw
Lotto - Soudal
z.t
131
Michael Albasini
Mitchelton - Scott
z.t
132
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
133
Stephane Rossetto
Cofidis
z.t
134
Karol Domagalski
One Pro Cycling
z.t
135
Léo Vincent
Groupama - FDJ
z.t
136
André Greipel
Lotto - Soudal
z.t
137
Tom Leezer
Team LottoNL - Jumbo
z.t
138
Luka Mezgec
Mitchelton - Scott
z.t
139
Boy van Poppel
Trek - Segafredo
op 26"
140
Moreno Hofland
Lotto - Soudal
z.t
141
Alexander Foliforov
Gazprom - Rusvelo
op 41"
142
Alexander Edmondson
Mitchelton - Scott
op 46"
143
Maxim Belkov
Team Katusha Alpecin
z.t
144
Lars Boom
Team LottoNL - Jumbo
op 1'29"
145
Mitchell Docker
Team EF Education First - Drapac
op 1'49"
146
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
op 2'00"
147
Lennard Hofstede
Team Sunweb
op 2'40"
148
Bernhard Eisel
Team Dimension Data
op 2'46"
149
Logan Owen
Team EF Education First - Drapac
op 3'05"
150
Alex Frame
Trek - Segafredo
op 3'30"
151
Phil Bauhaus
Team Sunweb
op 5'54"
152
Daniel McLay
Team EF Education First - Drapac
op 6'09"
153
Julián Cardona
Team EF Education First - Drapac
z.t
154
Kim Magnusson
Team EF Education First - Drapac
op 15'48"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares