En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Pologne
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
30/07
Krakow
Rzeszów
226 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Thor Hushovd
BMC Racing Team
5u10'02"
2
Mark Renshaw
Belkin Pro Cycling Team
z.t
3
Steele Von Hoff
Garmin - Sharp
z.t
4
Grega Bole
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
5
Tosh Van der Sande
Lotto - Belisol Team
z.t
6
Leigh Howard
Orica-GreenEDGE
z.t
7
Michal Golas
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
8
Yauheni Hutarovich
Ag2r - La Mondiale
z.t
9
Ben Swift
Sky Procycling
z.t
10
Luka Mezgec
Team Argos - Shimano
z.t
11
Mitchell Docker
Orica-GreenEDGE
z.t
12
Daniele Ratto
Cannondale
z.t
13
Taylor Phinney
BMC Racing Team
z.t
14
Zdenek Stybar
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
15
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
16
Pawel Franczak
Team Wibatech - Brzeg
z.t
17
Adrian Saez de Arregi Egurrola
Euskaltel - Euskadi
z.t
18
Ion Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
z.t
19
Daniel Schorn
Team Netapp - Endura
z.t
20
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
z.t
21
Jesse Sergent
Radioshack - Leopard
z.t
22
Pieter Weening
Orica-GreenEDGE
z.t
23
Adrian Honkisz
CCC Polsat Polkowice
z.t
24
Rafal Majka
Team Saxo - Tinkoff
z.t
25
Robert Kiserlovski
Radioshack - Leopard
z.t
26
Dominik Nerz
BMC Racing Team
z.t
27
Tanel Kangert
Astana Pro Team
z.t
28
Angel Madrazo Ruiz
Movistar Team
z.t
29
Thomas Rohregger
Radioshack - Leopard
z.t
30
Vladimir Gusev
Katusha
z.t
31
Thomas Dekker
Garmin - Sharp
z.t
32
Alex Howes
Garmin - Sharp
z.t
33
Alessandro Vanotti
Astana Pro Team
z.t
34
Domenico Pozzovivo
Ag2r - La Mondiale
z.t
35
Bruno Pires
Team Saxo - Tinkoff
z.t
36
Steven Kruijswijk
Belkin Pro Cycling Team
z.t
37
Oliver Zaugg
Team Saxo - Tinkoff
z.t
38
Ben Hermans
Radioshack - Leopard
z.t
39
Ivan Basso
Cannondale
z.t
40
Eros Capecchi
Movistar Team
z.t
41
Warren Barguil
Team Argos - Shimano
z.t
42
Sergio Luis Henao Montoya
Sky Procycling
z.t
43
Ivan Santaromita
BMC Racing Team
z.t
44
Chris Anker Sörensen
Team Saxo - Tinkoff
z.t
45
Thomas Peterson
Team Argos - Shimano
z.t
46
Cristiano Salerno
Cannondale
z.t
47
Cayetano José Sarmiento Tunarrosa
Cannondale
z.t
48
Bert-Jan Lindeman
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
49
Nicki Sörensen
Team Saxo - Tinkoff
z.t
50
Pawel Cieslik
Bank BGZ
z.t
51
Jeffry Johan Romero Corredor
Colombia
z.t
52
Georg Preidler
Team Argos - Shimano
z.t
53
Davide Rebellin
CCC Polsat Polkowice
z.t
54
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
z.t
55
Sergei Chernetski
Katusha
z.t
56
Johan Vansummeren
Garmin - Sharp
z.t
57
Tomasz Marczynski
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
58
Andreas Schillinger
Team Netapp - Endura
z.t
59
Reinardt Janse van Rensburg
Team Argos - Shimano
z.t
60
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskaltel - Euskadi
z.t
61
Maciej Paterski
Cannondale
z.t
62
Aidis Kruopis
Orica-GreenEDGE
z.t
63
Fabian Cancellara
Radioshack - Leopard
z.t
64
Yaroslav Popovych
Radioshack - Leopard
z.t
65
Luis Léon Sanchez Gil
Belkin Pro Cycling Team
z.t
66
Francis De Greef
Lotto - Belisol Team
z.t
67
Maurits Lammertink
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
68
Paul Voss
Team Netapp - Endura
z.t
69
Vincenzo Nibali
Astana Pro Team
z.t
70
Kevin De Weert
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
71
Jussi Veikkanen
FDJ.fr
z.t
72
Lukasz Bodnar
Bank BGZ
z.t
73
Kristof Vandewalle
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
74
John Darwin Atapuma Hurtado
Colombia
z.t
75
Rigoberto Urán
Sky Procycling
z.t
76
Gianluca Brambilla
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
77
Robert Vrecer
Euskaltel - Euskadi
z.t
78
Serge Pauwels
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
79
Cameron Wurf
Cannondale
z.t
80
Kenny Elissonde
FDJ.fr
z.t
81
Cédric Pineau
FDJ.fr
z.t
82
Carlos Julian Quintero Norena
Colombia
z.t
83
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
z.t
84
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
z.t
85
Przemyslaw Niemiec
Lampre - Merida
z.t
86
Nathan Haas
Garmin - Sharp
z.t
87
Leonardo Fabio Duque
Colombia
z.t
88
Fabio Andres Duarte Arevalo
Colombia
z.t
89
Diego Ulissi
Lampre - Merida
z.t
90
Sylwester Szmyd
Movistar Team
z.t
91
Maxim Belkov
Katusha
z.t
92
Nikolay Mihaylov
CCC Polsat Polkowice
z.t
93
Valerio Agnoli
Astana Pro Team
z.t
94
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
z.t
95
Simon Spilak
Katusha
z.t
96
Dennis Vanendert
Lotto - Belisol Team
z.t
97
Petr Ignatenko
Katusha
z.t
98
Sandy Casar
FDJ.fr
z.t
99
Jacek Morajko
CCC Polsat Polkowice
z.t
100
Jacob Rathe
Garmin - Sharp
z.t
101
Robert Wagner
Belkin Pro Cycling Team
z.t
102
Arnaud Courteille
FDJ.fr
z.t
103
Timothy Duggan
Team Saxo - Tinkoff
op 21"
104
Kamil Gradek
BDC - Marcpol Team
z.t
105
Marco Pinotti
BMC Racing Team
z.t
106
Bradley Wiggins
Sky Procycling
z.t
107
Rafael Valls Ferri
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
108
Leopold Konig
Team Netapp - Endura
z.t
109
Cesare Benedetti
Team Netapp - Endura
z.t
110
Mateusz Taciak
CCC Polsat Polkowice
z.t
111
Mathias Frank
BMC Racing Team
z.t
112
Angel Vicioso Arcos
Katusha
z.t
113
Karol Domagalski
Caja Rural
z.t
114
Dirk Bellemakers
Lotto - Belisol Team
z.t
115
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
op 28"
116
Stef Clement
Belkin Pro Cycling Team
op 35"
117
Simone Stortoni
Lampre - Merida
z.t
118
Jose Rodolfo Serpa Perez
Lampre - Merida
z.t
119
Michele Scarponi
Lampre - Merida
z.t
120
Vicente Reynes Mimo
Lotto - Belisol Team
z.t
121
Winner Andrew Anacona
Lampre - Merida
z.t
122
Giovanni Visconti
Movistar Team
z.t
123
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Colombia
z.t
124
David Tanner
Belkin Pro Cycling Team
z.t
125
Matthieu Ladagnous
FDJ.fr
z.t
126
Bartlomiej Matysiak
CCC Polsat Polkowice
op 46"
127
Ricardo Mestre
Euskaltel - Euskadi
z.t
128
Alexsandr Dyachenko
Astana Pro Team
op 1'08"
129
Bartosz Huzarski
Team Netapp - Endura
op 1'19"
130
Mirko Selvaggi
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 1'42"
131
Danny Pate
Sky Procycling
op 4'16"
132
Jelle Vanendert
Lotto - Belisol Team
op 4'35"
133
Cheng Ji
Team Argos - Shimano
op 11'33"
134
Jens Mouris
Orica-GreenEDGE
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares